Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легенда разказва за подземен манастир край Видин

2
скален манастир в местността Алботин
Снимка: Радио Видин

Съществува древно предание за седемсводен подземен  манастир в местността "Алботин", край село Градец. То е пресъздадено в  книгата на Ваньо Тодоров "Грачански предания и легенди", разказва председателят на Народно читалище "Просвета" в село Градец Пролет Борисова:



"Недалеч от скалния Алботински манастир има друг, подземен манастир, който никога не е бил действащ, а е служил само за укритие на монасите. Той е седемсводен и изсечен в римска минна галерия. Тайният му вход е и вход към подземното скривалище на монасите. Там е скрито и част от имуществото на скалния Алботински манастир. Монасите често се криели в подземното скривалище, влизали да го почистят и проветрят, но никой от тях не знаел, че има и друг таен вход. Само игуменът и верен на него монах знаели за съществуването на седемсводния манастир. В този манастир е скрито златото на Видинското царство, короната, жезъла на цар Иван-Срацимир, в него има и много книжнина.
След време игуменът починал. Останал жив само монахът, който знаел за тайния вход. Това е същият монах, който дал две шепи скъпоценности на майсторите-строители, които възстановили опожарения от ордите манастир. След време монахът също остарял, един ден той едва успял да излезе от тайния вход, който е като бунар. Монахът решил да довери своята тайна на някой друг, верен и предан като него... Остарелият монах доверил тайната на един свой приятел, който живеел в близкото до манастира селище. Той бил млад и силен пазител на златото на Видинското царство. Седемсводният подземен  манастир имал и друг таен вход, като изкопан геран. Той, според преданието отдавна е затрупан с камъни и пръст от доверени хора, още по времето на цар Иван-Срацимир, след като през него е вкарано златото на Видинското царство... Минали много години, младият монах остарял, но тайната не изчезнала с него. Навярно е споделена с някой негов роднина. По това време се носел слух, че човек от близкото селище  тайно влизал и си взимал украшения. Така научил и човек от друго място, сприятелил се с него и от време на време също влизал и си вземал от скъпоценностите.  Мраморната чешма е ориентир за неговия вход. Този пришълец се похвалил на  двама свои добри приятели. Те решили да влязат в подземния манастир. Повдигнали каменната плоча на входа и влезли вътре с прожектори... Другоселецът останал навън, след малко чул диви викове,  приятелите му излезли побелели и побъркани от манастира, без да носят никакви скъпоценности. Нещо се било случило. Той бързо затворил тайния вход с каменната плоча. Приятелите му били неадекватни, те не могли да му кажат какво се е случило, времето не им помогнало, останали си така - безумци. Другоселецът се страхувал и с него да не стане нещо и повече не посмял да влезе в подземния манастир... Оттогава никой не бил влизал през този таен вход. Преданието разказва, че от скъпоценностите, поставени в мраморен шадраван, всеки може да си вземе малко. Прекрачи ли човек зад него, има камък, върху който като стъпи човек, се задействат човешки скелети, които плашели до смърт посетителите... Ще се опази ли златото на Видинското царство, скрито в седемсводния подземен  манастир? Само бъдещето ще покаже."







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Зависими ли са от телефона младите българи?

Проучване, направено в шест държави - САЩ, Великобритания, Австралия, Франция, Германия и Япония, показва, че 7 от 10 представители на поколението, родено в първите години на века - "милениуми" и на по-младото поколение Z - "Gen Z", предпочитат да общуват цифрово или най-вече чрез текстови съобщения, отколкото лично. От компанията - автор на..

публикувано на 05.08.24 в 17:00

Система за ранно оповестяване пази Врачанския Балкан от пожари

Вече десет години система за ранно оповестяване на пожари успява да опази от големи щети територията на Природен парк "Врачански Балкан" . Под охрана от унищожителен огън са 4 хиляди кв. километра гори и защитени територии, и биологичното им разнообразие. В системата са вложени близо 900 000 лева безвъзмездни европейски средства. Според експертна..

публикувано на 05.08.24 в 13:48

Продължава тенденцията "хоум офис"

С настъпването на ковид пандемията, на много хора им се наложи да работят от дома си. След като тя приключи, тази тенденция продължава да съществува. Нещо повече, голяма част от хората предпочитат дистанционната работа и продължават да избягват офис средата. Защо се случва това и какви са предимствата и недостатъците да работиш от дома си ни..

публикувано на 05.08.24 в 13:36

"Ние, потребителите": Какво да знаем преди да правим резервация за лятната почивка

Намираме се в сезона на почивките . По този повод, в рубриката "Моите права" , говорим за това какви са правата на туристите и към кои институции могат да се обърнат при евентуален проблем с планувания отдих.  Независимо как сме направили резервацията си - директно, от мястото на настаняване или през туристическа агенция, винаги е възможно да..

публикувано на 05.08.24 в 13:00

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14