Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Григор Томов: КОЦ Враца продължава да лекува пациентите си

Д-р Григор Томов, управител на Комплексен онкологичен център Враца
Снимка: Радио Видин


В условията на извънредно положение, Комплексен онкологичен център Враца продължава да се грижи за своите пациенти, като стриктно спазва предписаните противоепидемични мерки. Това обясни в предаването "Направление здраве" управителят д-р Григор Томов и припомни, че хората с онкологични заболявания са по-уязвими на вирусни инфекции:

"Хората, които са на лечение, диспансеризираните, наистина са по-уязвими на такива заболявания, на вируси и бактерии, защото те са малко имунокомпрометирани. Знаете, че химиотерапията или лъчелечението винаги водят до лека промяна в имунитета на хората, а и самите туморни заболявания също водят до такова изменение. Ние работим под пълна пара, приемаме пациентите, защото трябва да спазваме графика на химиотерапията и лъчелечение. Така че диспансерът е в пълна готовност и изпълнява своите задължения като медицинско заведение. Нямаме отлагане и забавяне, даже имаме писмо от министъра дейността на онкологичните болнични заведения да продължава така, като е била. Ние проверяваме телесната температура, дезинфекцираме. Първо, при приемането става с дигитални термометри, но след това много строго се контролират всички показатели на пациентите. Спазваме всички наредби на Регионална здравна инспекция /РЗИ/ Враца, които са ни предписани. Предпазни средства имаме засега, така че нямаме никакъв проблем."


Изключително малко са пациентите, които пропускат терапията си дали заради притеснение от коронавируса, дали поради някаква лична причина, каза още д-р Томов. Той призова тези пациенти да не падат духом и да продължат да следват предписаното им лечение.

Д-р Николай Николов, специалист по белодробни болести в МБАЛ
В "Направление здраве" днес даваме отговор и на въпрос, поставен от слушател на Радио Видин: "Пациент, диагностициран и лекуван от туберкулоза, заразен ли е за околните?". За отговор потърсихме специалиста по вътрешни болести в МБАЛ "Св. Петка" Видин д-р Николай Николов:

"Изписва се само след 2 отрицателни резултата, което означава, че със сигурност вече не е заразен. Лечението е минимум 2 месеца. Ако е рецидив, тоест повторно лечение, три месеца минимум. Лечението е стандартно, в целия свят има една и съща стандартна схема за всички случаи. Ние сме длъжни да се се съобразяваме с тази схема на лечение..."

В предаването отделяме място и на грижата за зрението на учениците по време на дистанционното обучение. Специалистът по очни болести д-р Валентин Кръстев от Видин препоръчва 10 минути почивка на всеки 30 минути работа пред монитора:

"Трябва да се спазват общоприетите мерки за т.нар. зрителна хигиена, да не се прекалява, да не се претоварват, да се дава почивка на очите. По 20-30 минути работа, след това трябва 10-тина минути да се почива. Но почивката не трябва да е от компютъра на телефона, защото обикновено младежите така правят. За да може да се даде време на мускулите да се възстановяват. За съжаление, ситуацията е такава, че наистина се налага да стоят повече пред мониторите, но дори и да не беше дистанционното обучение, децата пак си стоят. Имам наблюдение от прегледите, които извършвам в кабинета, идват родители и казват: Лягат си с телефона и стават с телефона."

Д-р Валентин Кръстев, специалист по очни болести
Българските зъболекари отбелязаха професионалния си празник на 11 април. По този повод Държавен архив Видин изнесе данни за началото на зъболечението в града. От тях става ясно, че първият дипломиран зъболекар, лекувал зъбите на видинчани, е бил австриец. Сведения за това са публикувани в брошурата на д-р Бърни Бончев "Принос към история на зъболекарството във Видин”, обясни старши експертът в институцията Габриела Стойчева:

"Голяма заслуга за развитие на зъболечението във Видин има самият д-р Бърни Бончев, завършил медицина в Женева през 1903 г. След завършване на военната служба, през септември 1905 г., е назначен за училищен лекар във Видинската гимназия. Когато приключва общите медицински прегледи на учениците от гимназията, включващи и преглед на “зъбната система”, остава изненадан от “здравното невежество” сред учащите се. Установява, че много голяма част от учениците страдат от зъбни кариеси, зъбен камък, неправилно покарали и чупливи зъби, което води до “поражение на цялата зъбна система”..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00

След 30 години чакане: Жители на Видин с нов достъп до домовете си

През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..

публикувано на 23.12.24 в 15:00

Инспектори засилват контрола върху храните за празниците

Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е..

публикувано на 23.12.24 в 13:59

В “Музикална зона” слушаме Коледните звънчета по света и у нас

  Чувате ли вече коледния звън на хиляди звънчета? Да, Коледа наближава, а празничното настроение вече е при нас! Сега е времето да се позабавляваме и да тръгнем на една коледна разходка по света. Ще разберем кой как празнува Коледа, дали навсякъде децата трепетно очакват идването на Дядо Коледа с пълния с подаръци чувал : ) А кои са най- хубавите Коледни..

публикувано на 23.12.24 в 09:00

"Неделник" от 22 декември 2024 година

Зима-Коледа- Нова година-Трифон Зарезан-Лозичка- Грозде - Вино. И "Неделник". Хайде първо "Неделник". Другото ще почака. "Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен...". Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със..

публикувано на 22.12.24 в 14:55

Преди Рождество Христово, нека изпълним сърцата си с вяра в Бога

Неделята, в която се намираме днес е Неделя пред Рождество Христово , в която се подготвяме за празника Рождество Христово. "Всички тия умряха с вяра, без да получат обещанията, а само отдалеч ги видяха и се увериха, приветствуваха ги и изповядаха, че са чужденци и пришълци на земята"  (Евр. 11:13). "Тъй говори апостолът..

публикувано на 22.12.24 в 08:00