"Както виждате, в тази книга изобщо не се споменава Видин като град. Всичко останало има, всичко останало е Видин, но не се споменава името, за да се досещат. Между другото, в Свищов беше много интересна срещата. Те викат: "Абе, това да не е Свищов. Викам: "Да де, ама нямате Бабини Видини кули, иначе всичко си имате, но нямате тази кули. Така че, за Видин става дума. Човек е свързан с местата, на които е израсъл, там се е учил, първите впечатления, най-ярките, приятелствата - всичко е там, и, разбира се, всички тези емоции реагират, появяват се във времето в книгите..."
Героите в "Нула време" нямат реални прототипи, но в книгата са описани реални случки, разказа Николай Табаков:
"Другият номер с буса на приятел от махалата, който също се качва на ферибота, и отместват цялата колона от тирове, за да се качи, пак е видински зевзеклък, пак са си наши номера и те хващат декиш, те стават много вероятни, защото колкото и луди да са тези неща, те в крайна сметка са истински събития и човек може да стъпи върху тях и да развива, да прави нещо, да си играе. Умишлено не се споменава Видин, за да си представят хората всичко."
Книгата "Нула време" задава екзистенциални въпроси и се опитва да им намери отговор, обясни писателят:
"Когато човек търси себе си, когато си задава въпроса "Кой съм аз?", тогава започва животът да се осмисля. Значи това търсене е малко трудничко, може да е интелектуално усилие, не съм сигурен. Целият номер е в откриването на това "Каква е моята работа на този свят?". Всъщност тази книга "Нула време" го задава този въпрос и се опитва да отговори на него. Това си е чиста проба философско мислене, нищо, че е облечено в ирония, в смях и т.н, то възбужда нещата. Ще ми се по някакъв начин да предизвикам тези вечни екзистенциални въпроси, които почиват във всеки то нас - "Кой съм аз?", "Има ли Господ?", "Защо отглеждам децата си?"... Ето това е голямата борба на една книга, защото ако в една книга няма поставени такъв тип въпроси, за мен това не е литература. Литературата, която е, тя би трябвало да може да задава този тип въпроси, и аз се опитвам, надявам се, да върша някаква работа по този начин."
Писателят Николай Табаков планира в началото на есента да представи новата си книга - "Нула време", пред приятели и читатели във Видин.
Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..
Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..
Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация. "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..
Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..
ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..