Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Провериха детските кухни и училищните столове във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН



Инспектори по храните провериха детските кухни и училищните столове в област Видин. Проверките са по повод началото на учебната година. Проследено е състоянието на материалната база и прилагането на противоепидемичните мерки, обясни началникът на отдел "Контрол на храните" в Областната дирекция по безопасност на храните инж. Красимира Стойкова. 

"Извършихме общо 81 проверки, като са проверени училищните столове. На територията на област Видин има само две места, където се готви на място. Останалото е на принципа на кетъринга. Също така проверихме кухните на детските градини, павилионите и училищните бюфети. При проверките се обръщаше внимание на сграден фонд и оборудване и основно на начина на предлагането на храните, като във връзка с епидемичната обстановка те трябва да се предлагат в индивидуални опаковки." 

Инспекторите са проверили и спазването на Наредба №8 за предлагането на храни, отговарящи на българските стандарти, обясни инж. Стойкова:

"В отделните раздели има специфични изисквания при предлагането на месни и млечни продукти, риба и рибни продукти, хляб и хлебни изделия, като всички тези храни трябва да бъдат приготвени по българските стандарти, с малки изключения, например пълнозърнестият хляб, за който все още няма стандарт. Учебните заведения успяват да осигурят продукти по българските стандарти, има добра традиция от няколко години." 

Заради епидемията от COVID-19 персоналът в детските и училищни кухни трябва да носи лични предпазни средства - маски и ръкавици, а в помещенията да се извършва засилена дезинфекция.
В Детска градина "Русалка" и нейните два филиала във Видин и село Буковец се спазват насоките за работа през учебната 2020-2021 година, одобрени от Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието, обясни директорът Красимира Виденова:

"В рамките на една сграда не бива да се смесват отделните групи, както и отделни групи персонал, което значи, че персоналът на кухнята не напуска кухненския блок. Храната се взема от шублер, в който е поставен, за съответната група, и отива към съответната група чрез лелята. Всяка една група се обслужва от двете учителки и лелята на съответната група, като за първа група имаме и друг помощен персонал, който помага, защото децата са малки, а родителите нямат право да влизат в детската градина, затова на малките деца, както и на децата от яслената група им е нужна помощ."

Детските градини в област Видин запазват своите кухни. Само две остават училищата, които продължават да приготвят храната на място. Те са в Раковица и Бойница. Останалите разчитат на три кухни-майки, които приготвят и доставят храната до училищата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и партньорът ми..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51