Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биолози от математическата гимназия във Видин отбелязват Деня на Земята

Снимка: earthday.org

На 22 април 2020 г. Денят на Земята отбелязва своята 50-та годишнина. Тазгодишната тема на кампанията е "Действия срещу изменението на климата - огромното предизвикателство на нашето съвремие". Изменението на климата е предизвикателство за бъдещето на човечеството и за функционирането на животоподдържащите системи, които правят света ни обитаем. През 2020 г.  посрещаме Деня на Земята - 22 април, в  криза, заради епидемията от коронавирус. Но дори оставайки вкъщи и поддържайки социално дистанциране, все още можем да упражним нашата отговорност да действаме в полза на околната среда. "Независимо къде се намираме, ние можем да направим промяната!", пишат от министерството на околната среда и водите по повод Деня на Земята.

Видинската Профилирана природоматематическа гимназия "Екзарх Антим I" отбеляза този ден по нетрадиционен начин:  

"Отбелязването на подобни екологични дати, важни за човечеството е традиция в нашата гимназия... Обикновено подготвяме дейности, на принципа "ученици обучават ученици"- учиници от по-големите класове от биологичните паралелки подготвят материали, забавни игри, демонстрации, които представят на по-малките ученици. Тази година ситуацията е по-различна и учениците решиха, че можем да го направим, като подготвят различни материали- клипчета, постери, снимки с послания, които да представим на фейсбук страницата. Интересното е, че тази година този празник има юбилей- 50 години, празникът, който се води най-големия нерелигиозен празник в света и се отбелязва от милиони хора навсякъде по земята... Проблемите на нашата Земя са твърде много, за да пропускаме подобни възможности да напомним за тях и най-вече на начините за преодоляването им.... Младите хора са по-ангажирани и по-критични, по-отговорни от нас, тези проблеми ги вълнуват и те искат да покажат какво мислят по въпроса, да направят нещо, макар и мъничко, с което да помогнат за разрешаване на екологичните проблеми", каза учителят по биология Мануела Живкова.

Някои от учениците изпращат послания, в които маркират основни проблеми, други маркират проблемите и дават съвети как да се отстранят. 

Рая Христова е 10 клас, учи в биологичната паралелка. Казва, че не трябва само един ден в годината да се обръща внимание на планетата, а трябва всеки ден да правим по нещо малко.

"Като например- рециклиране или тази хартия, която не сме изписали, си я запазваме, за да си драскаме, за да не пропиляваме ресурси...Тази година много неща се случват, които се отразяват на околната среда, тя ни показва колко страда, а ние трябва да се грижим за нея и да вземем мерки, защото пожарите в Сибир, в Австралия и Амазония са отражение на човешката дейност... Трябва да бъдем информирани, хората трябва да знаят в каква среда живеят. Всеки един човек трябва да прави малки промени, а с личен пример бихме могли да накараме и други хора да мислят като нас и да променят начина си на живот...Можем да намалим използването на пластмаси, и на предмети изобщо...Много хора не приемат Земята като дом и не я пазят като дом, а това трябва да се промени. Трябва да се научат, че както у дома пазят чисто, така и в природата и в света навън трябва да пазят чисто..."

Рая, заедно със свои съученици, са подготвили постери и видео, което може да видите на страницата на математическата гимназия. Обмислят и други проекти, които ще реализират след края на извънредното положение. 

Мария Микова е от 10 г клас. Според нея всеки човек може да направи по нещо за Земята:

"...Важно е да си припомним, че всяка една човешка дейност влияе върху околната среда- всяка построена сграда, всяко палене на двигателя на автомобила... Трябва да се опазват дърветата и цветята... Сега, в условията на изолация, ние помагаме на Земята- тя диша, всичко е по-чисто..."

Постери, видео клипчета и презентации, свързани с глобалното затопляне, изтъняването на озоновия слой и опазването на видовете са публикувани на фейсбук страницата на училището. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48