Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременна материална база за учениците в две професионални гимназии в Монтанско

2
Снимка: МОН

101 училища  ще могат да направят преобразования, които ще окажат влияние върху качеството на образованието, с проекти по Националната програма  "Изграждане на училищна STEM среда". Бюджетът на всеки проект е до 50 000 лв., а със средствата образователните институции ще могат да трансформират малки пространства в работилници, изследователски лаборатории, класни стаи за дигитални създатели. Програмата има за цел да повиши интереса на учениците и техните постижения в областта на науките и технологиите, като подкрепи създаването на училищни центрове с фокус върху STEM.

Професионалната гимназия по селско стопанство "Марко Марков" в село Георги Дамяново е сред одобрените. Училището се нуждае от работилница със STEM оборудване, обяснява директорът Андрей Рангелов:


"Ще изградим STEM-център, който да бъде работилница за селскостопански машини. Училището не разполага с модерна работилница, а и училището ни е с такова направление - селско стопанство и селскостопанските машини са част от обучението... Такава ни е идеята, ще се опитаме да я реализираме. Виртуалното представяне на машините и практическото им приложение..."


"Класни стаи за креативни дигитални създатели" е проектът на Професионалната гимназия по техника и електротехника "Христо Ботев" в Монтана,  разказва инж. Елка Сеферинова, старши  преподавател по професионална подготовка:

"Предвиждаме през STEM-центъра да преминат обучение 120 ученици от 8-10 и от 11-12 клас и 7 преподаватели, и да почнат работа в центъра. Мястото на STEM-центъра е доста стратегическо, на втория етаж, точно там се намира централното фоайе и музеят на техниката... Това са два кабинета, единият е за теоретично обучение... Предвиждаме и в двата кабинета да има интерактивни дисплеи, 65- инчови и да се извършва модерно обучение... Ще бъдат закупени мобилни устройства едно към едно, за всеки учител и преподавател, ще има мобилен шкаф, където ще се зареждат мобилните устройства. Между двете зали има и общо хранилище... В другия кабинет за практическо обучение ще има стабилни работни маси, където ще се извършва  диагностика и ремонт. Ще бъде закупен  ЗD принтер, ще могат да разработват малки продукти от идеята до реализацията..."

Повече - в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28