Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременна материална база за учениците в две професионални гимназии в Монтанско

2
Снимка: МОН

101 училища  ще могат да направят преобразования, които ще окажат влияние върху качеството на образованието, с проекти по Националната програма  "Изграждане на училищна STEM среда". Бюджетът на всеки проект е до 50 000 лв., а със средствата образователните институции ще могат да трансформират малки пространства в работилници, изследователски лаборатории, класни стаи за дигитални създатели. Програмата има за цел да повиши интереса на учениците и техните постижения в областта на науките и технологиите, като подкрепи създаването на училищни центрове с фокус върху STEM.

Професионалната гимназия по селско стопанство "Марко Марков" в село Георги Дамяново е сред одобрените. Училището се нуждае от работилница със STEM оборудване, обяснява директорът Андрей Рангелов:


"Ще изградим STEM-център, който да бъде работилница за селскостопански машини. Училището не разполага с модерна работилница, а и училището ни е с такова направление - селско стопанство и селскостопанските машини са част от обучението... Такава ни е идеята, ще се опитаме да я реализираме. Виртуалното представяне на машините и практическото им приложение..."


"Класни стаи за креативни дигитални създатели" е проектът на Професионалната гимназия по техника и електротехника "Христо Ботев" в Монтана,  разказва инж. Елка Сеферинова, старши  преподавател по професионална подготовка:

"Предвиждаме през STEM-центъра да преминат обучение 120 ученици от 8-10 и от 11-12 клас и 7 преподаватели, и да почнат работа в центъра. Мястото на STEM-центъра е доста стратегическо, на втория етаж, точно там се намира централното фоайе и музеят на техниката... Това са два кабинета, единият е за теоретично обучение... Предвиждаме и в двата кабинета да има интерактивни дисплеи, 65- инчови и да се извършва модерно обучение... Ще бъдат закупени мобилни устройства едно към едно, за всеки учител и преподавател, ще има мобилен шкаф, където ще се зареждат мобилните устройства. Между двете зали има и общо хранилище... В другия кабинет за практическо обучение ще има стабилни работни маси, където ще се извършва  диагностика и ремонт. Ще бъде закупен  ЗD принтер, ще могат да разработват малки продукти от идеята до реализацията..."

Повече - в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30