250 души от град Видин и другите населени места от общината, които не ползват услугите на Домашния социален патронаж и диетичната кухня, получават всеки ден обяд, благодарение на дарения. Фирма за кетъринг приготвя храната, а доброволци я доставят до хората, които имат нужда, обясни за инициативата Борислава Борисова, заместник-кмет "Хуманитарни дейности и социална политика" в Община Видин:
"Община Видин от получени дарения, съгласно волята на дарителите, пое инициативата да организира доставка на храна на възрастни хора, самотноживеещи, хора от уязвими групи- около 250 души на територията на общината и града. Храната, която получават потребителите, се приготвя от фирма за кетъринг. Разнася се от доброволци до дома на всеки потребител, като логистиката при доставката на храната е на два етапа. В 9.30 тръгват автомобилите на домашния социален патронаж за населените места извън град Видин. Доставят храната до кметовете, които с доброволци разнасят храната до всеки един дом, с цел хората там да останат в социална изолация. Вторият етап е от 10.30, когато потегля разносът за града. Чрез доброволци храната се доставя до всеки един потребител. За всички, които се включиха в нашата инициатива Община Видин осигури предпазни средства- ръкавици и маски. Всичко това се случва при високи хигиенни и дезинфекционни условия."
Десетки са доброволците, които помагат на възрастните. Светломир Петров е само на 20 години. Убеден е, че във времето, в което той е свободен от други задачи, може да помогне на хората, които имат нужда от подкрепа:
"Много хора на моята възраст в момента имат този проблем, да няма какво да правят, заключени са вкъщи и аз поради толкова свободно време реших да стана доброволец."
Зоя Борисова, която е служител в направление "Социални услуги и здравни дейности" всеки ден посещава по няколко адреса:
"В ситуацията, в която всички се намираме в момента, би трябвало всеки да се включи по някакъв начин и да окаже съдействие."
Сред доброволците са и от екипа на Общинския съвет по наркотични вещества във Видин. Психологът Весела Димитрова е от първите:
"Като цяло Общинският съвет по наркотични вещества винаги се е стремял да участва дейно във всичко, което се подхваща от Общината. Може да се каже, че удоволствието беше изцяло мое да участвам. За мен беше привилегия да бъда в първата група…Такива хора има много и ние сме длъжни да направим нещо по въпроса, защото доста от тях не знаят дори къде да сигнализират и да потърсят тази помощ. Хубаво е, когато разберем, че наши съседи, наши познати са в такова състояние, нека, който може да се обърне към нас, за да бъдат включени в списъка."
Всеки ден с личния си автомобил на разположение е Емил Асенов:
"Изцяло собствено време отделям, средства, гориво и така нататък, и автомобил. Всеки един в такива моменти се опитва да помогне."
Освен топла храна, възрастните получават грижа и отношение. 92-годишната Александрия Рангелова обяснява, че сама ѝ е трудно дори да отиде до магзина или аптеката, затова освен за обяда, разчита на помощ и за лекарства:
"Добре, че имат грижа за нас. Не са ни забравили нас, старите хора."
От дома си почти не излиза и Марийка Йонова. Казва, че не знае как би се справила, ако нямаше кой ѝ помогне:
"Аз съм много доволна, защото ми се подаде ръка, точно, когато трябва."
Друг начин да помогне в ситуацията, когато сме налага да избягваме социалните контакти, е избрала Роми Василева. Шие предпазни маски, които подарява:
"Изработването на маски е наложително към днешна дата, защото имаше голяма липса в аптеките и магазинната мрежа…Иначе шиенето е приятно и е забавление вкъщи, особено по време на тази карантина."
Танцьорите от фолклорният състав към читалището във видинското село Буковец пък ни дават пример как се поддържа ритъм, дори когато трябва останем у дома. Тъй като няма как да се събират за репетиции, изучават стъпките онлайн. Качват видеоуроци в страницата на читалището във фейсбук и репетират вкъщи, но се надяват скоро да излязат и на сцена.
"Харесахме една страница във фейсбук- Народни танци "Плетеница" се казва. Всяка вечер от 18.30 до 19 часа двама хореографи момче и момиче предават онлайн уроци на живо на различни хора. Няколко от момичетата от състава се включихме. Разучаваме ги и ги качваме на страницата. Засега сме научили около десетина нови, откакто сме си вкъщи. Преди това не ги знаехме…Опитваме и старите хора да не ги забравим, но искаме и нови, които след като приключи тази ситуация, в която се намира сега страната, да можем да ходим по събори и фестивали с нови хора. Много е приятно, раздвижваме се и всички сме много запалени по хората. Нов състав сме, от година и половина и много ни харесва. Постоянно си пишем в една обща група на самодейките, обменяме информация, пращаме си клипчета. Качваме тези, които ни харесват на страницата и отзивите са много добри, момичетата се забавляват"- разказва Вероника Атанасова, секретар на читалище "Просвета-1925" в село "Буковец".
По повод Лазаровден, който е утре от читалище "Просвета 1925" в Буковец очакват снимки на малки и големи лазарки в народни носии. От всички изпратени и публикувани снимки ще направят колаж, който ще украсява страницата на читалището през идните Великденски празници.
Сръбската Дженифър Лопез, както я наричат феновете й, е родена на 1 ноември 1983 г. в Крагуевац, Сърбия. Тръгва по пътя на славата едва осемгодишна, когато печели детския песенен конкурс „Шарениада“ в Крагуевац. Песните на певицата ѝ донасят много отличия през годините. Представя Сърбия на проведената в Белград „Евровизия 2008“ с песента „Оро“ (Хоро) и..
Сняг. Имаше. Сега няма...Но чуден месец е януари. Любимят месец на Йордан Радичков . Да. Днес обаче ще го поменем, защото на 22 януари се навършват 21 години от кончината на великия Йордан Радичков. Какво още може да се каже за него след като толкова много е изречено вече. Може би неговите думи говорят сами по себе си за него. Ето какво казва..
Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..