Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роднини откриват гроба на червеноармеец във Видинско

3
паметник в Киряево
Снимка: Радио Видин
По стечение на обстоятелствата видинската журналистка Лора Владимирова става част от личната история на едно украинско семейство, която е трогателна  със своя драматизъм и човешка болка. През 1974 година Лора Владимирова е със съпруга си в Украйна. Запознава се със семейство, което търси починалия си баща, загинал през 1944 в България, край село Кореево. Името на селото е било неправилно написано. Виждайки болката на тези хора, тя решава да им помогне, доколкото може, да намерят гроба на починалия чрвеноармеец.  И успява. В това е нейната гордост като човек. 
"1974 година моят мъж работеше в Кривой рог, Украйна. Отидохме там през ноември и съветските специалисти ни поканиха да празнуваме Нова година. Случи се така, че бях седнала до един инженер и съпругата му, разговаряхме и аз казах, че съм от Видин. Той ми каза, че бащата на неговата съпруга е починал през 1944 година и е погребан в село Кореево, Видински окръг. Няма такова село, му казах аз, има село Киряево или Киреево. Те няколко пъти са писали, но в официалното съобщение пише -Кореево. Както и да е. Отидох им аз на гости, запознах се с този случай по-отблизо. Дъщерята на червеноармееца Петър Воробьов ми показа документа, пише точно така - Кореево. И ни отговаряха, че няма такова село... Ужасно ме ядоса тази бюрократична глупост... Върнах се във Видин и писах до нашия музей, те ми отговориха: "Да има такъв загинал военен Воробьов, даже има и малко паметниче в негова чест." И когато съобщих на дъщерята, тя беше много щастлива. Майка ѝ беше вече починала, но я заклела, да намери гроба на баща си и да занесе шепа украинска пръст на този гроб. Взех аз пръст, върнах се и отидох в Киряево... Аз написах материал за това "Шепа украинска пръст" и го изпратих на Луиза Кюнел, неговата дъщеря... И както си седя един ден в редакцията, отваря се врата и влиза Луиза Кюнел... Тя беше трогната, безкрайно трогната... Разказвам това, защото съветският посланик дойде миналата година и се поклони на гроба на Воробьов...", обяснява Лора Владимирова.
 
Със своя материал "Шепа украинска пръст" Лора Владимирова  участва в журналистически конкурс на национално ниво, организиран от Комитета за българо-съветска дружба  и печели трета награда.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28