Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин и Монтана- сред първенците по добиви от пшеница, във Враца много земеделци са пред фалит

Снимка: Радио ВИДИН


Над 4 милиона и 600 хиляди тона е произведената пшеница за 2020 г. у нас. Това сочат официалните данни на земеделското министерство при 100 % реколтирани 1 176 048 ха площи в страната. Средният добив е 393 кг/дка. Предварителният анализ за качеството на зърното показва, че то е с високи хлебопекарни качества. 
Най-високи добиви от над 500 кг/дка са отчетени в областите Велико Търново, Плевен, Ловеч, Монтана и Видин. 

Радващо е, че областта ни се нарежда сред първенците по добиви. Това се дължи и на агрокултурата на земеделците, коментира директорът на земеделската дирекция във Видин Емилиян Енчев: 
"Радвам се, че тази година в нашия регион климатичните условия бяха много благоприятни, паднаха доста дъждове, паднаха в подходящо време... Отдавна твърдя, че нашите земеделци са достатъчно напред, те извършват всичко правилно и навреме, торят с качествени торове и използват качествени семена. Те това са го заложили, а тази година и природата беше благосклонна към тях. Цените също са приемливи, смятам, че тази година за земеделците от област Видин е добра... Добивите са по-малко от миналата година, но качеството е добро, смятам, че земеделците са доволни... В момента тече жътвата на слънчогледа, около 240 е следният добив, но са прибрани малки площи, очаквам да се подобри..." 

Не могат да се оплачат от добивите на пшеница и стопаните от Монтана. Не така стоят нещата в област Враца, където пораженията при есенниците, нанесени от есенното и пролетно засушаване, са големи. Топлата и безснежна зима и продължителната суша се отразиха негативно на зърнопроизводството в областта. "Добиви не очакваме- нито от есенници, нито от пролетници", категорична бе в началото на жътвената кампания Румяна Ангелова, председател на Врачанския съюз на зърнопроизводителите. Оправдаха ли се тези очаквания и доколко зле е положението там?

"Добивите са много ниски, за съжаление сушата си каза думата. В Бяла Слатина, Козлодуй, Оряхово, Мизия, положението наистина е много лошо- средните добиви са до 400 кг. от декар. За Враца като община е по-добре, защото там имаше валежи, но при нас положението е лошо... Почти приключила е и жътвата на пролетници, добивите са изключително ниски, колегите чистят блоковете... Няма влагозапасяване..." 

Румяна Ангелова посочи, че се водят разговори и зърнопроизводителите да се включат в схемата 60/40, за да задържат работниците си. Договарят се и с банките за нисколихвени кредити. 

"Положението е много сериозно, много от колегите ще са изправени пред фалит. Все още успяваме да изплащаме нормална рента, но ако и тази година се очертае същата, вече ще е проблем... Срещаме разбиране в банки и фирми-вносители на торове и семена, защото по веригата всимки сме вързани.... Най-големият проблем ще е ако зимата се окаже суха и топла зърнопроизводтството ще изпита сериозни затруднения и наистина, тогава вече много от колегите няма да са вече земеделски производители."

Късното лято ни поднася прохладни сутрешни и вечерни часове, и следобедни жеги. Слънчев, топъл, от време на време дъждовен- такъв ще е септември според синоптиците, а условия за работа на полето категорично ще има, казва Леночка Ангелова от метеорологичната станция в Монтана- чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45