С обогатен фонд ще зарадва в скоро време своите най-малки читатели библиотеката към Народно читалище "Светлина" в село Неговановци. Десетки книги - енциклопедии, художествена и образователна литература, са постъпили като дарения за по-малко от месец. На призива "Дари детски книги за читалището в Неговановци" се отзоваха хора от цялата страна, обясни секретарят на културната институция Марияна Димитрова:
"Колетите, които получихме директно в читалището, са от 19 дарители. Все още не знам точния брой на дарителите, които са изпратили колети до офиса на "Фабрика за идеи" в София, но са доста. Радваме се, че добри хора откликнаха на нашия апел. По-голяма част от хората са от София, Бургас, Асеновград, Берковица, Русе... Лично в Неговановци дойде Руслана Хубенова. Бях толкова очарована...Имала е работа във Видин, така ни намери и нас. Лично дойде да ни подари детски книжки на нейните деца. Най-голямата помощ - 9 кашона, получихме от Полина Фурнаджиева от София. Много се радвам на всеки един малък жест. Няма значение колко са книжките, важно е,че те са откликнали на нашата молба."
Народно читалище "Светлина" има сравнително богат библиотечен фонд, но детската литература досега заемала незначителна част от него. Така се родила идеята за кампанията "Дари детски книги за читалището в Неговановци", обясни Мариана Димитрова:
"Фондът наброява 8000 книги, от които много малко са детските заглавия. Работила съм страшно много по-поректи, всяка година съм печелила финансиране, но все не е достатъчно за закупуване на литература. В Неговановци нямаме училище, по-голяма част от децата, които четат, са малка възраст, или аз ходя в детската градина да им чета. Това ме принуди да помоля "Фабриката за идеи за помощ, защото имаме страшно остаряла литература, стари, скъсани книжки. Знаете, че миналата година Неговановци беше едно от трите села във Видинско, които работиха по "Резиденция баба". Резидентите пожелаха да направим тази кампания, благодарение на тях информацията се разпространи в интернет пространството и така започна кампанията."
Доброволци ще помогнат книгите да бъдат обработени и в най-скоро време да попълнят фонда на читалищната библиотека.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...