Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият музей в Монтана отваря врати през 1953 година

Снимка: Любо Андреев

На 18 май- Международният ден на музеите, който се отбелязва от 1978 година, припомняме историята на музейното изкуство в Монтана. Преди 67 години музеят започва професионално да събира, обработва и популяризира културно-историческото наследство на областта. Институцията организира не само системни археологически разкопки, но и проучване на материалната и духовната култура, която придава уникалния облик на региона, разказва директорът Ваня Иванова.

"За пръв път официално музей в днешния град Монтана е открит на 23 септември 1953 г., като официалното му наименование е "Музей на Септемврийското въстание". В този си вид музеят просъществува до август 1991 г., когато получава вече тривиалното наименование "Исторически музей". През 2006 г. , музеят вече е с по- висок статут и е регионален исторически музей, като отговаря, в методическо отношение най- вече, за музейната дейност в цялата област Монтана. Въпреки че за пръв път за музей говорим от 1953 г., то опити за създаване на такъв са направени още в края на 30-те години. Така през 1937 г. е създадено археологическо дружество "Монтанезиум". Според действащото тогава българско законодателство и утвърдени практики, това е бил пътят за създаване на местен музей. Инициативата за създаването на този музей е била на Стоян Марков, който е автор на антропогеографско проучване за град Фердинанд. Бил е учител, впоследствие и директор, на местната гимназия. Председател на археологическото дружество е бил тогавашния кмет Гоцо Митов. Определили са си и уредник. През 1939 г. им е била предоставена, с решение на Общинския съвет, една стая в градската градина, в която да бъде подредена музейна експозиция. Само че такава фактически не е била налична. Не е ясно каква е съдбата на археологическото дружество, тъй като неговият секретар, един от най- активните му членове Пенчо Троански, заради комунистическите си, т.е. леви възгледи, е бил интерниран в едно Ивайловградско село, чак на другия край на България и де факто дейността на дружеството замира. Естествено, конкретната политическа обстановка е била използвана, за да се извлекат всички възможни позитиви от нея. Включително музеят е открит тържествено на 23 септември от ген. л-т Георги Дамянов."

Ваня Иванова - директор на Регионален исторически музей МонтанаСлед откриването на музея експозицията била в три зали. Идеята била да се представи дейността на Комунистическата партия. 

"В тези три зали, като цяло доминира, така наречената плоска експозиция, тоест това означава, че са изложени увеличени ксерокопия на различни фотоси, писма, вестници. Доста по- атрактивни са самите атрибути от Септемврийското въстание, а именно използваните оръжия от въстаниците. Изложени са и някои техни лични вещи, включително дрехи и посуда. На моменти тук вече се стига и до куриозни случаи. Музеят е част от Стоте национални туристически обекта на социалистическа България, което предполага и много високата му посещаемост, тъй като е част от традиционни туристически маршрути. Експозицията е била на два етажа. Подредена е в сградата, в която през 1923 г. се е помещавал банков клон. Впоследствие, съответно за нуждите на музея, сградата е преустроена, достроен е павилион и е оформена градинката около музейната сграда. С демократичните промени, след 1990 г., се налага и тотално преустройство на музейната експозиция. Започва подреждането на временни изложби, където акцентът е съответно върху представянето на цялостната история на региона, като се започне от първите следи от човешко присъствие и се свърши съответно със средата или края на 20 век. Подреждат се и много други временни изложби до последното преустройство на музейната сграда и съответно експозиция, завършило през 2017 г. Една цяла зала се използва като място за временни експозиции. Сега, за съжаление, временните експозиции са стеснени до една голяма витрина."

Музейната дейност в Монтана е съсредоточена само в една единствена сграда - експозиционната зала на улица "Граф Игнатиев" №3. В резултат на реституционни промени и връщане на собствеността музеят остава само на първия етаж. Отнето му е част от пространството. Всички останали сгради, включително и тази с археологическата експозиция, са върнати на собствениците. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00

Общински съветници искат намаление на наемите на общинските жилища във Видин

Общинските съветници от групата на ГЕРБ  предлагат намаление с до 50% на наемите на общински жилища във Видин. Идеята включва промяна в начина на определяне на цените. Припомняме, че темата за увеличението на наемите на общинските жилища бе обсъдена още миналата седмица в нашия ефир. Вчера недоволни наематели във Видин прекъснаха заседание на..

публикувано на 26.11.24 в 13:42

"BEST" отбеляза успехи за Видин в състезание по реч и дебати в Благоевград

Отлично се представи отборът по реч и дебати на английски език "BEST" от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин в регионалното състезание в Благоевград. Съревнованието събра общо 248 участници от  училища в Западна България. Турнирът по реч и дебати на английски език се организира от Фондация "БЕСТ". На пето място,  в категория "Проза" за..

публикувано на 26.11.24 в 13:00

Сдружение организира благотворителна кампания за Коледа в Северозапада

Сдружението "Бъди добър, прави добро" организира благотворителна кампания по повод коледните празници. Целта е в навечерието на Коледа да бъдат подкрепени 400 крайно нуждаещи се хора основно от Северозападна България . Тази година активността на дарителите е ниска, каза Мая Методиева, която е сред доброволците в сдружението: "За пета..

публикувано на 26.11.24 в 12:00

Как солта ни помага срещу болестите и стреса

Солта е ефективна при лечение на заболявания на горните и долните дихателни пътища, както и на кожни болести, за засилване на имунитета и съпротивителните сили на организма. Това обясни Инна Йосифова , управител на Солна стая във Видин . По думите ѝ халотерапията - терапията със сол, може да помогне също за облекчаване на стреса, възстановяване от..

публикувано на 26.11.24 в 10:10