Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Урок по история край зидовете на антична Бонония

5
Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

Единадесетокласници от езиковата гимназия във Видин, с профилирано обучение по история, посетиха археологическия обект, където от две седмици работи екип, ръководен от доцент д-р Здравко Димитров. Идеята за урока на терен е на Валентина Александрова-преподавател по история и цивилизация в ГПЧЕ "Йордан Радичков": 


"Много ми е приятно, че има такъв отзвук сред младите хора на града ни, които са бъдещите писачи на нашата история- на Видин, Бъдин, Бонония, защото, както се вижда от последните пет години, още дълго и още много на картата на България като история Видин има какво да преразказва и какво да преоткрива. …Това са буквално казано първите, въвеждащи наши уроци. За нашите ученици и за нас като учители по история, да живееш във Видин и да преподаваш история във Видин е изключителна привилегия, защото нашият град е един истински жив учебник, защото, както виждаме в момента, пренаписва историята с всеки изминал археологически сезон... Няма нищо по-радващо от това- гражданското образование да се изучава точно както сме сега- на терен."


На място учениците получиха урок по археология от ръководителя на екипа доцент д-р Здравко Димитров:


"Какво представлява археологията? Някой смятат, че е търсене на находки…Находките са една малка част. Археологията е възстановяване на историческия процес, на живота на хората по веществени доказателства."


За учениците урокът сред пластове от миналото е вълнуващ:  


София Кехайова: "Историята, която ни разказват и научаваме, много ме  впечатлява. Изключително различно е, отколкото в училище, по-интересно е, по-интригуващо."


Николай Орловски: "Смятам, че това е един много добър подход на учителите като цяло, да покажат на учениците как се случват в реално време нещата, как професионалистите си вършат работата и откриват късчета история."


Археологът Валентин Витанов от екипа, който работи на антична Бонония, е възпитаник на езиковата гимназия във Видин. На място той се срещна с настоящите ученици, сред които вероятно са и бъдещи историци:


"Дано да поемат по този път. Не е лесно, но наистина си заслужава. Археологията има много проблеми, които трябва да се изяснят и да се решат."


Урокът край стените на антична Бонония не е само по история. Според преподавателя Валентина Александрова, това е и начин да се очертае връзката между сегашните ученици и града, в който живеят, а край стените на античния град срещата е между четири поколения:


"Където и да отидат, какъвто и професионален опит да имат, винаги, когато се връщат във Видин, ще са максимално полезни, когато знаят за историята, върху която ходят. За мен е изключително приятно да видя един млад археолог и бивш  ученик, чиято класна бях. Много се радвам, че тук вече става среща между четири поколения- университетски преподаватели, студенти и бъдещите студенти, които сега са наши ученици и между тях да стои учителят. Вълнението няма как да не се предаде като емоция в сърцата на децата, а учене чрез емоция, съм сигурна, че е най-доброто, което може да им се случи."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13