Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде след края на пандемията

Снимка: Светослав Цветанов

Рано или късно ще се върнем към нормалния си начин на живот. Ще се променят ли светът и отношенията между хората след края на пандемията? Усамотяването ще остане ли начин на живот?

Според д-р Тотко Найденов, редактор на вестник "Български лекар", хората ще останат отчуждени:


"Общуването между хората ще стане сдържано, без прегръдки, без целувки, без топлота. Всички сме психически обременени. Вече масово хората са обхванати от тревожно-депресивен синдром, натрапчивост, мнителност, ужас от приближаващата бедност... Усамотяването, уви, ще бъде начин на живот...".

Социологът Първан Симеонов също смята, че няма как да не се отрази кризата с коронавируса на всяка една дейност и човешки взаимоотношения: 


"Със сигурност ще се отрази. Важното е кога ще успеем да го преодолеем... Икономически също е важно да се справим. Няма да се случи толкова бързо...Като народи ние си общуваме, но ръководителите на народите- не. САЩ и Китай се карат кой е виновен...Надявам се да се намери медикамент против коронавируса, за да имаме отговор на въпроса..."

 "Накъде след пика?"- така е озаглавил статията си журналистът от "Капитал" Алексей Лазаров. В нея той разсъждава за начините, по които най-безболезнено да излезем от ситуацията и да се върнем към нормален живот: 


"Няколко европейски държави обявиха плановете си за постепенно премахване на ограниченията. България все още не върви надолу, но вече трябва да планира как да излиза от локдауна...Каквото и да е облекчаването на ограниченията обаче ще бъде възможно само при едно условие - ако има много сериозно изградена инфраструктура за масово тестване на хората... През последните седмици стана популярна теорията за чука и танца на Томас Пуейо. В нея американецът казва, че за първоначалното намаление на заразата трябва да има резки ограничения /чука/, но след тях са нужни умни мерки - вирусът няма да изчезне, а трябва да се научим да танцуваме с него. Първата част - тази за чука, е сравнително лесна. В България го стоварихме силно и даже много рано. Въпросът сега е да се научим да танцуваме с вируса. Това означава рязко да се увеличи капацитетът за тестване на хората и да се въведе ефективна система за карантиниране на болните и контактните. Иначе рискуваме да сме изяли жабите на локдауна, а после да изядем и тези на силната втора вълна от заразени..."


Според психоложката Тони Янкулска ще има промени в отношенията между хората, но към по-добро:

"Сега в тази изолация обръщаме повече време на семейството си...Хората обаче правят много добри неща и кампании - това ме кара да смятам, че ще станем по- добри...След като всичко свърши, ще има една дистанция и притеснения, но ще отминат..."


Деница Каменова е училищен психолог в Козлодуй. Според нея ще се справим със ситуацията и ще продължим напред:

"Трябва да ни поведат лидерите. Това е важно...При децата се забелязва желание да се върнат на училище. Липсва им социалния контакт. На мен ми казват, че изолацията ги потиска и училището им липсва...Хората ще оценят по- ясно живота и пътуванията...".


Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28