Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се предпазим при завръщане на работа

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Националният център за обществено здраве и анализи е издал общи препоръки към работодателите за спазване на противоепидемични мерки при постепенното възобновяване на работния процес след края на извънредното положение. Какво е важно да знаят работниците и работодателите при постепенно ни връщане към работните ни места? 

Да се работи дистанционно, да се вземат мерки за ограничаване на риска от заразяване, да се избягва струпването на хора в началото на работния ден, където се предоставя храна, да е по график и пакетирана, почивките да са на открито-  това са част от мерките, на които работодателите трябва да обърнат внимание, смята доц. Катя Вангелова- началник на отдел "Здраве при работа" в Центъра за обществено здраве. 


По време на извънредното положение безспорно придобихме много умения и би могло да ги пренесем на работното си място след, като се завърнем на него, затова трябва да се съобразим с няколко неща, съветва психологът Велислава Цанкова:

"... Стресът премина през четири фази – фаза на съпротива, фаза на тревога, фаза на изтощение, докато достигне до рационалната фаза – фазата на търсене на решение... Новия график и новия начин на работа ни позволяваше да бъдем по-близо и по-дълго с близките си...  Днес сме изправени отново пред стрес- да се завърнем към предишното – да ставаме рано, да се придвижваме към работното място, да бъдем с повече хора и в същото време да пазим дистанция и здравето си. За да се адаптираме отново ще ни трябва малко време. Това, което не бива да забравяме - нека да пренесем част от наученото и креативното и в редовния ни работен ден – да ползваме всичко, което изобретихме в желанието си да вършим работа от вкъщи, да ползваме всички възможности на интернет и социалните мрежи. Да не забравяме да общуваме с близките ни, които пренебрегвахме преди пандемията. Да запазим отзивчивостта и грижата към хората – възрастни или беззащитни, която си припомнихме в изолацията.... Пожелавам на всички слушатели по-бързо да преборят последствията на новото време и да не забравят, че ако това не се случи лесно и леко – винаги могат и трябва да потърсят помощ от специалист-психолог."


Както вече стана въпрос много хора работиха онлайн, но не с всички бе така. Христо Христов  е ръководител- транспорт във фирма за семена и торове в Монтанско и не са прекъсвали работа дори за ден по време на извънредното положение. Доста стресови ситуации е имало, но сега нещата се нормализират коментира той:

"Не сме спирали работа. Но натоварванията бяха големи... Спазвахме всички изисквания за предпазване...Сега нещата се нормализират..."

Според видинчани е необходимо време, за да се върне нормалният работен ритъм и трябва да спазваме предписаните мерки. И най- важното - хигиена!.

Всичко по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57