Въпреки извънредната епидемиологична обстановка, културния живот в Кула не е замрял и Народно читалище "Просвета 1882" се готви за откриването на новия творчески сезон. Създадено преди повече от 130 години от родолюбиви граждани, то продължава да пази буден кулския дух, чудния фолклор и колоритните кулски обичаи и до днес.
Читалището продължава своите основни дейности: културно-просветна, консултантска, библиотечно-информационна, художествено-творческа, любителска, краеведческа и събираческа. Има над 150 регистрирани членове и над 140 участници в различните групи и състави.
През тази творческа година в читалище "Просвета 1882" – гр. Кула ще функционират следните форми: три групи за български народни танци (деца и възрастни), хор за народно пеене, групи за спортни танци, съставени от деца от различна възраст, група за автентичен фолклор и прочутите кулски "Къпачи", театрален колектив.
Новият творчески сезон ще бъде открит през този месец, като първото събитие е празничен концерт с участието на всички групи. Повод за концерта са Денят на народните будители и завършването на ремонта на сградата на читалището. Сградата е обновена. Ремонтиран е и киносалонът на читалището.
Участниците в съставите към читалището вече усилено репетират, като се спазват всички предпазни мерки срещу разпространението на коронавируса. Организаторите уверяват, че големият салон на читалището може да побере достатъчно посетители на културни събития, при осигуряване на необходимата дистанция между тях.
В процес на изготвяне е и културният календар на общината за 2021 година, в който ще бъдат включени традиционни и нови събития. През 2020 година заради заплахата от разпространяващата се зараза, културните изяви бяха ограничени до минимум, но мнението на читалищните служители и членове е, че трябва да се научим да живеем с вируса, без да прекъсваме нормалните взаимоотношения помежду си и да ограничаваме едно от малкото забавления на местните хора, а именно насладата от песента, танците, хумористичните сценки, фолклорните празници и другитеТворците от Литературен клуб "Хр. Ботев" при Народно читалище ”Просвета 1925” в Мездра организират първото си за 2025 година литературно четене на зимна тематика. То ще се проведе в читалнята на градската библиотека в четвъртък, 9 януари, от 17:00 часа. Входът е свободен.
Четири детски градини във Видин ще бъдат санирани. Източник на финансиране е Националният план за възстановяване и устойчивост. Предвидени са само мерки за енергийна ефективност, а не цялостен ремонт, обясни заместник-кметът Десислава Тодорова : "Обект на интервенция ще бъдат Детска градина "Русалка", Детска градина "Арабела", Детска градина..
Изцяло нова и съвременна експозиция ще има във видинския исторически музей "Конака". Ръководството на музея спечели финансиране от Министерството на култура , с което започва подготовка на необходимата документация за обновлението. Настоящата експозиция е подредена преди близо половин век - през вече далечната 1977 година. Идеята за изцяло..
Местната управа във Враца продължава да инвестира средства в обществения транспорт . Община Враца ще проведе пазарни консултации относно предоставяне на предложение с индикативна цена за възлагане на обществена поръчка за подмяна на местата за изчакване на рейсовете от масовия градски транспорт в селата на общината. Целта е премахване на..
Читалището във видинското село Старопатица участва в онлайн конкурс за обреден хляб . Инициативата е на културното средище в пернишкото село Пещера и е под надслов "Хлябът наш, който ни го даваш всеки ден". "Самото заглавие ме мотивира да се запиша", коментира секретарят на културното средище в Старопатица Корнелия Иванова : "Моят хляб е..
Служители на полицията в Монтана задържаха 55-годишен мъж за системно домашно насилие над двете му малолетни деца . На 7 януари постъпи сигнал за насилие в апартамент в ж.к. „Младост“ в града. При посещението на място е установено, че 12-годишно момче е с телесни наранявания – синина на крака и оток на лявата ръка, причинени в резултат на побой...
Днес, 8 януари, празнуваме Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден . Това е женски празник, посветен на “бабите” акушерки и младите булки и невести, които вече са раждали. Отбелязва се в деня след Ивановден (преди - на 21 януари). Обредът включва поливане на бабата, празнично угощение и общо хоро на мегдана.