Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нула време" - книгата, която кара читателя да търси себе си


Човек е свързан с местата, на които е израснал, и всички тези емоции се появяват с времето в книгите. Така писателят Николай Табаков обясни защо в новата му книга "Нула време", отличена от Съюза на българските писатели /СБП/ за "Роман на годината", действието се развива във Видин. 

Връзката на автора с града, както сам отбелязва, е сърдечна. Тя е изградена през времето, когато семейството му живее във Видин, а бъдещият писател учи в местното училище "Св. Св. Кирил и Методий". Години по-късно Николай Табаков работи в Завода за пневматични гуми на видинския Химкомбинат, а след това е дописник и журналист в местния вестник "Червено знаме". Новата му книга - "Нула време", ни даде повод да го потърсим и да разровим спомените му за Видинския край и Северозапада.


"Както виждате, в тази книга изобщо не се споменава Видин като град. Всичко останало има, всичко останало е Видин, но не се споменава името, за да се досещат. Между другото, в Свищов беше много интересна срещата. Те викат: "Абе, това да не е Свищов. Викам: "Да де, ама нямате Бабини Видини кули, иначе всичко си имате, но нямате тази кули. Така че, за Видин става дума. Човек е свързан с местата, на които е израсъл, там се е учил, първите впечатления, най-ярките, приятелствата  - всичко е там, и, разбира се, всички тези емоции реагират, появяват се във времето в книгите..."

Героите в "Нула време" нямат реални прототипи, но в книгата са описани реални случки, разказа Николай Табаков:

"Другият номер с буса на приятел от махалата, който също се качва на ферибота, и отместват цялата колона от тирове, за да се качи, пак е видински зевзеклък, пак са си наши номера и те хващат декиш, те стават много вероятни, защото колкото и луди да са тези неща, те в крайна сметка са истински събития и човек може да стъпи върху тях и да развива, да прави нещо, да си играе. Умишлено не се споменава Видин, за да си представят хората всичко."
Снимка: Личен архив на Николай Табаков

Книгата "Нула време" задава екзистенциални въпроси и се опитва да им намери отговор, обясни писателят:

"Когато човек търси себе си, когато си задава въпроса "Кой съм аз?", тогава започва животът да се осмисля. Значи това търсене е малко трудничко, може да е интелектуално усилие, не съм сигурен. Целият номер е в откриването на това "Каква е моята работа на този свят?". Всъщност тази книга "Нула време" го задава този въпрос и се опитва да отговори на него. Това си е чиста проба философско мислене, нищо, че е облечено в ирония, в смях и т.н, то възбужда нещата. Ще ми се по някакъв начин да предизвикам тези вечни екзистенциални въпроси, които почиват във всеки то нас - "Кой съм аз?", "Има ли Господ?", "Защо отглеждам децата си?"... Ето това е голямата борба на една книга, защото ако в една книга няма поставени такъв тип въпроси, за мен това не е литература. Литературата, която е, тя би трябвало да може да задава този тип въпроси, и аз се опитвам, надявам се, да върша някаква работа по този начин."

Писателят Николай Табаков планира в началото на есента да представи новата си книга -  "Нула време", пред приятели и читатели във Видин.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45