Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Зарев: Сега е моментът да озаптим човешкия егоизъм

Снимка: БГНЕС

"Ние и без това се топим ежедневно, поне това дано ни отмине. Голямо щастие за България е проф. ген. Мутафчийски, защото намери механизма, който би могъл за спре пандемията и използва властта си по най-правилния начин, за да въведе тези правила, които наистина са страшно важни, ако искаме да оцелеем като народ." Това сподели в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН почетният гражданин на Видин, писателят Владимир Зарев, автор на десетки книги, носител на ордена "Стара планина" първа степен за заслуги в областта на културата и изкуството, син на известния историк и литературен критик от Видин акад. Пантелей Зарев. Той добави, че търси причината за този "ужас, сполетял човечеството" в дълбините на човешката природа:

"Отдавна споделям предчувствието си, че разумът е ракът на природата, че разумът унищожава организма- света, който го е създал. Със своето нахалство, със своя краен егоизъм, особено напоследък, човекът разрушава света, който го е създал и който поддържа живота на цялото човечество. Мисля си, че тази пандемия е отклик на това човешко безумие. Този краен либерализъм, в който живеем, това, дошло от Америка, привидно познание, че най-важен е успехът, а успехът е да печелим колкото можем повече пари, че щастието е в успеха и парите, е наистина безумна представа. Щастието е нещо страшно сложно. Човек, за да бъде щастлив, трябва да е здрав, трябва да бъде обичан и той да обича. Необходими са много неща, които са много, много, много... преди парите и тази странна форма на успех. Този глобален свят доведе до това, че 70% от световното богатство е в ръцете на една шепа хора. Нещо, което също дълбоко ме възмущава, е успешният опит да се създаде т.нар. "глобален човек"- той трябва да е под средноинтелигентен, да върши нещо добре, т.е. да бъде добър специалист, и най-важното негово качество, което се култивира, от раждането до смъртта му, това е да консумира, да консумира и да консумира. Нужни са ни два-три чифта обувки, а има хора, които имат хиляди. Това е изразходване на излишна енергия, на излишен труд и най-вече- на суровини, които не са безкрайни."

"Ако не се променим, човешката цивилизация няма бъдеще, няма да оцелее. Тя няма да може да се приспособи към непрекъснато намаляващите ресурси или тези ресурси ще доведат до войни, ще доведат до ужасяващо насилие, ще пометат всичко прекрасно направено от човека до този момент", смята писателят и се надява условията, при които сме поставени сега заради заплахата от вируса да ни накарат да преосмислим целите си:

"Да озаптим себе си, да озаптим човешкия егоизъм. Сега е моментът, защото всички тежки препятствия, които среща човек, могат да покажат най-лошите му черти, но могат да го доведат до размисъл и да го облагородят. Точно в такива ситуации- на напрегнатост, на уплах, на страх, е много важно да бъдем заедно, да разчитаме един на друг, да бъдем дисциплинирани и да се опитаме всички ние да озаптим себе си, да озаптим тази безсмислена алчност, която ни пречи да бъдем наистина духовни същества. Апостол Павел е казал: "Никой от вас няма да отнесе нищо от тази земя, защото никой от вас нищо не е донесъл на нея".

Владимир Зарев обясни, че всеки ден се моли на Св. Иван Рилски, духовния покровител на България, да спаси българския народ от изчезване. Писателят работи и над нова книга, чието действие се развива през 15 век в скалния манастир "Алботин" край Видин.

Повече по темата- тук и в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45