Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци в действие

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Доброволците вярват, че помощта им е възможна само ако се действа. И действат. Но какво е да си доброволец по време на криза? Несъмнено отговорността е голяма!


Тази седмица официално бе обявена Общата информационна система, която дава поглед на кметовете към доброволческия ресурс на местно ниво. Интересът е голям, коментира изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева: 


"Във вторник проведохме среща и до края на седмицата Общата информационна система ще заработи...Много са доброволците, които са се записали. Те са заявили желание в настоящия момент да се включат с доброволен труд, средства и лични автомобили най-вече при доставката на храни и лекарства. Данните са събрани от 179 общини...Всички тези хора заедно с доброволните формирования вече се интегрират в единна информационна система, до която ще имат достъп кметовете на общини. Във всеки един момент всеки кмет ще знае на територията на неговата община с колко хора разполага, къде може да ги използва, включително дали може да ги пренасочи към съседни общини...Ние сме много обнадеждени от реакцията на гражданите с най-различен профил да помагат. Това са хора с висока квалификация до безработни - пенсионери, студенти, лекари, земеделски производители, много IT специалисти, психолози, инженери, журналисти. В Павликени и Струмяни има и чуждестранни граждани, които живеят тук. Всички доброволци ще бъдат проверени в системата на МВР за криминални прояви...В настоящата ситуация голяма част от общинските служители също са ангажирани в дейности на общините по управление по време на криза"- обясни Силвия Георгиева. 



Очаква се доброволците да имат и легитимация. В малките общини също има доброволци, но на този етап с нуждите на хората се справят кметове и кметски наместници. Първият случай на коронавирус в област Видин бе в ружинското село Дреновец, но хората спазват мерките. "В община Ружинци има сформирани два екипа от доброволци", каза кмета Александър Александров и допълни че има информация за единната система:


"Имаме един постоянен екип "Ружа 15". Сега има и други доброволци. Сред тях има и ученици 11 и 12 клас. На повикване са. Засега не сме ги търсили, защото се справяме. Кметовете и кметските наместници се грижат за хората...Следя ситуацията с единната система..."
 

В граничната община Кула също има екип от доброволци, но и там са на повикване, защото се справят с нуждите на хората, коментира кметът на Кула д-р Владимир Владимиров:


"Имаме сформирана група. Оставили са си телефонните номера и ако се наложи, ще ги търсим...Знаем и кои хора от какво се нуждаят... В кметството има дежурен 24 часа, който приема телефонните обаждания..."
 


Доброволчеството за разлика от платените дейности, може да носи приятно чувство на удовлетворение или уважение, но няма финансова печалба - доброволците извършват своята дейност напълно безплатно. Най-често наградата за усилията на доброволците е добрата дума, признанието и похвалата.



Сръбския град Зайчар е на 24 километра от град Кула. Там също има въведено извънредно положение, но с много по- строги мерки. Там също има доброволци, каза кметът на Зайчар Божко Ничич: 


"Ние направихме преди две седмици доброволчески център. Той е към червеният кръст. Това са нашите млади хора в града. Работят непрекъснато. Ние купихме над две хиляди пакета с необходими неща. Раздаваме ги на най- крайно нуждаещите се. В някои градове в Сърбия раздават помощите на възрастни хора, които имат пенсия под 250 евро месечно. Но ние избрахме друг вариант. Да раздаваме тези пакети, които не са малки, а в тях има над 17 продукта, на хората, които нямат никакви доход и са социално слаби. Раздаваме ги в града и по селата в община Зайчар. Чрез Червен кръст организирахме "народна кухня", както я наричаме тук. Всеки може да се обади и да поръча топъл обяд, а до адрес го доставят доброволците. Буквално на вратата им го носят, на тези хора, които в тази ситуация нямат възможност за топла храна. Това се прави не само в Зайчар, но и в 42-те села в община Зайчар."



Ивайло Петков е студент в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", но преди десет дни се прибира в родния Видин заради въведеното извънредно положение. Той е член на Младежкия червен кръст и иска да помага:


"Веднага си дойдох да помагам. На всички им е тежко. Пакетираме храни и ги разнасяме...Екипирани сме добре с всякакви предпазни средства..."

Съвместно с БЧК работят и във Враца. Там представители на местния клон на Централна рибноопазваща организация започнаха благотворителна кампания в помощ на възрастни хора:


"С набраните средства 850 лева бяха закупени и дарени трайни хранителни стоки на БЧК", каза за Радио Видин председателят Владислав Йорданов. 

 
Всеки може да помага в тази ситуация, в която се намираме по различен начин. Доброволчеството може да се разглежда и в един по-широк контекст - то е индикатор за гражданска активност и социален интегритет, то показва дали хората се чувстват като част от определена общност, дали споделят общи ценности, принципи и практики, или казано по-просто - дали ги е грижа един за друг.

Чуйте звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28