Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Зарев: Сега е моментът да озаптим човешкия егоизъм

Снимка: БГНЕС

"Ние и без това се топим ежедневно, поне това дано ни отмине. Голямо щастие за България е проф. ген. Мутафчийски, защото намери механизма, който би могъл за спре пандемията и използва властта си по най-правилния начин, за да въведе тези правила, които наистина са страшно важни, ако искаме да оцелеем като народ." Това сподели в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН почетният гражданин на Видин, писателят Владимир Зарев, автор на десетки книги, носител на ордена "Стара планина" първа степен за заслуги в областта на културата и изкуството, син на известния историк и литературен критик от Видин акад. Пантелей Зарев. Той добави, че търси причината за този "ужас, сполетял човечеството" в дълбините на човешката природа:

"Отдавна споделям предчувствието си, че разумът е ракът на природата, че разумът унищожава организма- света, който го е създал. Със своето нахалство, със своя краен егоизъм, особено напоследък, човекът разрушава света, който го е създал и който поддържа живота на цялото човечество. Мисля си, че тази пандемия е отклик на това човешко безумие. Този краен либерализъм, в който живеем, това, дошло от Америка, привидно познание, че най-важен е успехът, а успехът е да печелим колкото можем повече пари, че щастието е в успеха и парите, е наистина безумна представа. Щастието е нещо страшно сложно. Човек, за да бъде щастлив, трябва да е здрав, трябва да бъде обичан и той да обича. Необходими са много неща, които са много, много, много... преди парите и тази странна форма на успех. Този глобален свят доведе до това, че 70% от световното богатство е в ръцете на една шепа хора. Нещо, което също дълбоко ме възмущава, е успешният опит да се създаде т.нар. "глобален човек"- той трябва да е под средноинтелигентен, да върши нещо добре, т.е. да бъде добър специалист, и най-важното негово качество, което се култивира, от раждането до смъртта му, това е да консумира, да консумира и да консумира. Нужни са ни два-три чифта обувки, а има хора, които имат хиляди. Това е изразходване на излишна енергия, на излишен труд и най-вече- на суровини, които не са безкрайни."

"Ако не се променим, човешката цивилизация няма бъдеще, няма да оцелее. Тя няма да може да се приспособи към непрекъснато намаляващите ресурси или тези ресурси ще доведат до войни, ще доведат до ужасяващо насилие, ще пометат всичко прекрасно направено от човека до този момент", смята писателят и се надява условията, при които сме поставени сега заради заплахата от вируса да ни накарат да преосмислим целите си:

"Да озаптим себе си, да озаптим човешкия егоизъм. Сега е моментът, защото всички тежки препятствия, които среща човек, могат да покажат най-лошите му черти, но могат да го доведат до размисъл и да го облагородят. Точно в такива ситуации- на напрегнатост, на уплах, на страх, е много важно да бъдем заедно, да разчитаме един на друг, да бъдем дисциплинирани и да се опитаме всички ние да озаптим себе си, да озаптим тази безсмислена алчност, която ни пречи да бъдем наистина духовни същества. Апостол Павел е казал: "Никой от вас няма да отнесе нищо от тази земя, защото никой от вас нищо не е донесъл на нея".

Владимир Зарев обясни, че всеки ден се моли на Св. Иван Рилски, духовния покровител на България, да спаси българския народ от изчезване. Писателят работи и над нова книга, чието действие се развива през 15 век в скалния манастир "Алботин" край Видин.

Повече по темата- тук и в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59