Докато пореден месец се лутаме между стягане и разхлабване на мерките против разпространение на COVID 19, в Кула се колебаем и прилагаме доводи против или за провеждане на 104-ия традиционен кулски панаир. Мненията са противоположни и всички имат своите основания - заплахата от разпространението на опасната болест е напълно реална при струпването на повече хора на едно място, каквото е панаира и е трудно да се наложат ограничения на хора, които са дошли да се забавляват, особено на децата и младежите. Притеснение за организаторите буди и фактът, че и търговците може да се откажат заради опасността от зараза.
От друга страна, панаирът в Кула е с над 100-годишна история и е преживял и войните, без да е бил прекъсван. Вчера общинските съветници в Кула се събраха, за да обсъдят въпроса относно провеждане на панаира и решиха той да се състои, в седмицата от 17 до 23 август. Денят на Кула, 19 август ще бъде отбелязан съвсем скромно, само с тържествено заседания на Общинския съвет и без придружаващите културни събития.
Няма да се състоят и другите планирани по време на панаира културни събития, както и Седмото издание на фолклорния фестивал за народно танцово изкуство "Надиграване в Кула", в който взимаха участие местни и регионални танцови състави, както и гостуващи групи от съседните Сърбия и Румъния. Традиционно фестивалът се провежда в петъчния ден от панаирната седмица и събира на площада стотици почитатели на народните танци и костюми, съпътстващи събития са кулинарни изложби, базар на сувенири и етно-произведения. Опасно е струпването на толкова много хора на едно място, въпреки че се провежда на открито. Няма как да се избегне близкия контакт между участниците, които репетират в залите на читалището.
Децата също няма да могат да се радват на любимите си изложба на домашни любимци, детски пленер на изобразителното изкуство, игри с награди и други. Все пак на тяхно разположение са детските площадки, градските паркове и не на последното място, списъците с книжки, които трябва да прочетат през лятната ваканция. Всички знаем, че най-вълшебните светове се откриват зад страниците на хубавата книга.
Творците от Литературен клуб "Хр. Ботев" при Народно читалище ”Просвета 1925” в Мездра организират първото си за 2025 година литературно четене на зимна тематика. То ще се проведе в читалнята на градската библиотека в четвъртък, 9 януари, от 17:00 часа. Входът е свободен.
Четири детски градини във Видин ще бъдат санирани. Източник на финансиране е Националният план за възстановяване и устойчивост. Предвидени са само мерки за енергийна ефективност, а не цялостен ремонт, обясни заместник-кметът Десислава Тодорова : "Обект на интервенция ще бъдат Детска градина "Русалка", Детска градина "Арабела", Детска градина..
Изцяло нова и съвременна експозиция ще има във видинския исторически музей "Конака". Ръководството на музея спечели финансиране от Министерството на култура , с което започва подготовка на необходимата документация за обновлението. Настоящата експозиция е подредена преди близо половин век - през вече далечната 1977 година. Идеята за изцяло..
Местната управа във Враца продължава да инвестира средства в обществения транспорт . Община Враца ще проведе пазарни консултации относно предоставяне на предложение с индикативна цена за възлагане на обществена поръчка за подмяна на местата за изчакване на рейсовете от масовия градски транспорт в селата на общината. Целта е премахване на..
Читалището във видинското село Старопатица участва в онлайн конкурс за обреден хляб . Инициативата е на културното средище в пернишкото село Пещера и е под надслов "Хлябът наш, който ни го даваш всеки ден". "Самото заглавие ме мотивира да се запиша", коментира секретарят на културното средище в Старопатица Корнелия Иванова : "Моят хляб е..
Служители на полицията в Монтана задържаха 55-годишен мъж за системно домашно насилие над двете му малолетни деца . На 7 януари постъпи сигнал за насилие в апартамент в ж.к. „Младост“ в града. При посещението на място е установено, че 12-годишно момче е с телесни наранявания – синина на крака и оток на лявата ръка, причинени в резултат на побой...
Днес, 8 януари, празнуваме Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден . Това е женски празник, посветен на “бабите” акушерки и младите булки и невести, които вече са раждали. Отбелязва се в деня след Ивановден (преди - на 21 януари). Обредът включва поливане на бабата, празнично угощение и общо хоро на мегдана.