Темата тази година беше: "Човешката болка е еднаква за всички без оглед на раси и народи. Тя прави хората равни. Човекът е като насекомо, способен е да гледа едновременно в различни посоки, с едното око навън, с другото - навътре.“ (Йордан Радичков).
В раздела за есе на първо място се класира Фабиана Върбанова, 12 клас, СУ "Иван Вазов"- Вършец, второто място спечели Адриян Стоянов, ПГО "Eлисавета Багряна"- Бяла Слатина. Има две трети места- за Лилия Атанасова и Елина Тодорова, ПГ "Д-р Иван Панов"- Берковица.
Фабиана Върбанова тази година завърши средното си образование и вече е студент в УНСС, специалност "Политология":
"За конкурса разбрах от моята госпожа по български език и темата много ми хареса. Обичам да участвам в различни конкурси, защото по този начин усъвършенствам писането си. Ще уча политология. Журналистика беше детската ми мечта.... Така се получи, че не можах да си подам документите навреме, пиша стихчета, преди това пишех есета и не ги публикувах, много мои приятели ми казаха да ги публикувам. Когато пиша,се чувствам по-добре, пренасям се в свой собствен свят. Чета много книги, обичам книги, в които се припознавам с героите. В момента продължавам да пиша стихчета и ги показвам на фейсбук приятелите ми..."
Част от есето на Фабиана Върбанова: "Животът е игра. Игра, в която учиш правилата впоследствие. Правила, които всъщност никой не спазва. И всички се намираме в тази жестока игра, в която нямаш право просто да гледаш. Можеш да стоиш встрани, но, когато дойде краят, би ли казал, че си играл? Би ли казал, че си бил достоен играч? Би ли казал, че си живял? В тази игра всеки води своята битка. Всеки мечтае, но не всеки сбъдва мечтите си. Всеки обича, но не винаги е обичан, от когото е нужно. Научена съм от семейството си, че в играта, наречена „Живот“, има само противници. Не бива да се доверяваш на никого, защото, колкото и да даваш на човека до теб, той си тръгва. Не защото ти не си достатъчно добър, а защото той вече няма полза от теб. Но играчът, който срещнах, не беше мой противник. Напротив, той беше мой съотборник. Дойде, без да иска нищо, но ми даде много. Даде ми чаена лъжица, с която трябваше да опитам от вкуса на морето. На неговото море. Морето от болка, което носи в себе си. Опитвайки с малката лъжичка, успях да усетя соления вкус. Успях да разбера, че не бива да пия от тази вода отново, но и разбрах, че щом съм влязла веднъж в играта, няма как да бъда сигурна, че няма да отпия отново от морето. И не просто да отпия, може да дойде ден, в който ще се давя. Ще се удавя, ако той си тръгне."
Лилия Атанасова тази година завърши 9 клас. Любим предмет й е литературата. В есето си Лилия Атанасова акцентира върху днешната извънредна ситуация, породена от коронавируса:
"Хората станаха сякаш по-щедри и спряха да мислят само за вещите около себе си..наблюдавайки тази промяна, можем да кажем, че е вярна мисълта на Радичков, че е като насекомо...Тъй като темата е за човешката болка веднага се сетих за пандемията. Ние зачертахме различията си, станахме по-отговорни, харесвам "Ние врабчетата", "Нежната спирала" също."
В раздел "Илюстрации" първото място спечели Теодора Луканова, ПГ "Д-р Иван Панов"- Берковица. Второ място е за Славина Иванова, ПГ "Д-р Иван Панов"- Берковица. Третото място зае Цветелина Костова, ПГ "Д-р Иван Панов"- Берковица
Всички наградени получиха грамота, книги от Издателство "КЛЕТ България" и парични награди от Община Берковица. Конкурсът се организира от Община Берковица, Регионално управление на образованието- Монтана, Профилирана гимназия "Д-р Иван Панов"- гр. Берковица и други.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..