Новоселското читалище "Земедлец-1874" откри по-рано своя художествено-творчески сезон. Обикновено той се съобразяваше с приключването на селскостопанските дейности в полето, лозята и градините и започваше след 1 ноември. Но гроздоберът приключи в първите дни на м. октомври, а самодейците бяха в продължителен отпуск заради коронавируса.
През пролетта и лятото нямаше никакви изяви, бяха забранени и традиционните неделни летни хора, селския събор и фолклорни фестивали. Това се отрази на дейността на читалището, а хората жадуваха за срещи, за песни и танци. Затова и читалищното ръководство взе решение за откриване на сезона в първата десетдневка на м. октомври.
През сезон 2020/2021 година ще работят три самодейни състава. Женската певческа група с ръководител Иван Рангелов поднови репетициите си във вторник. Двата танцови състава – за възрастни „Гъмза“ с р-л Василка Меицова и за деца – „Гъмзичка“ с ръководител Ели Бондова водят своята репетиционна дейност в малкия салон на читалището, който предоставя възможност на групите да работят при спазването на изискванията за отстояние на хората в затворени помещения. Днес привечер ще се съберат и „хоротропците“ от читалищната хоротека, с ръководител Василка Меицова. Те бяха най-упорити и през лятото се събираха на големия площад пред ресторант „Чайка“, за да си припомнят наученото и да свалят някой и друг натрупан килограм по време на строгата карантина.
Започва програмата и на Клуба по интереси, в който ще има занимания по рисуване и изработване на сувенири; по компютърна техника и по театрално майсторство.
Читалищното настоятелство с председател Иван Базов взе решение да поеме половината от разходите за професионалното обучение на младия библиотечен работник Елеонора Бондова. Тази година тя завърши висшето си образование, но няма сертификат по специалността "Библиотекар". Така ръководството способства за повишаване образованието на читалищните служители и придобиване на нужната им квалификация, за да се подобри работата на новоселския културен дом с близо 150-годишна история.
Тревожна тенденция на намаляване на учениците се наблюдава в област Видин , станa ясно на провелото се днес заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. На него бяха обсъдени и съгласувани предложенията за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година, направени от училищата в региона. Три професионални паралелки отпадат в..
През месец януари 2025 г., на територията на Областната дирекция на МВР-Враца регистрираните криминални престъпления са 228. Разкриваемостта е около 30%, тъй като разплетените случаи са били едва 75. От полицията са регистрирали истински бум на кражби – 43 за януари, като извършителите на повече от половината – 23, са били установени. 6 са..
Тридневен курс "Изкуството на медитацията" започва във Видин . Обучението ще бъде за "Сахадж Самади", лесна за научаване медитативна техника с мантра, която позволява на ума по естествен начин да достигне състояние на дълбок покой, обясни Сана Алсбей-Драгова, сертифициран инструктор по йога, медитация и дихателни техники към Международна..
Лек автомобил е ударил 15-годишно момче във врачанското село Остров , след което шофьорът е избягал. Инцидентът е станал вчера, 12 февруари, около 19:00 часа. Пострадалото дете е откарано в болницата във Враца. Шофьорът е 45-годишен мъж, неправоспособен водач, съобщават от полицията. Автомобилът, който е без регистрационни табели, е намерен в частен..
Стесняване на изпреварващата лента ще има днес до 17:00 часа в участък от път Е-79 Монтана – Враца, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Причината е подмяна на ограничителни системи. Движението се регулира с пътни знаци и сигналисти, посочват от АПИ.
Актьорите от видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" Кирил Кирилов, Красимир Рангелов, Калина Савова, Ивайло Симеонов, Ирина Флорова-Капелова, Симеон Георгиев, Николай Янев и Петьо Цеков изиграха пиесата "Бог високо" на професор Кирил Топалов на малка сцена в Кула . Представлението не е играно на друго място освен във Видин,..
С разнообразни прояви днес в Мизия ще бъде отбелязана тържествено 55-годишнината от обявяването на селището за град . Местната общност има и друг повод за гордост - 100-годишнината от откриването на тракийското съкровище от село Букьовци, днешна Мизия. Антиките от сребро и злато отдавна са в Националния археологически музей в София, но за да бъде..