Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ентусиаст от Козлодуй ще премине по пътя на Ботевата чета

Снимка: архив

Тази година трябваше да се проведе 74-тият Национален туристически поход "По пътя на Ботевата чета - Козлодуй-Околчица, 2020". Въведените мерки против разпространението на COVID-19 осуетиха провеждането на похода. Ботевите поклонници обикновено са ученици, но се включват и туристи-ветерани, граждани, които имат желанието и волята да изминат пътя от Козлодуйския бряг до Врачанския Балкан. Все пак има ентусиасти, които и тази година ще изминат разстоянието от Козлодуй до Околчица като индивидуални туристи. Петьо Петков от Козлодуй от дете се включва в патриотичната инициатива. Тази година той и негов приятел от Плевен решават да минат 120- километровия път.

"На мен ще ми бъде 39-тото участие. Догодина живи и здрави- 40-то участие.  На 58 години съм, от 7-8 клас, до сега. Две години, в казармата, не съм ходил, че такова ми беше поделението, но през другото време, когато съм могъл, винаги съм ходил. Ако е само за природата, аз и събота и неделя ходя, но тук е по-различно. Тук го има патриотизма. Учениците - да им покажем, да ги научим, да ги запалим, не само ходенето. На тях им харесват игрите, веселието. Веселата част им харесва, но на прехода са малко труднички. Недоспали, дремят на прехода, но който е бил на Ботевия поход, ще се връща и ще ходи отново и отново. Запомня се, има вечер на талантите, на които спонтанно им се дава микрофона. Кой каквото иска и може, да покаже. Децата са от малки до 19- годишни. Имаме и студенти, завършили, работници. По-рано имахме и ветерани, имахме възрастни хора. Края на май месец винаги си взимах плануван отпуск. Ако не можех да си взема отпуск, си правех заменки с колеги и пак успявах да отида. Винаги съм намирал начин. Сега пък от 5 години съм пенсионер и никакъв проблем с отсъствията. Вкъщи ме знаят от години. Тази вечер започваме с преспиване на Козлодуйския бряг. Утре сутринта- Козлодуй - Софрониево, Софрониево - Борован, Борован -Баница, Баница - Речка, Речка - Околчица. На 2-ри някой ако се появи там, на паметника нещо да почете, ако не, се прибирам."

Идеята за създаването на този поход е на студента-богослов от Оряхово Крум Тенекеджиев. През 1947 година 17 ботеви поклонници - туристи преминават пътя на Ботевата чета и така слагат началото на най-голямата родолюбива проява в българското туристическо движение. Пътят е маркиран с 53 пътепоказателни камъка и шест паметни плочи. Миналата година Ботевите поклонници бяха над 1 000. Най-масов е бил походът през 1976 година, тогава участниците достигат 8 600.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Песни за обещанията в „Музикална зона“

  Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..

публикувано на 18.11.24 в 09:00

"Неделник" от 17 ноември 2024 година

Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..

публикувано на 17.11.24 в 12:31

Времето лети толкова бързо, защо да умираш?

В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..

публикувано на 17.11.24 в 08:00

Да проверим дали всичко, което търсим, се крие в библиотеката

„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..

публикувано на 15.11.24 в 16:45

Отбелязваме Европейския ден на музикотерапията

В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..

публикувано на 15.11.24 в 15:54

От страст към професия - как Мария превърна любовта към сладкарството в своя мисия

За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Живот, изпълнен с любов: Котето Мими, което получи втори шанс

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана .  Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..

публикувано на 15.11.24 в 14:00