Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биолози от математическата гимназия във Видин отбелязват Деня на Земята

Снимка: earthday.org

На 22 април 2020 г. Денят на Земята отбелязва своята 50-та годишнина. Тазгодишната тема на кампанията е "Действия срещу изменението на климата - огромното предизвикателство на нашето съвремие". Изменението на климата е предизвикателство за бъдещето на човечеството и за функционирането на животоподдържащите системи, които правят света ни обитаем. През 2020 г.  посрещаме Деня на Земята - 22 април, в  криза, заради епидемията от коронавирус. Но дори оставайки вкъщи и поддържайки социално дистанциране, все още можем да упражним нашата отговорност да действаме в полза на околната среда. "Независимо къде се намираме, ние можем да направим промяната!", пишат от министерството на околната среда и водите по повод Деня на Земята.

Видинската Профилирана природоматематическа гимназия "Екзарх Антим I" отбеляза този ден по нетрадиционен начин:  

"Отбелязването на подобни екологични дати, важни за човечеството е традиция в нашата гимназия... Обикновено подготвяме дейности, на принципа "ученици обучават ученици"- учиници от по-големите класове от биологичните паралелки подготвят материали, забавни игри, демонстрации, които представят на по-малките ученици. Тази година ситуацията е по-различна и учениците решиха, че можем да го направим, като подготвят различни материали- клипчета, постери, снимки с послания, които да представим на фейсбук страницата. Интересното е, че тази година този празник има юбилей- 50 години, празникът, който се води най-големия нерелигиозен празник в света и се отбелязва от милиони хора навсякъде по земята... Проблемите на нашата Земя са твърде много, за да пропускаме подобни възможности да напомним за тях и най-вече на начините за преодоляването им.... Младите хора са по-ангажирани и по-критични, по-отговорни от нас, тези проблеми ги вълнуват и те искат да покажат какво мислят по въпроса, да направят нещо, макар и мъничко, с което да помогнат за разрешаване на екологичните проблеми", каза учителят по биология Мануела Живкова.

Някои от учениците изпращат послания, в които маркират основни проблеми, други маркират проблемите и дават съвети как да се отстранят. 

Рая Христова е 10 клас, учи в биологичната паралелка. Казва, че не трябва само един ден в годината да се обръща внимание на планетата, а трябва всеки ден да правим по нещо малко.

"Като например- рециклиране или тази хартия, която не сме изписали, си я запазваме, за да си драскаме, за да не пропиляваме ресурси...Тази година много неща се случват, които се отразяват на околната среда, тя ни показва колко страда, а ние трябва да се грижим за нея и да вземем мерки, защото пожарите в Сибир, в Австралия и Амазония са отражение на човешката дейност... Трябва да бъдем информирани, хората трябва да знаят в каква среда живеят. Всеки един човек трябва да прави малки промени, а с личен пример бихме могли да накараме и други хора да мислят като нас и да променят начина си на живот...Можем да намалим използването на пластмаси, и на предмети изобщо...Много хора не приемат Земята като дом и не я пазят като дом, а това трябва да се промени. Трябва да се научат, че както у дома пазят чисто, така и в природата и в света навън трябва да пазят чисто..."

Рая, заедно със свои съученици, са подготвили постери и видео, което може да видите на страницата на математическата гимназия. Обмислят и други проекти, които ще реализират след края на извънредното положение. 

Мария Микова е от 10 г клас. Според нея всеки човек може да направи по нещо за Земята:

"...Важно е да си припомним, че всяка една човешка дейност влияе върху околната среда- всяка построена сграда, всяко палене на двигателя на автомобила... Трябва да се опазват дърветата и цветята... Сега, в условията на изолация, ние помагаме на Земята- тя диша, всичко е по-чисто..."

Постери, видео клипчета и презентации, свързани с глобалното затопляне, изтъняването на озоновия слой и опазването на видовете са публикувани на фейсбук страницата на училището. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05