Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спаси гората днес- утре ще е късно

Снимка: Радио ВИДИН

150 млн. лева са скритите приходи от незаконен дърводобив в България всяка година, сочи анализ на WWF-Световния фонд за природата. Освен финансови загуби за държавата, незаконната сеч води до още по-сериозни последици като засушаване, безводие, ерозия, алармират природозащитници. 

Какво се предприема срещу обезлесяването и какви са мерките, които предприемат институциите и неправителствения сектор срещу нерегламентираното изсичане на българската гора?

Над 11 000 нарушения на нормативната уредба, свързана с дърводобива са установени от началото на тази година у нас. Задържани са близо 9 000 кубика незаконен дървен материал. Това обясни министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева:

"За 2019 година е установена отсечена незаконна дървесина, в това число незаконна сеч, транспорт, съхранение, разпореждане с дървесина и други,  в размер на 18 456 кубически метра. За периода от 2016 до 2019 се отчита намаление на незаконно добитата дървесина."

Министър Танева допълни, че в последните години са направени  много допълнения в системата, с цел по-голяма публичност за възможността да бъде осъществяван и граждански контрол.

"Има допълнителни заповеди от тази година по отношение на ограничаването на сечите и начина на ползване по горскостопанските планове. За 2020 година ние все още не сме достигнали 80% от изпълненията на горскостопанските планове и със сигурност в тази година ще бъде най-малко ползването спрямо действащите планове."


От Областната дирекция на МВР във Видин обясниха, че продължават специализираните операции и съвместните проверки, извършвани от полицейски и горски служители за противодействие на незаконната сеч на територията на региона. 


През миналата 2019 г. в област Видин са били регистрирани 190 престъпления в горското стопанство, като 146 от тях са били разкрити.  Разкриваемостта при този вид престъпления е била в размер на 76.84%. Година по-рано, през 2018 -та, регистрираните престъпления в горското стопанство са били 185, разкрити от тях 137, а разкриваемостта в размер на 74.05%.


През есента, в началото на отоплителния сезон, зачестяват опитите за незаконна сеч. По тази причина контролът ще бъде засилен, обясни директорът на Държавно горско стопанство Видин Радослав Николов:


"Постоянно си съществува проблемът с незаконния добив на дърва, така че ежедневно това ни е задача. Всяка година по това време се увеличават опитите за незаконна сеч, но дали ще има ръст на незаконната сеч, тепърва ще се установява."


Този сезон с информационна брошура Изпълнителна агенция по горите се обръща към всички граждани да бъдат отговорни към българската природа, да се снабдяват само със законно добити дърва за огрев. Брошурата се разпространява чрез регионалните дирекции по горите като целта е тя да достигне до най-малките населени места в страната.


Движение "Възраждане" отправи запитвания към кметове и областни управители за опазване на горския фонд. В момента сме свидетели на безпрецедентна суша и задаваща се водна криза на територията на страната, както и критично ниско ниво на голяма част от  язовирите. Промишленият дърводобив, незаконната и неправомерната сеч водят до ерозия, а ерозията до суша и недостиг на вода, пише в писмата.

"Ние виждаме, а и получаваме множество сигнали за безконтролна, за безхаберна и безскрупулна сеч на територията на цялата страна. В тази връзка предприехме редица мерки и действия, буквално от Варна до Харманли и от Бургас до Видин, за да направим така, че безконтролната сеч да бъде ограничена. Успяхме да спрем сеч край Варна на около 500 кубика дърва. Важно е да се уточни защо тази сеч, макар и формално законна, е недопустима. През 2011 година е променена Нередба 8, която дефинира правилата за сеч, отменя Наредба 33 от 2004 година и драстично разрешава т.нар. "осветителна сеч", която познаваме като "гола сеч". На нейна база се разрешава драстично изрязване на горите. Така държавата законно разрешава унищожаването на българската гора", категоричен е Георги Георгиев, зам. председател на "Възраждане".


Движение "Възраждане" е напомнило на общините, че са бенефициент по процедура за еврофинансиране за „Залесяване и поддръжка“ от Програмата за развитие на селските райони. Според наблюденията им обаче кметовете на се проявили активност, а срокът за кандидатстване изтече в петък, 16 октомври...

Последиците от незаконната сеч са наистина сериозни и не се изразяват само с милионите, които държавата ни всяка година губи, а и в необратимите промени в природата, до които води и на които вече сме свидетели. Това обясняват от природозащитната организация WWF- Световен фонд за природата.

"Делът на добития незаконно дървен материал годишно възлиза на между 1/4 и 1/3 от общия добив. Тези цифри сами говорят за колосалните загуби, с които трябва да се справят горските стопанства. Освен това обаче има и други последици, които пренебрегваме, а са много опасни- незаконните сечи осакатяват горите и ги възпрепятстват в техните природозащитни и водохранни функнции, което води до много сериозни екологични последици", каза Константин Христов от WWF и добави:

"Българите все още не са достатъчно добре информирани доколко сериозни могат да бъдат негативните последици от незаконната сеч. Много бихме се радвали, ако горски институции по места организират информационни събития, на които да бъдат обяснявани основните принципи за провеждане на сечите, как ползваме гората, защо е необходимо да съществува. Информационните кампании са нещо много важно и те трябва да започват още в ранна детска възраст, за да може децата да израстват с гората пред себе си, с нейните функции, с това как тя ни помага..."


Приложение за мобилни телефони Спаси гората, с което всеки може да подаде сигнал при съмнения за незаконна сеч, създаде WWF България, съвместно с Изпълнителната агенция по горите. Така всеки, по всяко време и веднага може да подаде сигнал, ако стане свидетел на незаконни дейности или природни бедствия в гората.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00