ППМГ "Акад. Иван Ценов" Враца откри новата учебна година. В гимназията ще се обучават близо 827 ученици, разпределени в 32 паралелки. За първи път се въвежда дуална форма на обучение, в професионална паралелка със специалност "Приложен програмист".
"Различна, вълнуваща и изпълнена с предизвикателства учебна година" – така определи в приветствието си директорът на училището Татяна Василева, новата учебна 20/21 година. Тя поздрави с "Добре дошли" петокласниците и осмокласниците, които се бяха събрали в двора на училището, при спазването на всички противоепидемични мерки. Останалите възпитаници на гимназията бяха поздравени по случай 15 септември с предварително подготвен от ученици кратък филм, публикуван на сайта на гимназията и във фейсбук. В приветствието си Василева подчерта постигнатите успехи на учениците от врачанската математическа гимназия - на НВО по математика и български език гимназията е на 29 място в страната, а на ДЗИ по български език – на 89 място в страната, което я нарежда сред първите 100 най-добри училища в България.
По традиция на специална церемония бяха наградени учители за цялостна дейност и ученици постигнали високи резултати през изминалата учебна година. Те получиха плакети и грамоти за постиженията си в различните научни области и значим принос в утвърждаването авторитета на гимназията.
Призът "Ученик на годината" получиха Цветослав Николов и Георги Игнатов.
"Ученик на годината" в отделните предметни области са:
Вероника Григорова -Български език и литература
Цветислава Димитрова - Чужди езици
Зорница Христова - Математика
Таня Петкова - Математическа лингвистика
Ема Дилова - Астрономия
Вяра Тодорова - Физика
Елица Крумова - История и цивилизация
Стивън Василев - География и икономика
Калина Лалкова - Биология и здравно образование
Деница Йорданова - Информационни технологии
Никол Николаева - Изобразително изкуство
Грамоти получиха и учителите, които пряко са били ангажирани с подготовката на талантливите ученици, класирани на призови места на национални състезания. С плакет за цялостен принос за развитието на ППМГ бяха отличени пенсионираните учителки Ваня Иванова и Евелина Иванова.
Близо 120 ученици от гимназията, класирани на областни кръгове на олимпиади през изминалата учебна година ще получат грамоти, които ще им бъдат връчени в часовете на класа.
Новата учебна година в община Мездра започна за близо 1500 ученика, от тях 111 първокласници прекрачиха за пръв път училищния праг.
1 485 ученици, в 84 паралелки от I до XII клас, ще се обучават и възпитават през новата учебна 2020/2021 година в 7-те училища на територията на общината. По учебни заведения разпределението на учениците е следното: СУ "Иван Вазов" - 469, ОУ "Христо Ботев" - 367, ИОУ "Св. Св. Кирил и Методий" - 254, СУ "Св. Климент Охридски" (Зверино) - 177, ПГ "Алеко Константинов" - 129, ПГ по МСС - 71 и ОУ "Васил Кънчов" (Моравица) - 18.
Първокласниците са 111, което е с около 30-на по-малко в сравнение с миналата есен. Най-много са първолаците в ОУ "Христо Ботев" - 48, най-малко в ОУ "Васил Кънчов" (Моравица) - 1. Общият брой на осмокласниците също е 111.
В едно от двете основни училища в гр. Мездра - ОУ "Христо Ботев" учебната година беше открита с празнична литературно-музикална програма, изнесена от възпитаници на училището и с водосвет за здраве и за успешна учебна година, отслужен от отец Георги Няголов.
Селановското училище ОУ "Н.Й.Вапцаров" по традиция откри новата учебна година с празник, организиран от първи и пети клас. Първолаците преминаха през голяма цветна шестица, която символизира бъдещия успех. Темата на първия учебен час бе за спазване на хигиенните норми в условия на пандемия. Под формата на игра персонажът на "вируса" бе изгонен с ясно познаване на правилата и импровизирана маска.
Училището за четвърта година ще работи като иновативно. Новата иновация е под надслов „Аз мога!“, а партньор в изпълнението на дейността е БЧК. Целта на иновацията е да се формират у учениците социални умения и компетенции за оказване на долекарска помощ и грижи за болни и самотни хора. В две поредни години учениците в седми клас в 72 часа годишно, под ръководството на компетентен обучител, ще придобиват теоритични и практически умения. Учениците ще имат възможност да посетят и центъра на БЧК в Оряхово и на място да се запознаят с предоставяните услуги. В занятията могат да се включат и родители. Обучението ще завърши с изпит за седмокласниците и демонстративно занимание пред учениците от цялото училище.
Изпълнението на дейностите ще даде възможност на всеки ученик, завършващ седми клас /със свидетелство за основно образование или с удостоверение за завършен клас за ученици със СОП/ да може да прилага на практика знанията, придобити във факултативните учебни часове, да притежава сертификат, удостоверяващ тези знания и умения, с който завършилият да може да заяви тези компетенции при нужда и възможност на пазара на труда в тази област.
Гости в празничния пръв учебен ден, освен кмета на селото Росица Койнова, бяха Гергана Михалчева - директор на БЧК Враца и Оля Петрова – обучител в иновативната дейност. Директорът на училището Петя Русинова пожела: "Зрава, спокойна и успешна учебна година, с постигнати цели, съобразени с възможностите на всеки ученик, със знания, които ще гарантират и спокойствието на утрешния ден, когато детето няма да е в защитената училищна среда!"
Обявеният за днес заради високите цени бойкот на хранителните магазини у нас не спря пазаруващите в големите търговски вериги във Видин. Въпреки че доходите в региона са сред най-ниските в страната, хората нямат очаквания, че подобна мярка ще доведе до резултати. Близо 61% от българите твърдят, че всеки ден попадат на новини, които могат да..
Кметът на община Враца Калин Каменов откри информационна среща за представяне на възможностите за кандидатстване с проекти по Програма по Интеррег VI-А Румъния-България и Урбакт IV. Той приветства участниците в информационната кампания и благодари на екипа, че са избрали Враца да е домакин на срещата: "За нас е важно да си сътрудничим, за да сме..
Обезлюдяването на региона, недостигът на учители, ресурсни учители и логопеди, както и обучението в слети групи и класове са сред факторите, които оказват неблагоприятно влияние на децата и учениците в област Видин. Стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците набелязва конкретни мерки за преодоляването им. Изготвена е за..
Компютърен клуб към читалище „Христо Ботев 1926“ искат да направят в монтанското село Кобиляк . Секретарят на културната институция Цветанка Крумова обясни, че имат нужда от техниката заради местните деца: "Имаме един лаптоп, който е служебен, и като нещо им трябва в интернет от него пускаме да гледат, разпечатваме теми, които им трябват за..
Тревожна тенденция на намаляване на учениците се наблюдава в област Видин , станa ясно на провелото се днес заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. На него бяха обсъдени и съгласувани предложенията за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година, направени от училищата в региона. Три професионални паралелки отпадат в..
През месец януари 2025 г., на територията на Областната дирекция на МВР-Враца регистрираните криминални престъпления са 228. Разкриваемостта е около 30%, тъй като разплетените случаи са били едва 75. От полицията са регистрирали истински бум на кражби – 43 за януари, като извършителите на повече от половината – 23, са били установени. 6 са..
Тридневен курс "Изкуството на медитацията" започва във Видин . Обучението ще бъде за "Сахадж Самади", лесна за научаване медитативна техника с мантра, която позволява на ума по естествен начин да достигне състояние на дълбок покой, обясни Сана Алсбей-Драгова, сертифициран инструктор по йога, медитация и дихателни техники към Международна..