Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Десислава Димитрова: За добро здраве - целесъобразна диета, физическа активност и по-малко стрес

Снимка: Личен архив

Нездравословното хранене и стресът са главните причини за отключването на Синдрома на раздразненото черво. Състоянието се наблюдава по-често сред млади хора, предимно жени с активен начин на живот. Но това не изключва представителите на силния пол, както и всяка една друга възрастова група, обясни в предаването "Направление здраве" гастроентерологът д-р Десислава Димитрова:


"Синдромът на раздразненото черво представлява най-честото функционално нарушение в областта на гастроентерологията. което се характеризира с рецидивираща коремна болка, подуване и дискомфорт в коремната област, съчетани с нарушен ритъм на изхождане, доста често забелязващо се в последно време, особено при млади хора. Симптомите трябва да са налични през последните 3 месеца с начало най-малко 6 месеца преди диагностицирането. Съществуват и незадължителни прояви като повишено газообразуване, наличие на слуз в изпражненията, стомашни прояви като болка в горна коремна половина, гадене, ранно засищане. Както вече казах, засяга основно млади хора в активна възраст, с интензивен начин на живот, изложени на стрес и все повече се говори за синдрома на раздразненото черво в наши дни. Едно време се смяташе като т. нар. колит, но днес вече медицината не само в областта на гастроентерологията, но и като цяло доста напредва, съответно за да се постави и вече за диагнозата колит, трябва да се направят ендоскопски изследвания. Колитът е органично заболяване, тоест има проблем в самото черво, а при синдрома на раздразненото черво оплакванията са функционални, което означава, че няма заболяване, промяна в чревната лигавица или клинико-лабораторните показатели. Понякога може да има и извънчревни прояви като раздразнителност, лесна уморяемост, нарушения на съня, лесно засищане и др. Синдромът на раздразненото черво е доста трудна за поставяне диагноза поради обширната и неспецифична симптоматика."

Всеки човек, който има съмнение за синдром на раздразненото черво или за някакво хронично стомашно-чревно неразположение, първо трябва да посети личния си лекар. Целта е да се проведат необходимите изследвания и да се изключи органично заболяване, за препоръчване от специалист по гастроентерология. След като се постави правилната диагноза, на пациента се назначава необходимото лечение. При синдрома на раздразненото черво то е комплексно. Освен да приема предписаните му медикаменти, пациентът е необходимо да спазва определени хигиенно-диетични норми и да редуцира нивата на стреса.


Здравословен хранителен режим, физическа активност и по-малко стрес, за да се предпазим от синдрома на раздразненото черво, препоръчва гастроентерологът:


"На първо място, важно е да се спазва целесъобразна диета - да се избягват мазни, пържени храни, прекалено пикантни, да се спазва двигателен режим. Тоест, ако имаме възможност, да отидем на работа с колело или пеша, вместо да използваме асансьора, да се изкачим по стълби, да правим някаква гимнастика вкъщи или да посетим фитнес зала. Освен това максимално да редуцираме нивото на стреса, било то чрез хоби или някакво занимание, което максимално ни кара да релаксираме. Общо взето е това  - изключване на сериозни причина за оплакванията, т.е. органично заболяване, придържане към здравословен начин на живот, по-малко стрес, повече положителни емоции, и така се предпазваме не само от Синдрома на раздразненото черво, но и от много други заболявания."


Д-р Десислава Димитрова участва в разработването на наръчник за пациентите със Синдром на раздразненото черво. Ще ви го представим в следващо издание на предаването.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00