"Недалеч от скалния Алботински манастир има друг, подземен манастир, който никога не е бил действащ, а е служил само за укритие на монасите. Той е седемсводен и изсечен в римска минна галерия. Тайният му вход е и вход към подземното скривалище на монасите. Там е скрито и част от имуществото на скалния Алботински манастир. Монасите често се криели в подземното скривалище, влизали да го почистят и проветрят, но никой от тях не знаел, че има и друг таен вход. Само игуменът и верен на него монах знаели за съществуването на седемсводния манастир. В този манастир е скрито златото на Видинското царство, короната, жезъла на цар Иван-Срацимир, в него има и много книжнина.
След време игуменът починал. Останал жив само монахът, който знаел за тайния вход. Това е същият монах, който дал две шепи скъпоценности на майсторите-строители, които възстановили опожарения от ордите манастир. След време монахът също остарял, един ден той едва успял да излезе от тайния вход, който е като бунар. Монахът решил да довери своята тайна на някой друг, верен и предан като него... Остарелият монах доверил тайната на един свой приятел, който живеел в близкото до манастира селище. Той бил млад и силен пазител на златото на Видинското царство. Седемсводният подземен манастир имал и друг таен вход, като изкопан геран. Той, според преданието отдавна е затрупан с камъни и пръст от доверени хора, още по времето на цар Иван-Срацимир, след като през него е вкарано златото на Видинското царство... Минали много години, младият монах остарял, но тайната не изчезнала с него. Навярно е споделена с някой негов роднина. По това време се носел слух, че човек от близкото селище тайно влизал и си взимал украшения. Така научил и човек от друго място, сприятелил се с него и от време на време също влизал и си вземал от скъпоценностите. Мраморната чешма е ориентир за неговия вход. Този пришълец се похвалил на двама свои добри приятели. Те решили да влязат в подземния манастир. Повдигнали каменната плоча на входа и влезли вътре с прожектори... Другоселецът останал навън, след малко чул диви викове, приятелите му излезли побелели и побъркани от манастира, без да носят никакви скъпоценности. Нещо се било случило. Той бързо затворил тайния вход с каменната плоча. Приятелите му били неадекватни, те не могли да му кажат какво се е случило, времето не им помогнало, останали си така - безумци. Другоселецът се страхувал и с него да не стане нещо и повече не посмял да влезе в подземния манастир... Оттогава никой не бил влизал през този таен вход. Преданието разказва, че от скъпоценностите, поставени в мраморен шадраван, всеки може да си вземе малко. Прекрачи ли човек зад него, има камък, върху който като стъпи човек, се задействат човешки скелети, които плашели до смърт посетителите... Ще се опази ли златото на Видинското царство, скрито в седемсводния подземен манастир? Само бъдещето ще покаже."
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...