Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 800 кг от декар царевица прибират във Видинско, площите с рапица намаляват

Снимка: Радио ВИДИН


Жътвата на пшеница е в историята, към края си е жътвата на слънчоглед, вече се жъне и царевицата. По данни на земеделското министерство средните добиви от пшеница за страната са 394 кг/ от декар и са най-ниските за периода 2015 - 2020 г. 

Как изпращат стопанската година зърнопроизводителите от Видинско- гост в "Земята, която ни храни" е Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите:

"Аз се надявам, че все така ще бъде от тук нататък, тъй като земеделските производители във Видин доказаха, че умеят да се справят, както с лошите климатични и почвени условия, така и с липсата на недостатъчно техника. Що се касае примерно до средните добиви от предходни години, те и при нас са по-ниски, но в сравнение с другите региони в страната, както при пшеницата, така и при почти всички култури - ечемик, рапица, царевица и слънчоглед, добивите са много добри тази година. Смея да твърдя, че почти всички култури тази година ще имат добра цена..."

Комбинацията от добра техника, добра земеделска култура и благосклонно време, са в основата на успеха на видинските зърнопроизводители. Макар и с по-ниски добиви от миналата година, областта ни е сред рекордьорите по добив на пшеница. Почти е привършило прибирането на слънчогледа, средният добив е между 250 и 350 кг./дка, в ход е жътвата на царевица, където стопаните се радват на добиви около 800 кг. от декар. Над 1 милион тона е недостигът на слънчоглед у нас и според Жечко Андрейнски цената му ще продължи да расте. Съветът му към колегите е да не бързат да продават, защото очакванията са за високи цени на всички култури. 

С надежда тръгва и новата стопанска година. 

"Всеки се надява следващата година да бъде по- добра. Това, което се очертава през следваща година, е че рапицата ще бъде драстично намалена. За другите култури по нашия регион сеитбите започват. Надявам се, че има време до края на месеца да се засеят необходимите площи с есенни култури."

Заради промените в климата се налагат корекции на агротехническите срокове, а земеделсктие производители се нагаждат според ситуацията. Според зърнопроизводителя, всеки преценява какъв сорт ще засее- дали високопродуктивен, или с високо протеиново съдържание, преценява и какви нови култури да засее, и какви земеделски практики да приложи: 

Жечко Андрейнски е и един от крупните арендатори в Северозападна България, а заедно със семейството си развиват успешен агробизнес. Намерил е обаче начин да използва всичко, което произведе, без да се притеснява от пазара. Сега фамилното стопанство разширява спектъра на производство и започва да се занимава със животновъдство. С европейски средства са изградили модерна овцеферма в село Рабиша. Към  момента е населена с около 250 животни от френската месодайна порода "Ил дьо франс", но капацитета е за 500 животни. 

"Работим стъпка по стъпка, за да има добри резултати", казва Андрейнски. Според него, има търсене на агнешко месо за износ и силно вярва, че стоката му ще бъде реализирана. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10