Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетният сняг и земеделието в условията на коронавирус

Снимка: Любо Андреев


Ситуацията с епидемията от коронавирус ще се отрази негативно на целия ни живот, на всички сектори от икономиката, в това число и на българското земеделие. Това прогнозира Александър Александров от Управителния съвет на Съюза на зърнопроизводителите във Видин. Според него, най-опасна е възможността да заболее някой от бригадите механизатори, защото тогава под карантина ще бъдат поставени всички, а трябва да се спазват задължителните агротехнически срокове. 
Скорошното изявление на министър Танева, че зърно има за две години напред, не е съвсем обективно, смята зърнопроизводителят, въпреки че към момента проблеми няма: 

"Храни има, но те ще свършат. А трябва да се засее, да се ожъне... Никой не може да каже колко време ще продължи ситуацията. Един от работниците да се разболее, ще поставят под карантина всички... Ако карантината трае 15-20 дена, сеитбата ще мине..."

В условията на извънредно положение селското стопанство трябва да продължи да произвежда, а земеделските култури и животните не могат да чакат. Секторът е донякъде облагодетелстван, защото е по-изолиран, намира се основно извън големите градове, а повечето дейности са на открито и не предполагат големи струпвания на хора в близка дистанция. Въпреки това, опасността е налице, а търговията въобще не върви, смята Александър Александров:

"Търговията е умряла, горивата падат надолу, ако някъде има търговия, тя е вяла, явно хората са заели изчаквателна позиция...  Не сме подготвени да посрещнем подобно предизвикателство.... Природата в момента ни показва какво ни чака, обарнахме се срещу нея и тя ще ни го върне..." 

Разработване на инструкции и правила за работа в земеделието по време на извънредното положение - това поискаха в писмо до министерството на земедерлието биопроизводители. Те предлагат да се приложи изцяло електронно подаване на документи. Според председателя на Българска Асоциация Биопродукти -Албена Симеонова, ситуацията в момента ще има много негативни последствия за сектора:
"Работниците се притесняват да идват на работа...Транспортът поскъпва, фирмите със семената са притеснени за това как ще си получат парите. Малките и средни фирми, които и в момента са изправени до стената, ще фалират. Ако те фалират и се освободят работници, които са основната маса работещи у нас, тогава ще видим какво ще правят тези хора, които не мислят за това как ще оцелее земеделието, как ще оцелеят селата... Банките- би трябвало с тях да се получи смислено предложение за замразяване на  плащанията... Всичко зависи от политиката на държавата."
Сняг през март- явлението е колкото необичайно, толкова и нормално. Проблемът е, че този пролетен сняг най-вероятно ще се отрази на рано цъфналите дръвчета, коментира агрономът Иван Попов: 
"За дръвчетата, които цъфнаха първи, е опасно- моето мнение е, че по-голяма част от реколтата от праскови и кайсии е провокирана. Надявам се при предишните топли дни да са се опрашили и оплодили. Най-вероятно няма да има реколта или ще е много слаба... Засега при сините сливи се надявам да няма проблеми, защото все още не са цъфнали, останалите овошки също... Късната резитба няма да се отрази, ако е извършена както трябва, добре е да се обработват раните при отреза, за да се предотврати заразяването на дръвчето. По-дебелите рани е добре да са намазани с овощарска замазка, защото иначе водят куп проблеми в развитието на дръвчетата. При напъпилите дръвчета една закъсняла резитба обърква вегетацията, най-добре е да се извършва по време на покой, а дръвчетата отдавна са излезли от фазата на покой... Има опасност и от слани по-ксно, но сме в ръцете на природата....Добре е, което можем, да спазваме и да пазим равновесието в природата... "

Още по темите в предаването чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30

Хора без дом посрещат зимата в Центъра за временно настаняване във Видин

Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..

публикувано на 15.01.25 в 15:25

Токов удар повреди техника и наруши дейността на Община Бойница

Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови пристига във Видин

Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой е..

публикувано на 15.01.25 в 12:15

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден , или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил..

публикувано на 14.01.25 в 14:43

Ученици помагат на бездомни животни във Видин

Благотворителна кауза в помощ на бездомните животни организираха учениците от IV "б" клас на СУ "Петко Рачов Славейков" във Видин.  Парите, предназначени за подаръци за Коледа и Нова година те дадоха за закупуването на храна за бездомните кучета, за които се грижат от Сдружение за защита на животните "Добрина, Хуманност, Състрадание" в града...

публикувано на 14.01.25 в 14:05

Фондация ще събира средства за талантливи деца във Видинско

Фондация за млади музикални надежди за Видин е създадена в крайдунавския град.  Организацията е по инициатива на  Николай Илиев,  учител по музика и духови и ударни инструменти  във видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий" . Фондацията има за цел да подпомага финансово ученици с музикални заложби за тяхното бъдещо..

публикувано на 14.01.25 в 13:00