Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли въведена минимална работна заплата по отрасли

Снимка: Радио Видин

Минималната работна заплата вече ще бъде определяна по отрасли, чрез браншови преговори, които ще започнат още тази година. Това стана ясно преди дни, когато бяха разяснени приоритетите в Националното тристранно споразумение. В момента минималната заплата се изчислява административно от държавата и е в размер на 610 лв. "Една от най-важните точки е споразумението, че минималната работна заплата ще може да се договаря по професии. Минималната заплата ще продължи да съществува, просто няма да бъде единна за всички сектори, така ще можем да махнем минималните осигурителни прагове."- уточни социалният министър Деница Сачева. Според нея по този начин в някои сектори минималните работни заплати могат да са много по-високи от сегашните. Синдикати и бизнес ще договарят тепърва и ръст на заплатите в частния сектор. Идеята е изчисленията да показват "кое се смята за нормално", обясни Пламен Димитров от КНСБ. Има съгласие на правителството заплатите в бюджетния сектор да нарастват всяка година след допълнителна атестация, подчерта той. Какво ще се случи с реалните доходи на работещите, обаче и има ли повод за оптимизъм от това решение? 

Иван Нейков, директор на балканския институт по труда и социалната политика обясни, че вече трета година, откакто е ратифицирана Конвенция 131 на Международната организация на труда, която показва как точно да бъде определяна минималната работна заплата, тя не се прилага у нас. И поясни, че няма създаден механизъм за национална минимална заплата, а се говори за създаването на такива в редица сектори: 

"Минималната работна заплата вече много години е ябълка на раздора между работодатели, синдикати и държава. От една страна има гласове да бъде изцяло премахната минималната работна заплата, защото тя е отживелица, от друга страна много експерти заявяват, че ако падне минималната работна заплата ще се загубят тия ориентири, които икономиката получава през нея ... В момента по- скоро има свръхочакване, че минималната работна заплата по сектори ще доведе до увеличаване на доходите. Боя се, че поне експертите на балканския институт по труда и социалната политика не сме такива оптимисти и смятаме, че от самосебе си няма да се стигне до повишаване на доходите, само заради това, че ще имаме неясен брой минимални работни заплати."- коментира Иван Нейков, директор на балканския институт по труда и социалната политика.

Преговорите по минималната работна заплата по сектори започват от този месец, съобщи Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Все още не е уточнен начина, по който ще се водят преговорите, но най- вероятно той ще бъде същият, който се прилагаше при преговорите за минималните осигурителни доходи, които се водеха всяка година, преди работодателите да бойкотират тези преговори ... Очакваме през юли или поне в края на юли да започнат и тези преговори." 

Националният съвет за тристранно сътрудничество проведе заседание в понеделник, на което бе обсъден и въпросът със заплащането на нощния труд у нас. Могат ли да си отдъхнат българите, работещи през нощта- отговор от Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Да отдъхнат- не. Нощният труд не е нормален начин за полагане на труд, на работа, тъй като той изтощава, той води до разделяне на семейства и носи редица здравословни проблеми на трудещите се. Единственото нещо, което можем да целим ние с увеличаването на ставката за нощния труд е той да бъде нерентабилен за работодателя."- подчерта Ваня Григорова.

Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес в България подчерта, че администрирането на работните заплати не е най- доброто решение на въпроса с минималната работна заплата към момента.

"По- правилният вариант е да се отразява реалната ситуация на производителността на труда в отделните сектори и браншове, така че да може да има връзка между производителност и заплата и да има поне някаква икономическа логика в нейното определяне ... В тази тристранна, трипартийна консултация и дискусия малкият бизнес е представен посредствено, тъй като нормативната уредба за Национално представителство на малкия бизнес е много тежка и в момента, ако погледнете работодателските организации, те са основно представители на големия бизнес."- обясни Елеонора Негулова.

Попитахме и видинчани как дали е приемливо да бъде ли въведена минимална работна заплата по отрасли и как това ще се отрази на доходите ни?

"Нямам представа, по принцип е добро като идея, но дали е осъществимо не съм запозната ... Зависи от квалификацията- хора, които са учили повече е желателно да получават и повече пари ... Ние пенсионерите нищо не можем да кажем- каквото си направят младите, така ще бъде."- коментираха видинчани.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00