Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хилядолетна история пази мездренското село Моравица

В центъра на Моравица личат зидовете на антична сграда, която все още не е проучена. Южно и западно от селото има некропол от десет надгробни тракийски могили. Намерени са колективни находки от сребърни римски републикански динари от първи век пр.н.е.

През 28 г. пр.н.е. през котловината преминава наказателният отряд на римлянина Крас, където е имал сражение с траките. В средата на 5 век от северозапад на изток преминават ордите на Атила, които завземат цяла Мизия и достигат Филипополис /Пловдив/. При обработване на земята, селяни от Моравица и Руска бяла са намирали различни археологични предмети. Такава е и фибулата от 5 век пр.н.е. При разораване на могилен гроб е намерена сребърна обковка на ножница, която датира от ранножелязната епоха.

В друг случай, пак при надргробна могила, са намерени фибула, гривна и части от ножница, също от ранножелязната епоха. Пак при извършване на селскостопански работи са намерени украшения, датиращи от желязната епоха и една тракийска фибула. В края на миналия век в землището на Моравица е разрушена средновековна църква, в която е имало запазени стенописи.

Интерес представлява античната сграда в Моравица, която все още не е проучена. Тя обхваща пространство около 100 на 100 метра. Зидовете са от необработен камък, споен с варов разтвор. Ширината им е 0,80 м, а дълбочината - до 1,88 м. При направа на канализация са намирани четвъртити тухли без надпис. Според едно предание, тази сграда е разрушена при падане на България под турско робство. Зад здравите каменни стени живели монаси, които се сражавали геройски срещу нашествениците. След предателство, сградите били опожарени, а заселниците- изклани. Като факт за това клане, се сочи намерените преди тридесет години човешки черепи в близост до стените, при строежа на старата община и здравната служба.

Други факти за присъствието на живот в землището на Моравица е съобщението на историка Богдан Филов през 1911 година: "В местността Парезите е била разкопана от селяните през 1910 година една могила, висока 4 метра, в която били намерени един гроб с горени кости, въглени и железни пирони. В гроба се оказали освен това два римски златни пръстена, една златна висулка и една глинена лампичка, която по формата си изглежда да бъде от началото на втория век преди Христа."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сградата на Община Враца ще бъде осветена в зелено

Сградата на Община Враца ще бъде осветена в зелено тази вечер, съобщиха от местната управа.  По повод Европейския ден на донорството и трансплантацията, сградата на администрацията ще бъде  осветена в зелено на 5 октомври от 19:15 часа. Инициативата се осъществява съвместно с Изпълнителна агенция "Медицински надзор" и цели популяризирането в..

публикувано на 05.10.24 в 12:35

Ремонтират улици в община Борован

В Община Борован върви работата по изпълнение на инфраструктурния проект за "Ремонт и рехабилитация на улици в Oбщина Борован".  На 2 септември е открита строителната площадка и ремонтните дейности по населените места. По проекта се предвижда да се извърши реконструкция и рехабилитация на следните улици: село Борован – ул. "Тошка Петрова' ;..

публикувано на 05.10.24 в 10:00

Повече от 240 милиона лева са били инвестирани в област Враца

Повече от 240 милиона лева са били инвестирани във Враца и областта от Сдружението за модерна търговия. Организацията обединява едни от най-големите търговски вериги, които притежават над 750 обекта с близо 24 000 служители в цяла България.  Компаниите от сдружението оперират в сферата на бързо оборотните стоки, бяла и черна техника, продукти за..

публикувано на 05.10.24 в 09:16

Ивелина Йосифова: Да си учител не е лесно

На 5 октомври отбелязваме Международния ден на учителя. Чества се в знак на почит към приноса на учителите за развитието на обществото.  Учителската професия е сбъдната мечта за 26-годишната Ивелина Йосифова, която е най-младият учител в  област Монтана. От тази есен преподава в езиковата гимназия в града.  "За пръв път преподавам тази година..

публикувано на 05.10.24 в 08:30

Около 400 ученици ще решават задачи на Димитровденското математическо състезание във Видин

Двадесетото Димитровденско математическо състезание ще се проведе на 19 октомври във Видин. То е по повод духовния празник на града- Димитровден, който се отбелязва на 26 октомври. В него ще вземат участие ученици от 3-и до 12-и клас, каза за Радио Видин Камелия Иванова , учител по математика: "Тази година отново сме поканили гостите от Сърбия..

публикувано на 05.10.24 в 07:30

Снимката на 4 октомври 2024 година

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Според видинчани да спестяваш в крайдунавския град е практически невъзможно. Безплатни продукти за новородени деца от бедни и рискови семейства ще се раздават по процедура „За по-добро бъдеще" на Програма „Храни и основно материално..

публикувано на 04.10.24 в 18:05

Поставят безплатно силанти на деца в област Монтана

Кампания за безплатно поставяне на силанти на първите постоянни дъвкателни зъби на децата от 5 до 8 години започна в област Монтана. Регионален координатор и изпълнител на силанизирането, което е част от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при децата, е д-р Пепина Владимирова.  "Всеки един родител, който желае да..

публикувано на 04.10.24 в 16:00