Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биолози от математическата гимназия във Видин отбелязват Деня на Земята

Снимка: earthday.org

На 22 април 2020 г. Денят на Земята отбелязва своята 50-та годишнина. Тазгодишната тема на кампанията е "Действия срещу изменението на климата - огромното предизвикателство на нашето съвремие". Изменението на климата е предизвикателство за бъдещето на човечеството и за функционирането на животоподдържащите системи, които правят света ни обитаем. През 2020 г.  посрещаме Деня на Земята - 22 април, в  криза, заради епидемията от коронавирус. Но дори оставайки вкъщи и поддържайки социално дистанциране, все още можем да упражним нашата отговорност да действаме в полза на околната среда. "Независимо къде се намираме, ние можем да направим промяната!", пишат от министерството на околната среда и водите по повод Деня на Земята.

Видинската Профилирана природоматематическа гимназия "Екзарх Антим I" отбеляза този ден по нетрадиционен начин:  

"Отбелязването на подобни екологични дати, важни за човечеството е традиция в нашата гимназия... Обикновено подготвяме дейности, на принципа "ученици обучават ученици"- учиници от по-големите класове от биологичните паралелки подготвят материали, забавни игри, демонстрации, които представят на по-малките ученици. Тази година ситуацията е по-различна и учениците решиха, че можем да го направим, като подготвят различни материали- клипчета, постери, снимки с послания, които да представим на фейсбук страницата. Интересното е, че тази година този празник има юбилей- 50 години, празникът, който се води най-големия нерелигиозен празник в света и се отбелязва от милиони хора навсякъде по земята... Проблемите на нашата Земя са твърде много, за да пропускаме подобни възможности да напомним за тях и най-вече на начините за преодоляването им.... Младите хора са по-ангажирани и по-критични, по-отговорни от нас, тези проблеми ги вълнуват и те искат да покажат какво мислят по въпроса, да направят нещо, макар и мъничко, с което да помогнат за разрешаване на екологичните проблеми", каза учителят по биология Мануела Живкова.

Някои от учениците изпращат послания, в които маркират основни проблеми, други маркират проблемите и дават съвети как да се отстранят. 

Рая Христова е 10 клас, учи в биологичната паралелка. Казва, че не трябва само един ден в годината да се обръща внимание на планетата, а трябва всеки ден да правим по нещо малко.

"Като например- рециклиране или тази хартия, която не сме изписали, си я запазваме, за да си драскаме, за да не пропиляваме ресурси...Тази година много неща се случват, които се отразяват на околната среда, тя ни показва колко страда, а ние трябва да се грижим за нея и да вземем мерки, защото пожарите в Сибир, в Австралия и Амазония са отражение на човешката дейност... Трябва да бъдем информирани, хората трябва да знаят в каква среда живеят. Всеки един човек трябва да прави малки промени, а с личен пример бихме могли да накараме и други хора да мислят като нас и да променят начина си на живот...Можем да намалим използването на пластмаси, и на предмети изобщо...Много хора не приемат Земята като дом и не я пазят като дом, а това трябва да се промени. Трябва да се научат, че както у дома пазят чисто, така и в природата и в света навън трябва да пазят чисто..."

Рая, заедно със свои съученици, са подготвили постери и видео, което може да видите на страницата на математическата гимназия. Обмислят и други проекти, които ще реализират след края на извънредното положение. 

Мария Микова е от 10 г клас. Според нея всеки човек може да направи по нещо за Земята:

"...Важно е да си припомним, че всяка една човешка дейност влияе върху околната среда- всяка построена сграда, всяко палене на двигателя на автомобила... Трябва да се опазват дърветата и цветята... Сега, в условията на изолация, ние помагаме на Земята- тя диша, всичко е по-чисто..."

Постери, видео клипчета и презентации, свързани с глобалното затопляне, изтъняването на озоновия слой и опазването на видовете са публикувани на фейсбук страницата на училището. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Песни за обещанията в „Музикална зона“

  Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..

публикувано на 18.11.24 в 09:00

"Неделник" от 17 ноември 2024 година

Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..

публикувано на 17.11.24 в 12:31

Времето лети толкова бързо, защо да умираш?

В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..

публикувано на 17.11.24 в 08:00

Да проверим дали всичко, което търсим, се крие в библиотеката

„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..

публикувано на 15.11.24 в 16:45

Отбелязваме Европейския ден на музикотерапията

В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..

публикувано на 15.11.24 в 15:54

От страст към професия - как Мария превърна любовта към сладкарството в своя мисия

За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Живот, изпълнен с любов: Котето Мими, което получи втори шанс

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана .  Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..

публикувано на 15.11.24 в 14:00