Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръстьо Българията - врачанският комита

Снимка: ВМРО Враца

На днешния ден преди 117 години избухва Илинденско-Преображенско въстание. Във Вътрешната организация и в самото въстание участват и стотици борци от свободна България. Един от най-изявените е войводата от Враца Кръстю Българията. В Българската армия той попада под влиянието на военните привърженици на македонското освободително движение. У него се възпламенява жар, а с това и решението да се включи рамо до рамо до хилядите свои сънародници, изоставили живота си, за да се включат в борбите за освобождение.
Българията не е типичният романтичен образ на идеалиста-революционер. Бидейки военен, а впоследствие и комита, той прилага сурови мерки в процеса на изграждането и укрепването на комитетите. Неговата философия отрича компромиса като решение. Войводата залага на практическата реализация на оперативните задачи, затова и четите му са ефективни, разказва Красимир Богданов, историк от Враца и народен представител:

"Всъщност рожденото му име е Кръстьо Николов Катранкев. Роден е в близост до сградата на Първата мъжка гимназия, днес СУ "Христо Ботев". Постъпва в армията, служи в Белоградчик. Там негов поручик е известният деятел и председател за известно време на Върховния Македоно-Одрински комитет Борис Сарафов. Той го привлича към революционното дело и Българията напуска армията през 1995 година, за да се включи в четническата акция на Върховния комитет. Участва в сраженията в Мелнишко. По-късно е привлечен като деятел на вътрешната организация по предложение на Сарафов и по препоръка на Гоце Делчев, като първоначално е в четата на Михаил Апостолов - Попето, а впоследствие става Тиквешки войвода. Интересно за него е, че участва в аферата "Мис Стоун", той е част от тези чети на Яне Сандански, на Кръстьо Асенов, които отвличат известната американска мисионерка, получават съответно откупа от американската страна, с който въоръжават четите на организацията... Българията продължава своята дейност като войвода в Одрински революционен окръг. Там е извикан по поръчение на главния апостол на Одринско Михаил Герджиков. Известен е със своята строгост, даже според някои от съвременниците му е служил с доста жестоки методи, но това е било изключително необходимо в онези тежки времена, когато дисциплината е трябвало да бъде на първо място - поддръжката на оръжието, спазването на заповедите на командирите, имайки предвид, че всяка една малка грешка може да доведе до провал на революционното движение."

По време на Кръстьо Българията Малкотърновският район се изпълва с дисциплинирани смъртни дружини, за които авторитетът на Организацията е над всичко. По време на Балканските войни Българията се включва като подофицер в българската армия. Той участва в боевете при Демир-Хисар, където през 1913 година е убит.

На името на дееца има кръстена улица във Враца. Всеки ден стотици врачани минават по булевард "Кръстьо Българията". И днес комитата не е забравен, но не е толкова познат, продължи Богданов. Въпреки безспорните заслуги към българската национална кауза, в родния му град все още няма нито един паметен знак в негова чест. Няколкогодишната инициатива на ВМРО е на финалната си права обаче - 107 години след гибелта на големия революционер паметна плоча ще напомня на врачани за живота и делото на Българията. Определеното мястото на бъдещия паметник е недалеч от родната къща на Българията, до днешния площад "Макгахан".  Министерството на отбраната е отпуснало сума за паметния знак, които е в процес на изработка. Необходими са още малко средства за поставянето му и облагородяването на района. Очаква се през есента на 2020г., врачани да имат място на което да отдават почит на своя смел и безкомпромисен син.

Македонският въпрос е съставна част от българския национален въпрос. Македония, заедно с Одринско, по силата на Берлинския договор 1878 година, остават и след Освобождението на България под прякото владение на Османска Турция. Санстефанският договор дава началото на Княжество България, превръща се в символ на национално единение и основен национален идеал на българите за години напред. Oсвободителното дело на македонските и тракийските българи e неделима част от каузата за обединението на българския народ. Кауза, на която се посвещават хиляди българи, подобно на Кръстьо Българията, заплащайки дори с живота си.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05