"Родово съм свързан с Видин, тук са израснали майка ми, нейните три сестри и вуйчо ми, те са били пет деца. Аз си спомням много добре даже къщата, в която те са били като малки. И четирите сестри бяха учителки... Идвах тука като малък от 1950 година натам в тези следвоенни години, сложни години....Израснал съм в София, но по цяло лято изкарвах тука. Беше много романтично, Видин беше изключително романтичен град. Първо беше едноетажен и двуетажен. На улица "Широка" имаше много едноетажни сгради с почти румънски характер, с големи дворове, с едни арки като ренесансови постройки. Нашата къща беше в непосредствено съседство с "Къщата с куклите". Но я разрушиха, когато започнаха да се правят големите блокове. Едно от характерните неща за Видин бяха улиците, които бяха застлани с речни камъни ....Някои от нашите големи удоволствия бяха свързани с ловенето на риба, ние обикаляхме каналите на Видин, ходехме и на самия Дунав, забивахме едно колче с кюспе на десетина метра навътре в брега, уклейката се събираше и започвахме да ловим. Къпехме се, разбира се, кой е тоя видинлия, който няма да се изкъпе или да плува в реката... Главната улица беше много хомогенна с архитектурата си, за съжаление една част от тази атмосфера беше унищожена със сгради, започнати 60-80 години на 20 век и все пак има много запазено. Видин има много неща, които може да възстанови, да покаже, да запази... Все пак романтиката, която имаше старият град присъства и тя представлява един много голям ресурс за развитието на туризма във Видин. Действително историческото наследство на Видин е уникално, на други места няма толкова запазени следи от една средновековна улична планировка. Калето е един квартал, който с много малко усилия може да стане изключително интересен, било да се върнат стари занаяти, търговски практики, да се възстановят и други стари сгради. Целият комплекс "Пазвантооглу" трябва да бъде по-силно експониран.."
Пътят към архитектурата
"Повече бях ориентиран към пластичните изкуства, и тук в стария Видин много съм обикалял и съм рисувал, имаше запазени стари възрожденски къщи, ...може да се каже, че атмосферата на Видин ми е помогнала да се развия и като художник и като архитект. Как се ориентирах към архитектурата - малко трудно. Аз винаги съм си представял, че се занимавам с пластически изкуства. Бях един от най-добрите по математика. Завърших Втора мъжка гимназия, много прочута по онова време. Тогава беше популярно кръжочното движение и аз ходех на кръжок по рисуване към Пионерския дворец....Аз нямах проблем с приемните изпити, приеха ме и математика, и архитектура. Математика кандидатствах по настояване на баща ми, все пак записах архитектура."
Архитектурата
"Търсех някак си авангардното, различното, новото и по тая причина някои мои състуденти си спомнят как съм спорил с преподавателите на различни теми... В края на третата година реших, че трябва да потърся някаква възможност да продължа на по-различно ниво отколкото българската политехника. ...По това време се появи възможност да продължа да уча в Москва. По онова време Москва се свързваше с т.нар. Сталински барок, аз обаче знаех, че 20-те години в Москва се развива другата голяма художествена школа в архитектурата на 20 век, това е ВХУТЕМАС- Высшие художественно-технические мастерские, това е техният Архитектурен институт, който е равностоен на "Баухаус" в Германия и бях сигурен, че ще намеря следи. Като отидох, не само че намерих следи, но и попаднах в момент, когато нещата се променяха. Специално в института заварих да преподават хората, които през 20-те години са били знакови имена на руския авангард. И това беше уникално, че този Московски архитектурен институт беше успял да осъществи приемственост с 20-те години. Атмосферата беше уникална, голяма динамика. Дипломната ми работа беше архитектурно-социологическо проучване и концепция за университета- върху тази основа започнах да работя върху дисертация.
Архитектурата трябва да отговаря на комплекса от потребности на хората, да бъде свързано със спецификата на местната култура, и архитектът трябва да умее да чувства тези разлики, да вижда кои са плюсовете и минусите във всеки отделен случай, да използва това, което е хубаво и съответно да коригира недостатъците."
Люлин
"Аз от самото начало започнах да давам предложения в тогавашната архитектурна общност как от жилищен комплекс "Люлин" да се превърне в един истински град, това стана причина да стана главен архитект на комплекса... Работих точно пет години от април 1987 до април 1992 година. Не успях много да направя, за съжаление, дойдоха промените и цялата система на проектиране и на строителство се промени. Но все пак успях да променя отношението на самия комплекс. Привлякох добри архитекти да проектират, опитах се да допълня панелната архитектура с по-интересни други сгради, ниско етажно строителство, да се изградят елементи на обществен център, мечтаем за културна зала, за спортна зала, и това все не се получава."
Повече може да чуете в прикачения файл.
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..
Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...
Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито. "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..