Малцина знаят, че голяма част от знаковите сгради на София и много здания из страната са построени от двама архитекти от Оряхово - Иван Васильов и Димитър Цолов. И двамата са завършили в Германия и са се завърнали, за да работят в България. Те са сред създателите на съвременното архитектурно образование в България - Димитър Цолов е ръководител на катедра "Жилищни сгради" и един от преподавателите на първите випуски в Държавната политехника, от която после се разделят висшите технически и строителни училища в България.
За тях разказва директорът на Историческия музей в Оряхово, д-р Евгения Найденова:
"И двамата са родени в Оряхово, но завършват архитектура в Германия. Връщат се и създават в София общо архитектурно бюро "Васильов и Цолов". Заедно проектират емблематичните сгради в центъра на София. Сред тях са сградата на БНБ, Университетската библиотека към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Катедралният храм "Света Неделя", хотел "Балкан"- днес "Шератон", Народната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий", къщата на скултура Андрей Николов, известна като Червена къща на ул. "Любен Каравелов". Фасадата на Министерството на отбраната също е тяхно дело.
Това са все известни сгради в София, а ние се гордеем, че те са дело на наши, оряховски граждани. Проектирали са и нашето читалище "Надежда" през 1925 година и даряват сградата на Оряхово...".
Дело на архитектите Васильов и Цолов са също театър "Развитие" във Враца и университетът в Силистра.
В продължение на 20 години двамата оряховски архитекти създават десетки шедьоври и оформят облика на съвременната ни столица.
Самостоятелно и заедно те работят и по много сгради в страната - дело на Васильов е Ректората на Стопанската академия в Свищов. Цолов пък проектира бившия "Партиен дом", днес сграда на парламента.
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни"..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..