Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът в Хърлец след извънредното положение



Село Хърлец се намира в Северозападна България, между Стара планина и река Дунав. Покрай селото минава и река Огоста. Землището и селото лежат върху плато, образувано от голям метеорит, прелетял от вселената преди хилядолетия. Но не това е най-интересното  за селото. Гордостта на хората е фактът, че върху землището на Хърлец е построена първата на Балканите атомна електроцентрала - Първа атомна.  Това обстоятелство е преимущество за местните хора да имат работа, по-добър и сигурен живот и благоустроено село.  2 180 жители живеят по ЕСГРАОН в село Хърлец, близостта до АЕЦ Козлодуй дава възможност на хората да работят в централата и да продължават да живеят в родното си място. 

Промени ли се животът по време на пандемия и какво се  случва в Хърлец през месеците на извънредно положение? Казваме "Добро утро" на кмета Огнемир Симов:

"В малките населени места е по-спокойно, хората са по-отговорни... Усети се самоизолацията, спря движението, но хората са отговорни, трудности не сме срещали. Тези, които идваха от чужбина, са под карантина, в момента са 10-12 човека. Има постоянни проверки...
 

На територията на село Хърлец работят два социални дома - Дневен център за пълнолетни лица с увреждания и Център за настаняване от семеен тип. В тях се спазват стриктно всички изисквания и мерки, наложени поради КОВИД 19.

 "Още от първия ден Дневният център преустанови работа с потребителите, тъй като това са хора в най-рисковата група. Служителите на Дневния център бързо се преструктурираха и помогнаха с ушиването на голям брой маски. В Центъра за настаняване от семеен тип преди десетина дни се откри положителна проба на санитарка от Дома. След това бяха взети проби на всички потребители и за щастие пробите са отрицателни, но те се самоизолираха, персоналът остана на място, ограниченията бяха много стриктни. ..."


В село Хърлец не съществуват  проблеми със самотно живеещи възрастни хора, затова не предоставят социалната услуга "Топъл обяд". Селото се благоустроянва постоянно. С 1 млн 400 хил лв е извършен цялостен ремонт на улица "Георги Димитров", ремонтиран е и път, който води към древната крепост "Аугуста". Друг голям проект е подмяната на ВиК мрежата, стойността на проекта е над 5 млн лв.

Малкият  бизнес се опитва да се справи сам и да се изправи на крака след месеците на застой и затваряне на заведенията.

 Важна културна институция в селото е читалището, което  продължава да работи онлайн. В момента читалищните дейци подготвят любителско филмче, посветено на предстоящия празник  24 май- казва председателят на читалище "Н. Й. Вапцаров" Таня Младенова:

"В момента обработваме филма за 24 май, после ще го пуснем във фейсбук. Репетициите сме прекратили. В момента правим график за работа през лятната ваканция...Ще работим през лятото, до 10 деца в групи, ще танцуваме народни танци, ще четем книжки, танцуващите ще бъдат от 7 до 18 години...Библиотеката също работи, спазвайки всички санитарно-хигиенни изисквания. Научихме се на по-голяма търпимост и наистина се позамислихме как да правим по-различни неща..."

В село Хърлец има училище- ОУ„Васил Априлов“.  Посещават го  65 деца, които в момента продължават да учат дистанционно. Поради извънредната ситуация  24 май  ще се отпразнува онлайн, и това навява тъжни мисли - казва директорът Стефан Стефанов:

"Тъжен е за мен този 24 май, защото я няма онази радостна глъч на нашите ученици, които придават лъчезарност на празника, които дават оная топлина, оная надежда, все пак те са бъдещето на България....Дистанционната форма на обучение е добре и не е добре... Днес отправям благопожелания към добронамерения, доброплодния, взискалтелния, старателния труд на българския учител.."
 
Училището вече е украсено за празника, въпреки че децата ги няма, а на самия ден  на 24 май кметът Огнемир Симов ще раздаде грамоти на всички преподаватели в учебните заведения.
 
Любомир Димчев е пенсионер, дълги години е бил председател на Пенсионерския клуб в селото. Разказва 
как вижда живота в Хърлец през призмата на КОВИД 19:

" Трудно беше, два месеца да не излизаш да не се събираш, но все пак хората спазваха всичко, с маски, разстоянието, пазаруването, свикнахме така, но сега нещата отшумяват.....Тежко е и за дечицата, ученици са, учат онлайн, това за първи път се случва, но хората бяха дисциплинирани.."


Димитър Георгиев е на 77 години, живял е много, видял е много. За него най-важното по време на извънредната ситуация е, че хората в село Хърлец са останали спокойни и дисциплинирани.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45