Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъдите доказват реализирана продукция, Европа слага край на клетките

2
Снимка: Радио ВИДИН


Започна приемът на документи, с които животновъдите, кандидати по схемите за обвързана подкрепа, могат да докажат произведената и реализирана от тях продукция. Реализацията на млякото и млечните продукти се доказва за период от 01.10.2019 г. до 30.09.2020 г., като има няколко условията за получаване на държавните помощи, каза Николай Филипов, собственик на кравеферма във видинското село Гомотарци:

"Когато се пускат заявленията по СЕПП и за обвързана подкрепа, животните трябва да са съществуващи, налични, маркирани. Трябва да има и документи за соказване на продукцията...Ако е предадено- трябва да е с документ- на първи изкупвач или за преработка- както е в нашия случай, защото имаме мини мандра и преработваме. Всичко трябва да бъде доказано, да се платят данъците върху тази продукция..." 

Документи по образец на електронен носител се подават в областните дирекции на държавен фонд "Земеделие", не по-късно от 02 ноември. Животновъдите, които отглеждат крави, трябва да докажат реализацията на 2 тона мляко, а ако животните се отглеждат под селекционен контрол, тогава доказват 4 тона мляко, уточни Николай Филипов. 

Той и семейството му отглеждат крави повече от 15 години. Вече са затворили цикъла на производство, по проект са изградили мини мандра и произвеждат сирене, кашкавал и кисело мляко. Регистрирани са и по Наредба 26 за директни доставки, предстои да изградят и доилна зала... Сами подсигуряват храната за 130 женски животни- 80 крави, останалите са юници. Не мислят да увеличават стадото, защото има проблем при намирането на работна ръка...  Работят в името на животните и всичко, което изкарват, инвестират в производството си. Може би в упоритостта и любовта им към работата се крие и успеха им. 

Над един милион граждани на Европейския съюз, сред които и близо 18 хиляди българи, са подписали петиция до Европейската комисия, с която настояват да се забрани отглеждането на животни в клетки. Подписката от гражданската инициатива "Край на клетките" е внесена в Европейската комисия. Защо това е важно и какви са следващите стъпки- чуйте от Магдалена Пенева от "Четири лапи"- една от водещите български неправителствени организации, подкрепили инициативата.

Топъл октомври с по-малко валежи, абсолютно подходящ за довършване на недовършените неща по полето, в лозята и градините. Ще се наслаждаваме на златна есен - уверява Леночка Ангелова, директор на метеорологичната станция в Монтана- чуйте агропрогнозата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10