Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се предпазим при завръщане на работа

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Националният център за обществено здраве и анализи е издал общи препоръки към работодателите за спазване на противоепидемични мерки при постепенното възобновяване на работния процес след края на извънредното положение. Какво е важно да знаят работниците и работодателите при постепенно ни връщане към работните ни места? 

Да се работи дистанционно, да се вземат мерки за ограничаване на риска от заразяване, да се избягва струпването на хора в началото на работния ден, където се предоставя храна, да е по график и пакетирана, почивките да са на открито-  това са част от мерките, на които работодателите трябва да обърнат внимание, смята доц. Катя Вангелова- началник на отдел "Здраве при работа" в Центъра за обществено здраве. 


По време на извънредното положение безспорно придобихме много умения и би могло да ги пренесем на работното си място след, като се завърнем на него, затова трябва да се съобразим с няколко неща, съветва психологът Велислава Цанкова:

"... Стресът премина през четири фази – фаза на съпротива, фаза на тревога, фаза на изтощение, докато достигне до рационалната фаза – фазата на търсене на решение... Новия график и новия начин на работа ни позволяваше да бъдем по-близо и по-дълго с близките си...  Днес сме изправени отново пред стрес- да се завърнем към предишното – да ставаме рано, да се придвижваме към работното място, да бъдем с повече хора и в същото време да пазим дистанция и здравето си. За да се адаптираме отново ще ни трябва малко време. Това, което не бива да забравяме - нека да пренесем част от наученото и креативното и в редовния ни работен ден – да ползваме всичко, което изобретихме в желанието си да вършим работа от вкъщи, да ползваме всички възможности на интернет и социалните мрежи. Да не забравяме да общуваме с близките ни, които пренебрегвахме преди пандемията. Да запазим отзивчивостта и грижата към хората – възрастни или беззащитни, която си припомнихме в изолацията.... Пожелавам на всички слушатели по-бързо да преборят последствията на новото време и да не забравят, че ако това не се случи лесно и леко – винаги могат и трябва да потърсят помощ от специалист-психолог."


Както вече стана въпрос много хора работиха онлайн, но не с всички бе така. Христо Христов  е ръководител- транспорт във фирма за семена и торове в Монтанско и не са прекъсвали работа дори за ден по време на извънредното положение. Доста стресови ситуации е имало, но сега нещата се нормализират коментира той:

"Не сме спирали работа. Но натоварванията бяха големи... Спазвахме всички изисквания за предпазване...Сега нещата се нормализират..."

Според видинчани е необходимо време, за да се върне нормалният работен ритъм и трябва да спазваме предписаните мерки. И най- важното - хигиена!.

Всичко по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42