Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доходи по време на криза- за какво настояват синдикати и работодатели

Вече е почти сигурно, че рецесия в еврозоната ще има. Дали тя ще стигне при нас- предстои да разберем. Българската икономика в момента и финансовата система, като цяло публичните финанси на страната, предполагат, че ще можем да издържим и да не се стигне до тежка криза, коментира преди дни в свое интервю Петър Чобанов, бивш финансов министър в правителството на Пламен Орешарски. Според него българската икономика не е като италианската. Тя е доказала, че е гъвкава в такива ситуации. На среща при президента Румен Радев в началото на седмицата синдикатите поискаха максимално допустима цена на дезинфектантите. Другата поставена тема бяха доходите на хората по време на кризата. От КНСБ поискаха спешни промени в Кодекса на труда, които да гарантират плащанията на трудовите възнаграждения поне в размер от 60% за времето на извънредното положение с гаранция от държавата, дори ако срокът бъде удължен- до възстановяване на производството. Останалите 40 на сто трябва да са отговорност на работодателя, поясниха от КНСБ. Така ще може да се гарантира на работниците, че ще могат да изхранват и лекуват семействата си. Димитър Манолов от КТ "Подкрепа“ пък отбеляза, че не вижда перспектива за скорошно излизане от ситуацията. Проблемите според него са не само в малкия и среден бизнес, а и в индустриални райони, които ще доведат до кризи не само от локално естество. Според него подходът само правителството да играе водеща роля в процеса е погрешен, защото са нужни и други гледни точки за справяне с кризата. Трябва да се промени парадигмата, в която живеем, отбеляза Димитър Манолов. Той апелира да преосмислим как функционира държавата и откъде идват средствата и. Потърсихме Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа". 

"Продължаваме да подаваме ръка на работниците, защото настоявахме още през миналата седмица да бъдат въведени компенсации за работниците на фирми, на които се налага да спрат работа или да ограничат обема си на дейност. Най- смущаващото е, че вече има хора, които са съкратени и има хора, които са пуснати в неплатен отпуск. За тези хора, които вече страдат от икономическите ограничения за тези фирми, нямаме решение."- коментира Ваня Григорова.

Показател ли е реакцията на държавата при кризисни ситуации за това как функционира и трябва ли да се преосмисли моделът с ясна аргументация и чуваемост откъде идват средствата за хората-  това попитахме още Ваня Григорова, икономически съветник към КТ "Подкрепа". 

"Вече смятам, че дори и в Министерски съвет се усеща, че такава промяна е задължителна. Ние виждаме как има промяна в общественото мислене в момента. Вече не е табу да кажеш, че е редно държавата да дава превес на публичното здравеопазване. Ако това го бяхме направили навреме, ние в момента можехме да имаме много по- големи възможности да посрещнем предизвикателствата, пред които сме изправени ... Ще настояваме парите, отпуснати от държавата да бъдат превеждани директно на работниците и служителите , а не на работодателите."

Диана Върганова е управител на дружество във Враца, занимаващо се с проектиране и производство на електронни изделия. В момента в дружеството, което тя управлява в неплатен отпуск са пуснати само майките на деца до 3 години.

"За нас е най- тежко за майките с малки деца, защото те си останаха в къщи и съответно са си пуснали неплатен. Иначе с всички други здрави хора дезинфектираме по три четири пъти на ден врати брави и така нататък. Дезинфектанти има навсякъде. Задължително се дезинфектира пода сутрин и вечер. Честно казано не смятам, че с тези 60% бизнесът може да оцелее дълго време. колко време ние ще можем да плащаме заплатите на хората, ако ни затворят. на този етап не говорим за съкращение на работници, но всичко това е свързано с изпълнение на поръчки в срок, което когато хората са си вкъщи няма как да се случи."

Дружеството във Враца стартира дейността си преди години като българо- холандско смесено дружество. Днес то е с изцяло български активи. Диана Върганова, обаче направи паралел между производителността на труда в двете държави, като уточни, че има още доста какво да се желае в тази насока. Разговаряхме и с Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана. Според него бизнесът в БГ Северозапад ще успее да справи с поредното неприятно предизвикателство- кризата с коронавируса:

"Хората все пак са гъвкави- и работодатели, и служители. Поредното предизвикателство няма да има тези сътресения, които първоначално бяха заявени. Няма вариант, в който да нямаме малка рецесия и малки сътресения, но когато има чувство за отговорност и за правилност в действията, няма нужда от чак такива ескалации."- обясни Иван Сергисов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00