Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инсталация за изгаряне на медицински отпадъци стряска жители на Монтана

3
Снимка: Евгени Соколовски


Изграждане на инсталация за обезвреждане на отпадъци от хуманното и ветеринарно здравеопазване и от фармацевтични производства предизвиква тревога сред гражданите на Монтана, които се притесняват дали инсинератора няма да влияе негативно на здравето им. В тази връзка на 22 октомври в Монтана предстои  Обществено обсъждане на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) за инвестиционното  предложение. Много монтанчани са против изграждането на инсталацията, защото смятат, че ще има вредни емисии във въздуха, като диоксини и фурани  - казва Петър Пенчев, инженер-математик, който се занимава с анализ на системи за управление:



"Единствената безвредна технология е плазмено високотемпературно изгаряне, а това проектче е дребно.  В Монтана са предвидили да изгарят при 800 градуса... Докладът е направен от петима експерти, еколози. Тяхната здравна оценка е толкова невярна... РЗИ - Монтана казват, че са съгласни със здравната оценка, но такава здравна оценка е необходима от двама лекари, които да имат познания и в областта на изгарянето на опасните отпадъци. Ще се отделят диоксини и фурани. Виждам, че единственият начин да се спре това безумно инвестиционно предложение, няма друг начин, освен протеста на гражданите."


Във фейсбук групата  "Против изграждане на инсталация за изгаряне на опасни отпадъци в Монтана" се отправят призиви за организиране на масов протест на 22.10.2020 г. пред Общината от 08:30 ч., след това от 10:00 ч. в залата на Хотел “Огоста”. Според организаторите това е начин местните власти да се стреснат и да отхвърлят това инвестиционно предложение, което, според информация, поместена на Страницата, ще дава работа за 5 работника, а ще трови 30 000 граждани на Монтана.

Докладът за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение "Експлоатация на инсталация за обезвреждане на отпадъци от хуманното и ветеринарно здравеопазване и от фармацевтични производства" е изготвен от фирмата, изпълнител на проекта, обясни инж. д-р  Евгени Соколовски, главен асистент в Химико-технологичен и металургичен университет - София: 


"Това донякъде е и моя лична кауза. Общественото мнение е против такова нещо. Но никой в момента не знае къде отиват тези отпадъци. В момента има два действащи инсинератора - в Александровска болница и в Девня. Остава да проверим дали инвестиционното предложение отговаря на всички законови изисквания... Сега хората с право се притесняват, защото виждат, че пише тежки метали, живак, кадмий и др., но в крайна сметка тези неща са урегулирани с Наредба... Този тип инсталации отговарят на най-добрите налични техники  за обезвреждане на такъв тип отпадъци...Това, което се очаква да се генерира в атмосферата, е много малко... Предвижда се охлаждане на димните газове. Това е изпитан метод за обезвреждане на диоксини и фурани."


Този тип инсталации подлежат на непрекъснат мониторинг, а становището на РЗИ -Монтана за изграждане на инсталация за обезвреждане на отпадъци от хуманното и ветеринарно здравеопазване и от фармацевтични производства е положително, обясни директорът на РЗИ -Монтана д-р Елена Борисова:


"Април месец поискахме допълнителна информация, разглеждаме отново информацията и се произнасяме с положително становище август месец... Съдържанието и обхвата на ОВОС са изпълнени коректно и прецизно и няма да има вредно въздействие."


 
Въпреки положителното становище на РЗИ Монтана граждани организират протест против изграждането на инсинератора на 22 октомври, когато е и обявената дата за общественото обсъждане на Доклада за ОВОС на проекта. Срещата ще се проведе от 10:00 часа в залата на хотел "Огоста".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01