"Техниката, която обичам и използвам, е батик, с горещ восък. Рисунката се нанася първо с восък, след това боята. Тази техника е малко трудоемка, отнема много време, но пък е вечна и се постига високо качество. Другата техника е японската техника шибори, която също много обичам, която използвам върху коприната, може и на памук. Върху бамбук използвам техниката, която се рисува върху вода. Тя е много интересна, казва се марблинг... Аз се вдъхновявам най-вече от природата. Може да видите на моите шалове най-често пеперуди, цветя, форми около нас, фигури... Основата ми е чисто бяла коприна. Всички стъпки аз си ги правя - от кроене, до шиене и до изрисуване. Някой шалове са рисувани около месец, зависи от рисунката и от техниката. Аз обичам да работя с по-пъстри цветове, затова моята изложба я наричам "Копринена дъга" и мисля, че точно като дъгата са моите коприни. Шалът живее сам за себе си, човек като го сложи - да се отличава..."
За първи път Иванка Найденова открива древното изкуство за рисуване върху коприна като студентка. Тогава учи мода във Варна и прилага една от техниките при завършването на образованието си.
"Тогава започнах да се занимавам с текстил. Тогава нямаше толкова много информация, както сега има навсякъде в интернет. Тогава имаше 2-3 книги на английски и беше много по-трудно. От книгите се учих. Аз съм завършила бакалавър и магистър във Варна. Бакалавър завърших с представяне на модели с техника шибори... Може би това е било вътре с мен, не мога да го обясня, то е една магия. Просто с хващането на четката ми идват и идеите, като че ли съм знаела тази техника и този начин на рисуване. Първият шал подарих на майка ми. Това е било преди 20-ина години. Той е все едно сега съм го рисувала. Затова казвам, че качеството е 100%."
Най-вече млади хора проявяват интерес към рисуваните шалове на Иванка Найденова. Много деца също се спират под копринената дъга:
"Има огромен интерес от по-малката възрастова група, което ме изненада. Момченцата много се интересуват от това, което правя. Споделят ми какво правят в клас, на какво ниво са. Затова аз бих искала да направя групичка за деца, разбира се, и за момичета, и за момчета от 9 до 11- годишна възраст. В момента съм в процес на договаряне, така че следващата седмица на моята страничка може да се види всичко - дата, час. Децата могат да се запишат тук при мен на място. Мисля да работа с групички от 5 деца. Ако има по-голям интерес, може и по-големи групи."
В групите по рисуване върху коприна могат да участват и деца със специални образователни потребности. Заниманията ще продължат до края на лятото. Дотогава всеки ще остане отворена за посещения и изложбата на Иванка Найденова. "Копринена дъга" е подредена в търговския център във Видин.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...