Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъдат ли прилагани по-строги наказания за дрогирани и пияни шофьори?

Промени в Наказателния кодекс предлага обвинител №1

Снимка: Радио Видин



Доживотен затвор за причиняване на смърт на пътя след употреба на наркотици и алкохол, както и при шофиране без книжка с превишена скорост - това предложение за промяна в Наказателния кодекс предлага главният прокурор Иван Гешев.

От 15 до 20 години затвор или доживотен такъв за причинена смърт при шофиране след употреба на наркотични вещества, както и с над 2 промила алкохол в кръвта, със скорост над 50 километра над разрешената, плюс отнемане на автомобила, иска Гешев. Конфискуване на колата на всеки с наличие на алкохол над 1,2 промила или след употреба на наркотични вещества, е другото предложение на обвинител номер едно.

"Прокуратурата на Република България цели да постигне по-високо и по-ефективно разследване по транспортните престъпления", посочи говорителят на главния прокурор Сийка Милева. На наблюдаващите прокурори е разпоредено при умишлени престъпления по транспорта незабавно да предприемат действия по изземване на транспортните средства и налагане на запори като бъдещи обезпечения по отнемането. 

"Предвидените наказания в сега действащия Наказателен кодекс не винаги съответстват на високата обществена опасност и не гарантират справедливост. Престъпление след употреба на алкохол или в пъти над разрешената скорост означава умисъл на дееца".

През 2015 година броят на образуваните наказателни производства, свързани с управление на МПС след употребата на наркотични вещества, е бил 90. На около 3000 нараства техния брой през 2019 година. Законодателните предложения са провокирани от смъртта на журналиста Милен Цветков.

По отношение на пияните и дрогираните не трябва да има компромис, е позицията на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи, от която подкрепят конфискацията на автомобила. За констатирането на нарушенията е необходим физически контрол, каза председателят Владимир Тодоров.

"За да се установи този вид нарушение, камерата не помага. Необходим е физически контрол - колата да бъде спряна, да бъде извършена проверка. Първият проблем е, че МВР не разполага с достатъчно наркотестове. Тяхното използване може да се оптимизира - да се насочат към редовна проверка пред питейни заведения и барове. Превантивният ефект ще накара младежите да не сядат зад волана. Санкциите са следващ проблем. Главният прокурор прави радикално предложение - да се промени правната концепция на неумишлените престъпения. Транспортните престъпелния в НК са като такива. Годишно в България с алкохол над 1,2 се хващат над 6 хиляди души, а с наркотици - над 2 хиляди. Това е отличен превантивен ефект - за година над 8 хиляди конфискувани автомобили. Така родителите ще се замислят дали да дават скъпите джипове на синчетата и дъщеричките. Има смисъл от тези предложения. Катастрофите след алкохол и наркотици не са водеща причина в България, но пък са знакови. Вариантите са масовите тестове - точно като с коронавируса, защото колкото повече тестове, толкова повече потвърдени резултати. Финансиране целево на наркотестове. В нашето право има хипотеза да се конфискува превозното средство".

От Асоциацията посочват за пример Италия - там шофирането след употреба на алкохол или наркотици е приравнено на умишлено престъпление. Контролът на скоростта остава сериозен проблем, посочи Тодоров. 200 камери контролират 20 000 км пътна мрежа в страната.

"Употребата на алкохол и последвало ПТП - това е умишлено престъпление на Апенините. Най-скъпият автопарк на полицията е в Швейцария. Контролът на скоростта е стар проблем. Камерите на АПИ са 330. Трябва да се използват от Пътна полиция. Положителен момент ще е дори конфискацията да бъде законна. Всичко зависи от политиците насетне. Предстоят дискусии, но и да видим дали ще бъде вкарано в парламента предложението. Радикално е".

Предложението на Иван Гешев е изпратено до премиера Бойко Борисов, председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и шефовете на парламентарни групи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Токов удар повреди техника и наруши дейността на Община Бойница

Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови пристига във Видин

Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой всъщност е..

публикувано на 15.01.25 в 12:15

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден , или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил..

публикувано на 14.01.25 в 14:43

Ученици помагат на бездомни животни във Видин

Благотворителна кауза в помощ на бездомните животни организираха учениците от IV "б" клас на СУ "Петко Рачов Славейков" във Видин.  Парите, предназначени за подаръци за Коледа и Нова година те дадоха за закупуването на храна за бездомните кучета, за които се грижат от Сдружение за защита на животните "Добрина, Хуманност, Състрадание" в града...

публикувано на 14.01.25 в 14:05

Фондация ще събира средства за талантливи деца във Видинско

Фондация за млади музикални надежди за Видин е създадена в крайдунавския град.  Организацията е по инициатива на  Николай Илиев,  учител по музика и духови и ударни инструменти  във видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий" . Фондацията има за цел да подпомага финансово ученици с музикални заложби за тяхното бъдещо..

публикувано на 14.01.25 в 13:00

Ще го има ли градският плаж "Баба Вида" във Видин

Какво се случва с градския плаж "Баба Вида" във Видин? Ще го има ли мястото за плажуване или не?  Почти една година измина от момента, когато започнаха реставрационните дейности на крепостните стени на средновековния замък "Баба Вида", където е разположен и видинският плаж. Наскоро видео, заснето от дрон от Радио ВИДИН показа новия вид на..

публикувано на 14.01.25 в 12:05

С видеоклип организация от Враца насърчава профилактиката на рака на гърдата

Видеоклип, насърчаващ профилактиката на рака на гърдата, създаде неправителствена организация от Враца. Идеята е отпреди 4 години, но едва сега председателят на Инициативния клуб за борба с рака на гърдата Албена Кисьова намира съмишленици в екипа на една от водещите български компании, участвали в създаването на някои от най-популярните..

публикувано на 13.01.25 в 17:25