Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Гергьовден- за вярата, името и честта на пагона

На 6 май почитаме паметта на Свети Георги Победоносец. Мненията за произхода на този празник са различни. Според някои автори той е с тракийски корени, според други има славянски произход, трети пък го свързват с далечното минало на прабългарите, идващи от Азия. Безспорно е обаче, че Гергьовден води началото си от древен езически празник, свързан с пасищното отглеждане на овце и кози. Името на светеца произлиза от гръцкото "Георгиос", което означава земеделец. Според преданията той е римски войник, който израства в Кападокия (днешна Турция) в християнско семейство. За живота и делото на светеца разказа свещеник Илия Симеонов, от видинска епархия:

"Свети Георги е бил от светците- воини, бил е в един римски полк- войник. Роден е в Кападокия и неговите родители са го възпитали в благочестието на християнската вяра ... Когато става 20-годишен постъпва в този римски полк в армията и се отличава с много голяма героичност. Той е бил любимец на императора Диоклетиан, но след като той започва своето гонение срещу християните, Свети Георги като християнин открито изповядва вярата си и изобличава идолските богове на императора."- обясни Йерей Илия Симеонов.

Днешният Гергьовден е обявен и за Ден на храбростта и Българската армия. Той започва да се чества като такъв още с нейното създаване. Празникът е официално учреден на 9 януари 1880 година от княз Александър I Батенберг. По- рано, на 1 януари е учреден и военният орден "За храброст"- отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле. През 1946 година комунистическото управление прекъсва традицията на празника, обявявайки го само за "Ден на пастира". Традицията е възстановена през 1993 година с постановление на Министерския съвет. През годините видинският гарнизон може да се похвали с много свои успехи- за тях разказа полковник о.з. Венизел Петков, председател на Областния съвет на офицерите и сержантите от запаса и резерва:

"Това е ден, в който свеждаме глави пред героизма и патриотизма  на българските офицери, сержанти и войници ... През годините, след създаването на третата българска държава, след освобождението, в Северозападна България и по специално във видинска област, частите, създадени и дислоцирани на територията на областта са Трети пехотен Бдински полк, формиран във Видин през 1884 година, 15-ти пехотен Ломски полк, формиран във Видин и получил знамето на берковската 9-та пеша дружина, който след две години престой във Видин е преместен в Белоградчик. Друга част е и 66-ти пехотен полк, формиран през втората световна война през 1941 година. Във Видин малко хора знаят, че за първи път е създадена и е дислоциран щабът на 6-та пехотна бдинска дивизия, формиран на 1 януари 1892 година."- разказа полковник о.з. Венизел Петков, председател на Областния съвет на офицерите и сержантите от запаса и резерва

Името Георги е едно най- често срещаните имена в България до днес. От 2007 до 2015 година Георги е на първо място в класацията на най-предпочитаните имена за новородените момчета в България. През 2016 година отстъпва пред Александър, което е най-често срещаното име, но през 2018 година името Георги отново застава начело на класацията. Потърсихме именници от Северозападна България, приятели на радио Видин и личности с принос за този край на страната. Д-р Георги Гаврилов е новият кмет на Община Лом, спечелил местните избори през есента на 2019 година. Сътрудникът ни Владимир Недев ни срещна с него на Гергьовден:

"Името ми е избрано от родителите, съответно. Няма как да по друг начин, тъй като и двамата ми дядовци по майчина и бащина линия носят същото име и едва ли е имало голям спор как да се казвам аз ... Работата е наша фамилна черта. Аз имам вече над 30 години трудов стаж и в който и колектив да съм работил винаги съм обявяван за работохолик ... За първи път изпадаме в такава ситуация, иначе винаги сме празнували днешния празник с всичките му ритуали и обичаи. В момента ситуацията е малко по- особена, животът, обаче и по- силен от коронавируса и вярвам, че всичко това ще премине скоро и ще се завърнем към нормалния начин на живот."- подчерта д-р Георги Гаврилов.

На празника разговаряхме и с художника Георги Паунов-Паунеца от Вършец, който преди дни отбеляза 76-ия си рожден ден. Когато е едва 18-годишен, открива първата си самостоятелна изложба, днес той е майстор в създаването на картини с маслени бои. В кариерата си има над 30 самостоятелни изложби. Притежава 4 златни медала от престижни изложби в България, а през 2012 година е удостоен и със званието "Почетен гражданин на Вършец". 

"За да бъда кръстен Георги аз идвам с името- през 1944 година се сблъскват два самолета тук, над връх Ком и хвърлят варели, които падат до майка ми. Майка ми е била бременна с мен, тогава се е уплашила и ме е родила до една черница недоносен ... Уважавам името си, приготвил съм това- онова, едно агънце ще се запече и с децата, понеже те са във Франция, но единият сега си е тук и ще се съберем."- каза Георги Паунов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45