Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книги с историите на забележителни къщи представиха във Видин

Снимка: радио Видин

Историите на над 600 забележителни български къщи и техните фамилии, събрани в два тома -"Къщите говорят" и "Къщите още говорят", бяха представени днес във Видин. Обхванати са 24 български града, публикувани са около 700 снимки. Целта на авторите - Мариана Екимова - Мелнишка и Алексанъдр Н. Геров, е да открият духа на тези красиви къщи, построени в годините след Освобождението до Втората световна война. 


Идеята възниква преди 10-ина години, разказва журналистът, преводач и един от авторите на двутомника- Мариана Екимова-Мелнишка:
Мариана Екимова - Мелнишка
 "Началото е от 2012 година...пак тръгна от крайдунавски обект, спряхме в центъра на едно село и видях една хубава стабилна къща с фронтон, с избодени очи на фронтона...,и ми стана мъчно за тази къща. Аз съм от Свищов и се почувствах свързана с тази земя. Като се върнах в София споделих това усещане с колега от вестник "Капитал" и получих отговор: "Ние отдавна търсим човек, който да пише за тези къщи" ... И така започнах с Варна, Русе, направихме Свищов, дойде време за Видин. Тук процесът се променя - не само регистрираш това, което си видял, а започваш да търсиш кой е създал тази красота за очите и там вече попадаш в духа на града. Ти ставаш видинчанин, ти ставаш варненец, защото съдбите на тези хора преминават през сърцето ти и сълзите. ...Тази болка даде сантиментален момент на тези очерци, които започнаха да излизат в притурката на вестник "Капитал". Бяха забелязани от академичната общност на НБУ, и те ми предложиха да направим книга.. Имаше такъв успех, изчерпа се и дойде предложението за втори тираж."



Втората книга - "Къщите още говорят" започва с очерк за Видин и неговите красиви къщи, построени след Освобождението
. Издирена и описана е историята на 20 от тях.


"Над всичко идва темата за благотворителността. Най-силно впечатление са ни правили къщите на личностите, които са дарявали за Видин - учебни заведения, сиропиталища, фабрики, поща, банка. Тома Лозанов, Ванко Джонов, Петър Гузелски, Йоница Николов, те са били богати хора и създават за себе си архитектурно красив бит и следващата им грижа е да създадат за другите хора добри условия....Това, което ми прави впечатление е, че те са купували много имоти и върху тях са създавали някаква дейност, така че богатството е генерирало ново богатство и се е ползвало от жителите на този град. По този начин градът е просперирал невероятно много...."

Някои от най-забележителните стари къщи на Видин ще бъдат включени в два нови туристически маршрута. За тях ще разказва информационна брошура, която предстои да бъде издадена до началото на новия туристически сезон догодина.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28