"Не случайно в Светото Писание е казано, че в началото бе Словото и Словото бе у Бог, така че, в някакъв смисъл книгата е и нашият Бог, нашият Господ. Ако махнем книгата от човека, все едно махаме Господ Бог."
Стоейки у дома, четем повече книги, но Емил Андреев препоръчва да не пропускаме какво ни казват те:
"Сега се говори много за Оруеловско общество, че по подобие на "1984" животът така се развива, че ние ставаме един огромен резерват, където ни наблюдава Големият брат и т.н. Много са забравили, че преди тази книга излиза една книга на Олдъс Хъксли, която се казва "Прекрасният нов свят". Заглавието е по цитат от Шекспир. Там има още по-нерадостна антиутопия и грозна картина за бъдещето и ако това се случи, ще ни се види като детска игра случващото се в "1984". През книгата ние можем да разберем много неща, но не се поучаваме някак си. Стигаме до книгата на ниво развлечение, не я използваме като инструмент за нравствено пречистване и за подобряване на цялостния живот във всички аспекти. Това е малко тъжната ми констатация в дните на карантина, когато всички се обръщат към книгата."
23 април е обявен за Световен ден на книгата и авторското право с решение на ЮНЕСКО от 1995 година. Изборът да е точно на тази дата е, че на 16 април в една и съща година- 1616-та, почиват двама от най-четените и до сега автори- Мигел де Сервантес и Уилям Шекспир. С отбелязването на деня светът отдава почит на книгите, като най-важното и значимо средство за съхранение и разпространение на знанието.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..