Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Динамичен пазар за слънчогледа, слабо се търси биологична пшеница

Снимка: Светослав Цветанов


Средата на септември е и жътвата на пшеница отдавна не вълнува земеделците, сега усилията им са насочени към пласирането на зърното и прибирането на пролетниците. Според доклада на земеделското министерство Видин и Монтана са в челните редици по добиви на пшеница. Според Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана, твърде вероятно е в региона да се постигнат добри добиви и при царевицата, и при слънчогледа:

"Добивите са около нормалните,  сравнение с предходните години, качеството също е добро. Добивите при слънчогледа са между 250 и 400 кг. Кампанията е преполовена, реализацията се движи, но има проблем, на места започва да се предлага и царевица." 

Между 600 и 700 лева се движи цената на конвенционалния слънчоглед, цената при високоолеиновия достига 750 лева и той се котира добре. Пазарът е динамичен, само за седмица цените са се повишили с около 100 лева, по-труден е пазарът за биологичната пшеница, коментира Борис Ангелов. Според него пандемията се е отразила не толкова на производството, колкото на потреблението на биологични продукти и платежоспособността на населението.


"На производствения процес пандемията не е повлияла, повлияли са природо-климатичните условия и по-ниските добиви. Отражение има на самото потребление на биологичното зърно и продуктите не са за масово потребление, а за хора с по-високи финансови възможности... Преди биологично зърно се търсеше в Гърция, Италия, Германия, но към момента няма търсене на такава биологична продукция- основно пшеницата... Пандемията се отрази не на производството, а на търговския процес, който се влияе от потребителското търсене... "

В новата Обща селскостопанска политика ще се обръща особено внимание на зелената архитектура. Редица от мерките са насочени към запазване на биологичното разнообразие. Към това е насочен погледът и на Европейската комисия, която постави началото на обществена консултация посветена на бъдещия план за действие в областта на биологичното земеделие. Разполага ли секторът с адекватна нормативна уредба за постигане на целите и постижима ли е целта до 2030 г. 25 % от земеделската земя да се обработва по биологичен начин- чуйте коментар на евродепутата Атидже Алиева- Вели. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28