Историите на над 600 забележителни български къщи и техните фамилии, събрани в два тома -"Къщите говорят" и "Къщите още говорят", бяха представени днес във Видин. Обхванати са 24 български града, публикувани са около 700 снимки. Целта на авторите - Мариана Екимова - Мелнишка и Алексанъдр Н. Геров, е да открият духа на тези красиви къщи, построени в годините след Освобождението до Втората световна война.
Идеята възниква преди 10-ина години, разказва журналистът, преводач и един от авторите на двутомника- Мариана Екимова-Мелнишка:
"Началото е от 2012 година...пак тръгна от крайдунавски обект, спряхме в центъра на едно село и видях една хубава стабилна къща с фронтон, с избодени очи на фронтона...,и ми стана мъчно за тази къща. Аз съм от Свищов и се почувствах свързана с тази земя. Като се върнах в София споделих това усещане с колега от вестник "Капитал" и получих отговор: "Ние отдавна търсим човек, който да пише за тези къщи" ... И така започнах с Варна, Русе, направихме Свищов, дойде време за Видин. Тук процесът се променя - не само регистрираш това, което си видял, а започваш да търсиш кой е създал тази красота за очите и там вече попадаш в духа на града. Ти ставаш видинчанин, ти ставаш варненец, защото съдбите на тези хора преминават през сърцето ти и сълзите. ...Тази болка даде сантиментален момент на тези очерци, които започнаха да излизат в притурката на вестник "Капитал". Бяха забелязани от академичната общност на НБУ, и те ми предложиха да направим книга.. Имаше такъв успех, изчерпа се и дойде предложението за втори тираж."
Втората книга - "Къщите още говорят" започва с очерк за Видин и неговите красиви къщи, построени след Освобождението. Издирена и описана е историята на 20 от тях.
"Над всичко идва темата за благотворителността. Най-силно впечатление са ни правили къщите на личностите, които са дарявали за Видин - учебни заведения, сиропиталища, фабрики, поща, банка. Тома Лозанов, Ванко Джонов, Петър Гузелски, Йоница Николов, те са били богати хора и създават за себе си архитектурно красив бит и следващата им грижа е да създадат за другите хора добри условия....Това, което ми прави впечатление е, че те са купували много имоти и върху тях са създавали някаква дейност, така че богатството е генерирало ново богатство и се е ползвало от жителите на този град. По този начин градът е просперирал невероятно много...."
Някои от най-забележителните стари къщи на Видин ще бъдат включени в два нови туристически маршрута. За тях ще разказва информационна брошура, която предстои да бъде издадена до началото на новия туристически сезон догодина.
Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..
Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..
Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..
Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..
До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..