"Идеята е тази забрана, която хората така я наричат и се възмущават, е с цел да предотвратим всички тия изхождания по парковите пространства, по тревните площи т.к. знаете деца се разхождат и играят там. Ние си знаем нашата отговорност - всички тези бездомни кучета, безстопанствени, ще бъдат заловени, ще се постараем да ги премахнем от Крайдунавския парк, но трябва да се знае веднъж завинаги, че трябва да има ред. Знаете, че на запад всеки, който си разхожда домашния любимец, като се изходи, кляка с пликчето, взима си каквото има да си взима и си го изхвърля на отреденото място. Това при нас във Видин специално не се случва. Може би в по-големите градове я има тази култура вече, докато не се изгради, просто няма как да продължи по този начин."
По думите на зам.-кмета по "Европейски политики и инвестиции" Десислава Тодорова с взето наскоро Решение на Общинския съвет ще се изгради модерна кучешка площадка в района между Речна гара и Колодрума. Площадката ще бъде изградена от дарения и ще бъде с модерни съоръжения, като предстои това да се случи в най-кратки срокове, става въпрос за седмици. Идеята за площадката е много хубава. Такива площадки не са новост в големи градове, като София, Варна, или Бургас, за чужбина няма да говорим - там такива площадки съществуват от десетилетия. Тези съоръжения представляват оградени площи, в които са поставени уреди за игра и дресировка на кучета и в тях домашните любимци могат да бъдат пускани да играят и тичат на воля, без да притесняват околните. Подобни площадки, обаче няма как да са алтернатива на разходката и кучетата няма как да бъдат разхождани само и единствено в тях. Справка на официалната страница на Сентрал парк в центъра на Манхатън в Ню Йорк, Съединени щати показва, че паркът е достъпен за кучета и неговите 843 декара са естествен магнит за собствениците на кучета и техните пухкави малки приятели. Всъщност хиляди кучета идват в парка всеки ден, за да се разхождат на открито и да се насладят на пътеките със собствениците си. Задължения на собствениците са да да събират отпадъка, от кучето и да се грижат кучетата им да не притесняват другите посетители на парка. Кучетата могат да играят на тревните площи, но не могат да копаят в тях и те трябва да са на къса каишка по алеите. В съседна Румъния - в град Крайова - най-големият парк "Николае Руманеско" също е достъпен за кучета, като изискването е стопаните им да събират отпадъка и да ги държат на каишка. Това са разумни изисквания и може би ако се засили контрола в парка във Видин, няма да е необходимо да се въвеждат забрани, още повече на Бюджета на Общината няма да се отразят лошо приходи, та дори и от глоби.
Съвсем естествено собствениците на кучета реагират негативно на подобна забрана, показа анкета на Радио Видин:
"Това, не знам, за мен е пълно безумие... Почиствам... Спазвам абсолютно всичко и не виждам какъв е проблема кучетата да се разхождат в парка... Къде трябва да се разхождат кучетата?! Ще се определи определена зона и как си представяте, че там примерно 50 кучета в едно заградено такова... в смисъл има злобни кучета, има всякакъв вид кучета... Това е решение на някой, който няма идея кое е нормално да се случи и кое не е... Абсолютно против, много ясно щом съм собственик на кучета... Не мисля, че е редно точно в тази зона да нямаме право да си разхождаме кучетата. Да, тук има деца, обаче ако кучето е възпитано и културно според мен няма проблем... А след уличните кучета кой почиства? Никой, нали?... Да, редно е всички да почистваме... Аз като майка с деца и без куче, моята гледна точка е относно кучетата, които ги отвързват и не са на повод. Особено големите, нали, макар, че не се случва много често, но ако се случи такава ситуация, малката ми дъщеря, примерно, я е страх. Но аз нямам против кучетата да бъдат разхождани вързани и да се чисти след тях, стопаните да си чистят..."
Анкетата е направена именно в Крайдунавския парк.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..