Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази година събора няма да се състои

Спомени за събора на "Кадъ боаз"

3
Снимка: Иванка Петрова

Второто по мащабност събитие след празника на Белоградчик е Международният събор на пограничните райони в местността "Кадъ боаз". За съжаление тази година той няма да се проведе, поради мерките за безопасност във връзка с разпространението на COVID - 19. Това е първото прекъсване след 2001 година, когато по инициатива на община Белоградчик и сръбските власти традицията е подновена след 40- годишно прекъсване. На събора от години правят среща български и сръбски семейства, разделени от политическите събития в миналото. Наред с вкусните български и сръбски скари, питиета и домашно приготвени вина и ракии, на този събор свои стоки предлагаха и много производители от България и Сърбия. В последните години стана традиция провеждането на много съпътстващи мероприятия - изложби на предмети  от етно- сдружения, на производители на вина и ракии от двете страни на границата. Любителите на оръжията можеха да разгледат изложбата на Патриотичен клуб "Бдинци", а пчеларите - на мед и медени продукти. А ловците от ловните дружества на двата региона провеждаха традиционната си среща. Съпътстваща беше и богатата културно - музикална програма, в която се включваха самодейни състави от двете страни на границата.


Една от легендите разказва, че името на прохода идва от личното турско име Кадъ, на военачалника, охранявал прохода. То е сходно и с думата кадия - съдия. Боаз означава проход. За пръв път събор се провежда на това място през 1925 година. След това той е прекъснат и през 1937 година на 21, 22 и 23 юли, когато се чества празникът на Свети Прокопий, на "Кадъ боаз" отново се организира международна среща. На нея се срещат близки и приятели, които границата е разделила.


Сръбският вестник "Политика" от 23.07.1939 г. пише за панаира: "След станалите скорошни посещения в Югославия и свободна България е подновено традиционното отваряне на границата при "Кадъ боаз". От българска страна са присъствали повече от 6 000 гости, а от югославска 3 000 души. Из коритото през "Кадъ боаз" лъкатуши малък поток, който служи за гранична линия и отделя Югославия от България. Тук са издигнати две арки с надпис "Добре дошли братя югославяни!". Арките се украсени с ликовете на цар Борис III и царското семейство. От другата страна също има арка с ликовете на Негово Величество краля Петра II с надпис "Добро нам дошли, брача бугари". Свещениците извършват молебен, съпроводен от църковен певчески хор от село Салаш. От двете страни се произнасят речи за братство и мир между двата братски народа. "Границата е отворена", чува се гласа на граничния офицер. Народът се смеси и едната страна полетя да премине към другата и се смесиха като две големи придошли реки."


Ако се замислим, почти нищо от ритуала не се е изменило и до днес. От 1937  до 1944 година панаирът се организира всяка година. По време на Втората световна война и по-късно, когато отношенията между двете страни се влошават, традицията отново е прекъсната. Отново е подновена през 1956 до 1961 година. Следва прекъсване от 40 години. През 2007 година до граничната бразда от българска страна е издигнат паметник, на който на български и сръбски е написано: "На това място по традиция се срещат българи и сърби като добри приятели, съседи и славянски братя". До днес, когато отново границата ще остане затворена.


*Снимките са от минали години.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 4 февруари 2025 година

Започва  ремонт  за 3,5 милиона лева в Дома за стари хора в Гара Орешец.   Средствата са по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ремонтът се налага, за да се изпълнят европейските изисквания за Домовете за възрастни хора.  Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази..

публикувано на 04.02.25 в 18:00

Мизия чества 55 години град и 100 години от Букьовското съкровище

Община Мизия ще отбележи тържествено 55 години от обявяването на Мизия за град и 100 години от откриването на Букьовското съкровище на 13 февруари. Експертът в отдел "Култура" на местната управа  Валя Беляшка разказа повече за празника : "Ще има тържествено вдигане на знамето. Ще има откриване на  Букьовското  съкровище, на което закупихме..

публикувано на 04.02.25 в 15:40

Започва ремонт за 3,5 милиона лева в Дома за стари хора в Гара Орешец

Ремонт за над 3 500 000 лева предстои в Дома за стари хора в село Гара Орешец, община Димово . Средствата са по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ремонтът се налага, за да се изпълнят европейските изисквания за Домовете за възрастни хора. Работа започва още в утрешния ден, когато се открива строителната площадка, каза кметът на..

публикувано на 04.02.25 в 14:38

Започна данъчната кампания в Лом

Община Лом  започна събирането на местните данъци и такси за 2025 г., информира местната общинска управа. На предплатилите до 30 април за цялата текуща година се прави отстъпка 5 на сто, се казва още в съобщението.  Данъкът върху недвижимите имоти, превозните средства и таксата за битови отпадъци се плаща на две равни вноски. Първата вноска..

публикувано на 04.02.25 в 12:00

Депутат от Видин настоява за спешен ремонт на път

Предвижда ли се рехабилитация на третокласния път , свързващ три села от община Макреш - Киреево, Раковица, Подгоре с град Кула и областния център Видин, попита от трибуната на Народното събрание депутатът от видинския регион Любен Иванов . Допълни, че пътят е единствен за 1500 души, които живеят в тези три населени места, защото другият третокласен..

публикувано на 04.02.25 в 11:53

Проектът за иновативен център във Враца получи одобрение от местния парламент

Общинският съвет във Враца разреши старта на проект, който ще превърне градът под Околчица в иновативен център от ново поколение. В бъдещия кампус, който ще бъде изграден на територията на бившето Ученическо градче, ще се подготвят млади експерти в областите енергетика и информационни технологии. На последното си редовно заседание местният..

публикувано на 04.02.25 в 11:21

Над 630 шофьори с превишена скорост са засечени за седмица в Монтанско

183 км в час е засечената най-висока скорост от шофьор през 2024 година в област Монтана . През изминалата седмица с превишена скорост камерите са снимали 637 нарушители на пътя. Шофьор, карал със 183 км в час, е най-високата скорост, с която е бил засечен водач на лек автомобил в област Монтана през изминалата година, отчетоха от КАТ. Това е..

публикувано на 04.02.25 в 10:41