Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сега ли е моментът за нова Конституция?

Снимка: БГНЕС

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова депозира в деловодството на Народното събрание проект за нова Конституция на Република България. Това се случи след като премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че е готов да се срещне с коалиционните си партньори, за да търси подкрепа за проекта. Той поиска да бъде създадена контактна група, която да осигури поне 120 гласа в парламента, за да може предложението за нова конституция да бъде подкрепено още в първия работен ден след ваканцията - 2 септември. В края на миналата седмица Борисов обяви, че по този начин ще бъде направен рестарт на държавата.


Правилен политически ход ли е това предложение и сега ли е най-точният момент за свикване на Велико народно събрание и за нов основен закон на стараната?

Протестиращите в столицата определиха обявените решения на премиера като печелене на време. Те заявиха, че продължават с исканията си за оставка.

"Отдавна е време за промени в конституцията, но не по инициатива на премиера Бойко Борисов", това пък заяви правозащитникът адв. Михаил Екимджиев. Според него предложените от премиера промени в законодатеството могат да се направят и от обикновено народно събрание.

Адвокат Михаил Екимджиев"Великото народно събрание трябва да решава само някои изключително важни въпроси- формата на управление, териториалната цялост и т.н. Иначе основните въпроси, свързани с функционирането на различните власти, с балансите между тях, се решават и от обикновено народно събрание. Отделно от това, свикването на Велико народно събрание е изключително трудно и ще се загуби излишно време и енергия. Не значи, че при всяко вълнение, при всеки протест, трябва да се говори за преучредяване на държавата. Просто трябва да се "пипнат" балансите между властите. Да, трябва да се промени структурата и функциите на прокуратурата и на Висшия съдебен съвет, но това категорично не означава задължително свикване на Велико народно събрание. Да, има много какво да се прави по конституцията, но това означава да се промени сегашната, а не да се приема нова. Нова конституция означава да се предефинират основните принципи на функциониране на държавата, основните принципи за правата на човека и т.н."

Според Михаил Екимджиев предложението на премиерът Борисов за Велико народно събрание и нова конституция е опит да размие фокуса на вниманието и да промени дневния ред на обществото.

Протестите, оставката и предсрочните избори се подкрепят, макар още да не се вижда ясна алтернатива и нови лидери- това е един от изводите на "Галъп интернешънъл" от национално изследване, проведено от 30 юли до 7 август.

"С този ход от една страна премиерът успя да измести темата на разговора от това да се говори за неговата оставка към това да си говорим за нова конституция и Велико народно събрание. От друга страна, ако досега успешният дебат се ръководеше от протестиращите и от техните искания, сега Борисов наложи нова тема и взе инициативата. От друга страна протестиращите не подеха тази негова идея, те не искат диалог, а неговата оставка. Протестите най-вероятно ще продължат. Според мен, в момент на тежка икономическа криза, която се очаква по думите на правителството, не би следвало да се обсъждат въпроси за смяна на конституцията, на модела на управление, за Велико народно събрание. По темата трябва да се състои много широк обществен дебат. Управляващата партия, която внася предложението за нова конституция, в момента има изключително ниско доверие пред обществото и от тази гледна точка това би се приело с недоверие. От политическа гледна точка моментът не е подходящ, но това беше много умел и хитър ход от страна на Борисов", коментира Яница Петкова, социолог в Галъп интернешънъл.

С проекта си за нова Конституция, освен анонсираните в петък от Борисов промени в основния закон- намаляване на броя на депутите, реформи в съдебната система, гражданите да могат да сезират Конституционния и пр., ГЕРБ предлага още премахване на Великото народно събрание и на правото на президента да назначава главния прокурор и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд.  

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45