Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли бъдеще за пустите селски училища

5
Снимка: Радио Видин


Пожар в първите дни на новата учебна година унищожи покрива на закритото училище във видинското село Сланотрън. Инцидентът разтревожи местната общественост и отново повдигна въпроса за съдбата на селските училища, които затвориха врати през последните години

В Сланотрън почти няма човек, който да не е учил в местното училище "Св. Св. Кирил и Методий" и да не се интересува какво се случва с него. Години наред хората се надявали то отново да започне да се използва и сега не могат да скрият мъката си от гледката на опожарената сграда:

"Мъчно ни е. Моят син също е учил тук. Били сме комплексно Кошава и Сланотрън, това е било едно от най-елитните училища. Трябва тези деца малко да се попревъзпитат, да усетят това, което и ние, възрастните, усещаме. Аз имам племенници по чужбина, по Англия, които също тъгуват за това училище. Моята майка, това дето е надписа отпред Кирил и Методий, те научиха азбуката от тук, защото баба Северина, тя го е направила, и ме питат, първата работа, а онова дето баба го е направила, запазило ли се е. Значи те имат някакъв спомен... Това е още от годините, ние сме учили, моите деца са тука, ама какво да правим - една сутрин тука в 4 часа излезнах. Какво да видя - пушек и искри изкачат и аз се уплаших, и духаше и вятър. Помислих, че е магазина, но не е било и минават хора, и викат: "Училището гори".... Викам- някой умишлено сигурно е запалил. Кога разбрахме - дечурлига били вътре там, запалили чували, запалили хартии и са избягали. Демек да се сгреят, че беше студеничко тогава. Хубаво училище..."
Изцяло е изгорял покривът на училището в Сланотрън.
Местните споделят, че отдавна са искали нещо да се направи със сградата, някакво предприятие да се отвори, а днес надеждите има са поне покривът да бъде затворен, за да не се разруши сградата. 
Училищният звънец в Сланотрън удря за последно преди 15-ина години. Оттогава децата пътуват до учебни заведения във Видин. В момента пътуващи са 8 ученици. Останалите живеят със семействата си в града и се връщат в селото през почивните дни, обясни кметът Венелин Павлов. За пожара казва, че вероятно млади хора са го предизвикали по непредпазливост и очаква група от общината, която да обезопаси сградата, за да не се влиза повече в нея:

"Училищната сграда, имаме уговорка с кмета на Видин да изпрати компетентна комисия, която да оцени състоянието и на базата на това... Сега нещата клонят към продажба. Ако някой реши, какво ще се прави... То трябва Общинският съвет да го реши, защото сградата е общинска собственост... Досега не е имало интерес, въпреки, че съм се опитвал да я обявя... Идеята ни беше някакъв дом за медико-социални грижи, тъй като едва ли утре ще възродим училището, поне за възрастните хора, които имат нужда от такива грижи, защото много остават самотно живеещи. Видинска община сме много зле в това отношение. Имаме само един дом в село Кутово - 32 или 36 места, което е много малко."

По думите на Венелин Павлов от училищните сгради в близките села само тази в Кутово е използваема - там се помещава детска градина и читалищната библиотека. Сградите в селата Гомотарци, Кошава, Покрайна се рушат, а тази в Антимово е изгоряла.
Част от закритите училища в българския Северозапад от години са забравени и тънат в разруха, други обаче продължават да събират хората, но вече с променено предназначение. Такъв пример има в белоградчишкото село Дъбравка. Някогашното селско училище е превърнато в социален център, а бивш дом за деца в Белоградчик може да стане база за лятно училище, разказа кметът на общината Борис Николов.

"Преди няколко години кандидатствахме по социалната мярка и го направихме център за социална подкрепа, център за настаняване на хора с увреждания и работим вече съвсем нормално, всичко е наред. Вече има различен вид, съвсем естествено", каза Борис Николов и допълни, че общинската администрация полага усилия за стопанисването на сградите, които са общинска собственост.
Закритото преди 30 години училище в Дъбравка днес е социален център.
Интересно решение са намерили и в мездренското село Типценица. Там близо 15 години сградата на закритото училище посреща туристи от цялата страна.

"2000 година се закри училището и за съжаление го загубихме като голямо училище, но за сметка на туризма. Купи го един бизнесмен, който го направи на хотел и в момента е едно много привлекателно място за туристите, които обичат малкия Балкан или Стара планина... В началото местните хора бяха много скептични, но вследствие на много разговори разбраха, че като училище няма да може да просъществува и се примириха хората, и сега е добре", разказа кметът Георги Димитров.

Почти във всяко по-голямо село в Северозападна България има една такава сграда, пазеща истории, съдби и надежди на учениците, които са преминали през нея. А ще се открие ли добра перспектива и за тези свидни "старици", е въпрос към общините, които като собственици единствени имат право да се разпореждат със своето имущество. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45