Национална мрежа за децата постави оценка "среден" на институциите в грижата им за децата. Докладът "Бележник 2020", който е преглед на основните политики, насочени към благосъстоянието на децата в България, е деветият по ред, обясни Мариана Писарска, директор "Политики за децата" в Национална мрежа за децата:
"Бележник, какъв е средният успех на държавата в грижата за децата е ежегодно издание на Национална мрежа за децата. Девета поредна година го издаваме. Целта на този документ, това е мониторингов доклад, е да направи един задълбочен анализ, да даде факти, данни, но и посоки, в които би могло да се развиват политиките в България, така че да гарантират правата на децата. Докладът е както за политиците, за управляващите, за парламента, за хората от Народното събрание, така и за наши колеги, които се занимават в сферата на закрилата на децата, но и за всеки един, който се вълнува и желае да допринесе със своята активна гражданска позиция...
Автори на "Бележник 2020" са 36 експерти от граждански организации, които ежедневно работят с деца и семейства. Почти всички от тях са членове на Национална мрежа за децата. В съставянето на бележника участват и всяка година каним да участват деца, родители, професионалисти. Тази година в изготвянето на бележника участват и над 400 деца, млади хора, родители и професионалисти чрез анкетата "Бележник- как децата, родителите и професионалистите оценяват държавата" и чрез допитвания от децата-рапортьори в Национален Юрочайлд форум – България и младежка мрежа Мегафон….
Като цяло водеща тема през 2019-та година е сериозното отстъпление на държавата от грижата за децата и семействата. ("Бележник 2020" отчита предходния период- 2019-та година). Знаете, че през 2019 година правителството се отказа да приеме Национална стратегия за детето 2019-2030 година. Беше отложен Законът за социални услуги. Това са основните стратегически документи, които следва да зададат посоката и да развият политиката на държавата в дългосрочен план.
Иначе във всяка една от осемте големи области, в които ние представяме бележника, има тежки пропуски и неизпълнение на ангажиментите, които държавата е поемала през годините. Темите са благосъстояние на децата, закрила от всички форми на насилие, ранно детско развитие, детско здраве, образование, семейна среда, развитие и алтернативни грижи, правосъдие за деца и детско участие. Това са големите теми, а и всяка една от тях има подттеми, по които сме работили. Например в темата за благосъстояние изследваме това тежко явление, но то е за съжаление повече от десет години в нашата страна- над 400 000 хиляди деца са в риск от бедност и социално изключване. Също така изключително важна за нас е и темата за детското участие. То е твърде формално, просто декларативно. Децата не участват истински във вземането на решения, които касаят конкретно тях и да това е изключително тревожно. Също така в областта на ранното развитие нямаме приета все още национална стратегия за ранното развитие, която следва да зададе също посоката как да обгрижваме и как да създадем най-добрите условия малките деца да се развиват."
Постоянни информационни кампании за гарантиране на правата на детето, подкрепа на семейството и изработване на ясен план за приемане на Стратегия за детето с участието на всички заинтересовани страни, са сред препоръките на Национална мрежа за децата към държавата за да подобри успеха си.
Сняг. Имаше. Сега няма...Но чуден месец е януари. Любимят месец на Йордан Радичков . Да. Днес обаче ще го поменем, защото на 22 януари се навършват 21 години от кончината на великия Йордан Радичков. Какво още може да се каже за него след като толкова много е изречено вече. Може би неговите думи говорят сами по себе си за него. Ето какво казва..
Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..