"Работим дисциплинирано, създадохме Кризисен щаб и сформирах 2 екипа, които да следят за прибиращите се граждани от чужбина. Работят и в събота, и в неделя, и след работно време. Голяма част от населението спазват карантинните мерки. Карантината е шанс да видим с какви хора разполагаме в общината... 90 души са под карантина, заедно с полицията, РЗИ и наши служители ги карантинираме и проверяваме за спазването на карантината... Домашният социален патронаж работи с възрастните хора, стараем се да отговорим на нуждите на възрастните хора... Днес ще отворим и пазара в Оряхово и Селановци.... Медицинските работници се справят добре в тези условия... С училищата работим синхронно, получих уверението, че всички ученици са обхванати в онлайн обучението, с малки изключения... Не съм имал молби за разсрочване н азадължения, но ние като администрация подготвяме докладна и с решение на ОБС ще вземем решение за освобождаване от наем на заведенията в периода на изолация... Не можем да направим много, но това зависи от парите, които ще получим като приходи... Във всички служби, които работят, ние ги дофинансираме и тези пари трябва да се съберат от местното население...Вярвам, че ще излезем от тази ситуация с икономии и ще завършим годината успешно."
Културните институти в Оряхово също са принудени да преразгледат начините си на работа, в условията на извънредни мерки местното читалище "Надежда 1871" продължава с дейността си, каза председателят Андрей Георгиев:
"Читалището работи, но за съжаление, нямаме възможност да извършваме основните си дейности като читалище. Традиции, самодейност, библиотека, поради Заповедта от кмета, няма как да събираме колективите. Имаме колективни планове, по тях работим, читалището е след ремонт, чистим си, подреждаме си... Можем онлайн да четем книжки на малките деца, трябва да намерим удобния промеждутък, защото и учениците учат онлайн. Радващото е, че в момента всичко е наред, виждам, че хората се отнасят отговорно."
Село Селановци е най-голямото в община Оряхово. И там се спазват всички ограничителни мерки поради опасността от заразяване с Ковид-19, най-много страдат от самоизолацията възрастните хора, които са свикнали да се събират в Клуба на диабетика, казва Светлина Петкова, член на УС на клуб "Надежда диабетик" село Селановци:
"В живота има промяна, станахме по-дисциплинирани, има коридор от 8,30 до 10,30 в магазините, спазваме го и хората чакат чинно. Ние от клуба много страдаме, свикнали сме всяка сряда да се събираме, да си споделяме, отпада ни една екскурзия до Гърция, имахме планувано море за юни месец, отказахме ги... Но ние сме борбени, близо до земята сме и не губим дух..."
Отправяме се към община Вършец- планинска община, привлекателен център за много почиващи, с приоритетна дейност рекреативният туризъм.
1850 г. се смята за рождена дата на курорта Вършец, когато местният жител Димитър Лучков е излекуван с минерална вода. През 1910 г. е построена първата Държавна минерална баня, чиито управител е д-р Дамян Иванов. Тя се оказва тясна за прииждащите болни и през 1930 г. е издигната втора, по-голяма, която е в античен стил и е наречена Нова баня. Построени са вили и хотели, наредени от двете страни на Алеята на чинарите. През 1934 г. в центъра на града е изградена Слънчева градина. По това време със застъпничеството на Дамян Иванов Вършец се сдобива с най-големия изкуствен природен парк в Северна България – парк от 800 декара с широколистни гори, борови насаждения и специално пренесени екзотични видове.
Лековитите Минералните води са от няколко извора с температура около 37 °C. В града функционират множество почивни станции, къщи за настаняване на гости и три спа хотела.
Днес, в извънредните условия, и пред ръководството, и пред жителите има трудности, споделя кметът на община Вършец Иван Лазаров:
"За всички е трудно, не сме се сблъсквали с такава ситуация, спазваме противоепидемичните мерки, ограничили сме достъпа на хора, спазват се дистанциите, дезинфектира се непрекъснато в общината, в офисите, раздали сме предпазни средства, опитваме се да бъдем полезни. Моето мнение е, че хората са дисциплинирани, спазват заповедите, нарушения има на заповедите с пазаруването сутрин на възрастни хора има, пишат се актове, работи се административно… Общинната работи с пълно работно време, всички служби работят, местни данъци и ГРАО, предоставяме всички услуги на хората. Имаме медицински център и Спешна помощ, за хората на първа линия е трудно, а съветът ми към хората е да не ходят без сериозни оплаквания при лекар, а да се обаждат по телефона. Имаме под карантина хора, бройката е плаваща между 30 и 60 човека, работят в международния транспорт, сега са в домовете си и се следят ежедневно."
Въпреки всичко животът в административния център продължава да функционира с нормални темпове - казва кметът Иван Лазаров:"Тепърва ще се търсят възможности за облекчаване на местния бизнес. Ние на местно ниво каквито правомощия имаме, ще се опитаме да ги облекчим. Дървопреработвателен цех, завод за дросели, фирми шивашки, транспортни фирми, с логистика се занимават- това са фирмите. Най-голямата криза е за туризма, този сектор не функционира и понася най-големи загуби.
Надявам се и се моля по-бързо да премине тази пандемия, за да започнем да работим по нормален начин. Две културни мероприятия отменяме – фестивала на духовите оркестри и фолклорния фестивал "Пъстра огърлица“, дано от културния календар да са само те. Проблемът има две страни - ще спестим от тях, ако си ги изкараме, общината е икономически субект и събира доходи от наеми и др, аз съм притеснен, че в този момент бюджетите на общините ще пострадат сериозно. Надявам се да изпълним бюджета във възможно най-висок процент, за да си осигурим необходимите средства за публичните услуги, които предлагаме, ако има икономии ще бъде пренасочено, естествено...
В крайна сметка, трябва да не подценявам ситуацията и да си седим вкъщи и да се пазим."
Хотелиерството и туризмът търпят най-много загуби в създалата се кризисна ситуация. Няма почиващи, отказани са резервации и се изчакват по-добри времена за стартиране на отдиха и почивното дело. Недоволни са не само почиващите, които искат да почиват, но и хората, които предлагат тази услуга.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..