Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплатите във Видин с 916 лева по-малки от тези в София

Снимка: НСИ



Единствено в Благоевград се получават по-ниски заплати, отколкото във Видинска област, сочи официалната статистика

Средната работна заплата за областта е с 906 лева по-ниска от тази за София-столица - 916 лева срещу 1822 лева. 

Средното месечно възнаграждение в страната е 1337 лева,  показва анализът на данните на Националния статистически институт за второто тримесечие годината. 

Във Видин възнагражденията се увеличават с близо 5 на сто за периода, каза Цветан Цветков, началникът на отдел "Статистически изследвания"- Видин.

"Средната брутна работна заплата запазва тенденцията на плавно увеличение, като за нашата област към края на месец юни тя ее 935 лева, а средно за тримесечието е 916. Увеличението се дължи предимно на частния сектор - там заплатата е 783 лева. В обществения сектор се задържа равнището от 1090 лева. Най-висока заплата имаме в производството и разпределение на ел. енергия, в образованието, държавното управление и хуманно здравеопазване. Заетите лица в област Видин са 15076 човека - намаление с 247 души. В обществения сектор работят 6509, в частния - 8567. Намалението идва от частния - заетият персонал е с над 200 човека по-малко. Намалението е в почти всички икономически дейности. Заради сезонния характер на дейности като хотелиерство и ресторантьорство, има увеличение с 90 души".

Със заплата от 1280 леваВраца измества София област от второто място по размер на средната заплата. 1022 лева получават в Монтана.

Въпреки че възнагражденията нарастват с 1.5 % в страната спрямо първите три месеца от годината, видинчани не са изненади от предпоследното място на града. Определят анализа като "обезспокояващ, но познат" и признават, че средствата не им достигат.

"Нашият край е пренебрегван от години. Не съм сигурна за точна сума, но стандартът се увеличава постоянно, затова над 1000 лева са нужни ежемесечно... Останахме малко хора и всички зависим от частниците. Аз получавам над 700 лева, но нормалният живот започва с поне 1000-1100... 800 лева осигуряват адекватен живот... Ако "горе" нещата са добре, ще бъдем и ние "долу" осигурени... Минимум хиляда... Над хиляда лева, за да се живее сравнително нормално... Искаме да работим, но не се плаща добре... Не стига, че сме най-бедни, но и цените са скъпи... Поне 800 лева ми се струва прилична заплата, но пак не е като в другите градове..."

18 от 28 области са със средно възнаграждение над 1000 лева, като Кърджали се нарежда непосредствено зад тях с 999 лева.

Въпреки че тенденцията е към увеличение, трябва да се отбележи, че на места възнагражденията в големи компании, базирани в относително малки общини, изкривяват общата статистика за областта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 17 ноември 2024 година

Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..

публикувано на 17.11.24 в 12:31

Времето лети толкова бързо, защо да умираш?

В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..

публикувано на 17.11.24 в 08:00

Да проверим дали всичко, което търсим, се крие в библиотеката

„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..

публикувано на 15.11.24 в 16:45

Отбелязваме Европейския ден на музикотерапията

В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..

публикувано на 15.11.24 в 15:54

От страст към професия - как Мария превърна любовта към сладкарството в своя мисия

За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Живот, изпълнен с любов: Котето Мими, което получи втори шанс

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана .  Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..

публикувано на 15.11.24 в 14:00

В Деня на четенето с призив: Нека четем всеки ден

След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г., в която се включват близо 180 000  участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето, днес тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. Организаторите..

публикувано на 15.11.24 в 13:00