Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"BULGARI" - песента, която нарича нещата с истинските им имена

Клипът е заснет във Враца и Видин


Кои са причините да се гордеем като народ, но и тези да се срамуваме? Това е акцентът в новата песен на популярното музикално дуо Pavell и Venci Venc'

В проекта на hip hop изпълнителите, озаглавен "BULGARI", водеща е темата за народопсихологията на българина. Локациите, на които е заснето видеото, не са случайни. Това е век на консуматорство през очите, казват изпълнителите.
 
Като "самокритичен автопортрет" определят песента двамата, за които обичта към България е причина за надскачане на недостатъците. 

"В нашето творчество има социална ангажираност. Идеята за тази песен датира от 2014 година. Реализирахме проекта сега - променен, но и бидейки по-зрели като личности. А причината - отговорността или липсата на такава, каквато е водещата тема в момента. Сякаш времето днес само пожела от нас да се сетим за някогашната ни идея. Дуализмът в песента, която ние наричаме самокритичен автопортрет, е жизнено важен. Отивайки на интервю за работа, човек изтъква положителните си качества. Същото е и с един автопортрет - не казваш, че си мързелив или че имаш минуси. Ние с Венци се опитваме да правим честна музика. А националните качества не са единстено наши, те се забелязват у всекиго. Ние двамата сме на мнение, че дадени черти ти пречат като народ. Дали можем да се променим българите - не зная, но като артисти имаме възможност да наречем нещата с истинските им имена", разказа Pavell.

Песента, която в първия си куплет набляга върху типичната за българина завист, е с плавен преход - към открояване причините, заради които трябва да се гордеем с всичко българско. Заглавието е препратка към героя на Алеко Константинов Бай Ганьо.

"Това е препратката. Бай Ганьо се бие в гърдите, крещейки "Булгар, булгар". Това е, което ни заобикаля. Има и втори смисъл - знаем, че чужденците произнасят името на страната ни БУлгария, а ние сме булгари за тях. В песента има и друг акцент обаче, затова е и преходът - изброяваме негативните качества, но и напомяне за силния исторически корен. Ние сме със силна кръв, със славна история, трябва да си повтаряме, че можем. Истината е, че не можеш да си патриот на сляпо. Да си патриот означава да правиш в бита си, не просто да четеш учебник по история или да следваш модата".

Клипът е контрапункт на текста, контрастирайки на самокритиката - подчертава красивата ни природа, показвайки живописни местности с огромно историческо значение в българската история, като Врачанския Балкан, връх Околчица и крепостта Баба Вида.

"Текстът не отне време, написа се сам. Думите, придаващи послание, са се събирали с години. Куплетите отразяват действителността. "Кога зашумят шумите" е любима песен от детските години на Венци. Хубавото е, че текстът е простичък - не се нуждае от тълкуване, той се разбира и усеща. Той е изживян от всеки. Като човек, появил се на този свят именно във Враца, красотите около града винаги ще ми лежат на сърцето. Предвид ситуацията, в която се намирахме, нямахме възможност да осъществим първоначалната концепция. Сведохме нещата до най-важното, до ядрото на видеото и това, което представлява. След Враца беше лесно да продължим към Видин - отново бяхме посрещнати радушно, с отворени обятия. Нямаше предварителен план. И от двата града пазим силни спомени. Северозападът си остава все така забравен, пренебрегван, в края на шоубизнеса, ентъртеймънта и на всичко. Това е другата причина, отвела ни на тези места. За мен и Венци това са силни места, със силни хора. Надяваме се да има отзвук. Ако не успеем да променим нещо, поне да припомним нещо забравено".

Да продължим да се държим като синове и дъщери на юнашко племе, каквито сме, призова Павел Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младоженци от Враца с подкрепа за Фондация "Искам бебе"

Младо семейство от Враца дари 1000 лева в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе" за повече деца в Северозападна България.  Калиопа и Петьо са на 29 години. Тя е от Лом, той - от Враца. Калиопа е учител по музика, а Петьо - репортер и водещ в Телевизия Враца. На сватбеното си тържество в началото на юли поканили 70 гости и ги призовали..

публикувано на 22.07.24 в 16:23

Детски лекари от София ще преглеждат безплатно във Враца

Лекари специалисти по детски болести от София ще извършат безплатни прегледи във Враца. Инициативата е в рамките на програма "Детско здравеопазване" и ще се осъществи по покана на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Враца, обясни председателят на организацията д-р Ирена Мазнева.  "Едни от най-добрите специалисти по детски болести ще..

публикувано на 22.07.24 в 15:09

Крачка по-близо до нови избори: вторият мандат просъществува две минути

От поредните предсрочни парламентарни избори ни разделя реализирането на третия мандат, което остава под огромен въпрос. Днес председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков прие в качеството си на формален кандидат за премиер втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и..

публикувано на 22.07.24 в 14:20
Магура Run 2024

Магура Run 2024- да посрещнеш и изпратиш Слънцето бягайки

За шеста поредна година на 27 и 28-ми юли ще се проведе маратонът Магура Run. Състезанието се провежда край езеро Рабиша, като последните 2 години е с нов регламент: провежда се на 2 етапа по изгрев и по залез слънце, а времената от двете бягания се сумират, информира организаторът Александър Александров :  "Форматът последните две години е..

публикувано на 22.07.24 в 13:00

Нов метод за обучение приложиха в училището в Брегово

В рубриката " Мисия образование " , представяме нов метод на обучение- "ученици обучават ученици". Точно него са въвели в Средно училище  "Свети св. Кирил и Методий" град Брегово, в рамките на проект по Национална програма " Иновативни училища", който осигурява приемственост в обучението по БЕЛ в начален етап. Методът дава възможност да се..

публикувано на 22.07.24 в 12:00

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак..

публикувано на 22.07.24 в 10:01

В „Музикална зона“: Емил Димитров през 60-те

 Познахте ли го? В началото на 60-те години на миналия век Емил Димитров пише първите си песни. Въпреки че младият тогава певец няма завършено академично музикално образование, още с ранните си изпълнения той показва завидни умения и грабва сърцата на много хора. „Скритият талант” не остава незабелязан - както от публиката, така и от критиката. Казват,..

публикувано на 22.07.24 в 09:00